Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Wystartował konkurs „Asy Samorządu 2022”. Czekamy na zgłoszenia gmin i powiatów

Trwa konkurs „Asy Samorządu 2022” dla 140 samorządów gminnych i powiatowych województwa pomorskiego, ogłoszony przez redakcję „Zawsze Pomorze”. Otrzymaliśmy już pierwsze zgłoszenia, czekamy na kolejne. Laureatów konkursu poznamy podczas gali we wtorek, 27 czerwca.
„Asy Samorządu 2021”
Laureaci konkursu „Asy Samorządu 2021”

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Konkurs „Asy Samorządu 2022”. Czekamy na zgłoszenia gmin i powiatów

„Asy Samorządu 2022” wyłoni 16-osobowa Kapituła Konkursu, złożona z wybitnych znawców samorządu, przedstawicieli organizacji samorządowych, pozarządowych, naukowców i dziennikarzy. Partnerem konkursu jest Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

– Poprzez nasz konkurs, chcemy wyłonić najprężniej i najskuteczniej działających samorządowców na Pomorzu – tłumaczy Mariusz Szmidka, redaktor naczelny „Zawsze Pomorze”. – To bardzo ważne, bo samorząd współdecyduje o jakości naszego życia. I w znacznym stopniu wpływa na rozwój lokalny i regionalny, czyli na to, jak jutro będzie się powodziło nam i naszym dzieciom – dodaje. 

PRZECZYTAJ TEŻ: Pomorze jest silne, a sukces każdej gminy jest sukcesem całego regionu

Samorządy są fundamentem demokracji. Wpływają na rozwój lokalny i regionalny małych ojczyzn. To zasługa mieszkańców, ich pracowitości i przedsiębiorczości, ale też niezwykłego zaangażowania działaczy samorządowych. Dlatego celem konkursu jest nie tylko wyłonienie najlepszych samorządowców, ale też pokazanie ich zaangażowania i dokonań w roku 2022 na terenie Trójmiasta, Kaszub, Kociewia, Powiśla i Ziemi Słupskiej.

Naszym konkursem wpisujemy się w obchody Roku Samorządu Województw. Przypomnijmy, że 5 czerwca tego roku minie 25 lat od uchwalenia przez Sejm ustawy o samorządzie województwa. Był to krok w stronę kolejnej zmiany – ustawa z 24 lipca 1998 r. wprowadziła trójstopniowy podział terytorialny państwa. Województwa wraz z gminami i powiatami stały się jednostkami tego podziału. Przepis wszedł w życie 1 stycznia 1999 r. i był dokończeniem reformy samorządowej z 1990 r.

Konkurs „Asy Samorządu 2022”. Kategorie

Konkurs będzie rozstrzygany w 3 kategoriach:

 1. Inwestycje: inwestycje samorządowe współfinansowane z UE, zrealizowane w 2022 r., które miały wpływ na rozwój społeczny i gospodarczy gminy/powiatu oraz kształtowanie jej/jego wizerunku, tworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorstw, przyciąganie inwestorów,
 2. Zielona transformacja: inwestycje i akcje ekologiczne, które miały wpływ na tworzenie wizerunku nowoczesnej, przyjaznej środowisku gminy/powiatu, w tym na poprawę jakości powietrza, czystości wody i gleb oraz wykorzystanie odnawialnych źródeł energii,
 3. Rozwój społeczeństwa obywatelskiego: wsparcie i formy współpracy z organizacjami pozarządowymi, otwartość na mieszkańców, komunikacja z lokalną społecznością, aktywizacja mieszkańców oraz polityka dostępności.
Asy Samorządu 2021 – „Zawsze Pomorze”

„Asy Samorządu 2022”. Kto może się zgłaszać?

Uczestnikami konkursu mogą być włodarze i samorządy wyłącznie z terenu województwa pomorskiego:

 • samorządy powiatowe i na prawach powiatu,
 • gminy miejskie,
 • gminy miejsko-wiejskie
 • oraz gminy wiejskie (do 10 tys. mieszkańców i powyżej 10 tys. mieszkańców gminy).

Wszystkie, które chcą i mają się czym pochwalić.  

Kandydatów mogą zgłaszać przedstawiciele samorządów (starosta, prezydent, burmistrz, wójt), organizacje społeczne, członkowie kapituły konkursowej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Katarzyna Szyngiera z nagrodą Pomorzanki Roku! Doceniona za musical „1989”

O nominacjach decyduje kolegium redakcyjne tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”, a laureatów w 3 kategoriach, osobno wśród miast na prawach powiatów, powiatów, gmin miejskich, miejsko-wiejskich oraz wiejskich, wybierze Kapituła Konkursu złożona z wybitnych osobistości. Laureaci Konkursu – włodarze reprezentujący swoje powiaty i gminy – otrzymają statuetki, listy gratulacyjne od marszałka województwa pomorskiego oraz specjalne dyplomy potwierdzające przyznanie prestiżowego tytułu „Asy Samorządu 2022”.

Zgłoszenia gmin we wszystkich lub w wybranej kategorii wraz z uzasadnieniem prosimy przesyłać na adres e-mail: [email protected] do 29 maja 2023 r. do godz. 15.

Kapituła Konkursu „Asy Samorządu 2022”

 • Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego
 • Mirosław Czapla, przewodniczący Konwentu Powiatów województwa pomorskiego
 • Błażej Konkol, prezes Związku Gmin Pomorskich
 • Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS
 • Jan Kozłowski, były marszałek województwa pomorskiego
 • Jan Zarębski, były marszałek województwa pomorskiego
 • Cezary Obracht-Prondzyński prof. zw. dr hab. z Uniwersytetu Gdańskiego
 • Ewa Rojek, menedżer ds. marketingu, komunikacji i rozwoju biznesu w PwC
 • Małgorzata Łosiewicz, dr hab. z Uniwersytetu Gdańskiego
 • Adam Mikołajczyk, dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego
 • Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, nauczyciel akademicki
 • Janusz Badur, profesor IMP PAN w Gdańsku
 • Zbigniew Stencel, prezes Zarządu Pomorskiej Izby Rzemieślniczej Małych i Średnich Przedsiębiorstw
 • Łukasz Richert, dyrektor biura Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego
 • Bogdana Wachowska, zastępca redaktora naczelnego tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”
 • Mariusz Szmidka, redaktor naczelny tygodnika i portalu „Zawsze Pomorze”
„Asy Samorządu 2022”, partnerzy


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama