Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Szansa na uratowanie lasów. Uchylenie planu ochrony TPK – uchylone

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił decyzję wojewody pomorskiego uchylającą plan ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Plan ten, uchwalony w październiku 2022 przez Sejmik Województwa Pomorskiego, miał być narzędziem do ograniczenia wycinki drzew przez Rejonową Dyrekcją Lasów Państwowych.
Trójmiejski Park Krajobrazowy, wycinka

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Decyzję o wniesieniu skargi do WSA podjęli radni sejmiku województwa pomorskiego podczas sesji 21 grudnia 2022 roku. Już wtedy marszałek Mieczysław Struk alarmował: Uchylony przez wojewodę plan byłby realnym narzędziem do ograniczenia wycinki drzew przez RDPL. Kwestii ochrony TPK nie odpuścimy!
Dziś (10 maja) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił wspomniane rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody pomorskiego. Teraz wojewoda ma 30 dni od momentu doręczenia mu wyroku z uzasadnieniem na wniesienie skargi kasacyjnej.

Podejmując 24 października 2022 uchwałę w sprawie ustanowienia Planu ochrony dla Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego Sejmik Województwa Pomorskiego miał na względzie powstrzymanie intensywnej wycinki drzew w tzw. płucach Trójmiasta i doprowadzenie do tego by podlegała ona bardziej zrównoważonym regułom. Tymczasem 28 listopada 2022 roku wojewoda pomorski Dariusz Drelich stwierdził nieważność Planu Ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Swoje rozstrzygnięcie uzasadniał brakiem w planie obligatoryjnego elementu jakim są strefy ochrony krajobrazów wyznaczone w tzw. krajobrazach priorytetowych zidentyfikowanych w ramach audytu krajobrazowego.

Czytaj też: Sejmik chciał ograniczyć wycinkę. Wojewoda uchylił uchwałę

W grudniu ub. roku Lasy Państwowe rozpoczęły aktualizację Planu Urządzenia Lasu, który decyduje o gospodarce leśnej na 10 lat. W sytuacji, gdy wojewoda uchylił przyjęty przez Sejmik plan ochrony, Lasy Państwowe nie musiały uwzględniać umieszczonych w nim zapisów. A to mogło oznaczać dalsze, niekontrolowane wycinki i wyniszczanie Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego.

W sprawie ochrony TPK interpelowała też do minister klimatu i środowiska posłanka Agnieszka Pomaska.

Czytaj też: Jest interpelacja poselska w sprawie uchylenia ochrony Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama