Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Na polach w Radziejewie lawenda mieni się wszystkimi odcieniami fioletu

Jeszcze do 25 lipca można podziwiać kwitnące pola lawendy w Radziejewie. Tego czarownego widoku można doświadczyć codziennie – wystarczy przyjechać do gospodarstwa Doroty i Tomasza Dobrosielskich. Od kilku lat na ich polach rośnie około 2500 sadzonek lawendy. To optymalna liczba tych roślin na takim terenie. Co roku na przełomie czerwca i lipca plantacja pokryta jest fioletem kilku odmian lawend: Hidcote Blue Strain, Munstead, Folgate, Platinum Nico oraz Blue Scent.
pola lawendy w Radziejewie

Autor: Magdalena Apostołowicz

Najpiękniejsze pola lawendy są w Radziejewie na Pomorzu. Musicie je zobaczyć!

Jedno jest pewne! Najpiękniejsze lawendowe pola na Kociewiu położone są w Radziejewie u progu Borów Tucholskich. Piękna natura i niezwykły urok tej kociewskiej wsi przed 8 laty stały się inspiracją do działania dla gospodarzy plantacji Lawenda To Dobro Doroty i Tomasza Dobrosielskich.

To nie tylko niezwykle urokliwa – zwłaszcza w czasie kwitnienia – plantacja, ale jej gospodarze z lawendy produkują także naturalne kosmetyki oraz świece sojowe.

>>> Tak wyglądają najpiękniejsze pola lawendy na Pomorzu. Zobaczcie zdjęcia! <<<

A wszystko zaczęło się od przeprowadzki państwa Dobrosielskich z Gdyni właśnie do Radziejewa. Zamieszkali w drewnianym domku w sąsiedztwie: starej stodoły, dzikiego stawu, jezior, lasów, pracujących pszczół i motyli. Zachęceni pierwszymi próbami uprawy lawendy w Polsce postanowili także spróbować. Pierwszych 400 sadzonek posadzili w 2015 r. Rok później dołączyło do nich kolejnych ponad 2000.

Pola lawendy w Radziejewie na Kociewiu. Jakie odmiany tych roślin można tam znaleźć?

Obecnie na polach rośnie około 2500 sadzonek lawendy. I to się raczej nie zmieni. Jak mówią właściciele plantacji, to optymalna liczba roślin na takim terenie.

PRZECZYTAJ TEŻ: Cudowne pola lawendowe w sercu Kociewia. To trzeba zobaczyć!

Co roku na przełomie czerwca i lipca plantacja pokryta jest fioletem w najróżniejszych odcieniach kilku odmian lawend:

  • Hidcote Blue Strain,
  • Munstead,
  • Folgate,
  • Platinum Nico
  • oraz Blue Scent.

Ze świeżo ściętych kwiatów gospodarze tworzą bukiety, które suszą się w ich stodole.

– Produkujemy z nich naturalne kosmetyki, saszetki z suszem lawendowym, destylujemy olejek i hydrolat lawendowy – mówi Tomasz Dobrosielski.

– Na życzenie tworzymy także dekoracje na różnego rodzaju uroczystości – dodaje Dorota Dobrosielska. – Przy uprawie lawendy nie używamy żadnych chemicznych środków do zwalczania chwastów oraz chorób roślin.

Pola lawendy w Radziejewie na Kociewiu. Bilety i godziny otwarcia

Gospodarze zaczęli już zbierać jedną z odmian lawendy – tę najjaśniejszą, o różowawym kolorze.

– Te zbiory potrwają kilka dni – mówi Tomasz Dobrosielski. – Drugą z odmian zaczniemy zbierać 19 lipca, ale na polu jest jeszcze dużo lawendy. Cały czas kwitnie. Jedna odmiana dopiero zaczęła kwitnąć, więc cały czas zapraszamy w nasze gościnne progi. Jesteśmy otwarci codziennie w godzinach od 11.00 do 18.00.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tulipanowe szaleństwo na Żuławach. Każdy może tutaj stworzyć swój własny bukiet na wyjątkową okazję

Do odwiedzenia Radziejewa zachęca także Magdalena Apostołowicz z wydziału promocji zblewskiego urzędu gminy.

– Gospodarze tego cudownego miejsca – Dorota i Tomasz Dobrosielscy – przygotowali dla was wszystko, co najlepsze, byście dobrze odpoczęli i świetnie się tu czuli – zachęca Magdalena Apostołowicz. – Są więc altanki, wygodne fotele i stoliki, można usiąść i po prostu odpocząć. Jest też sklepik, a w nim same cuda. Lawendowe cuda, oczywiście. Można też wypić dobrą kawę i zjeść pyszne ciasto.

Wstęp na pole jest bezpłatny. Na miejscu można kupić naturalne kosmetyki i wyroby z lawendy.

– Uznaliśmy, że zakup naszych produktów jest lepszym wyjściem niż bilet wstępu – mówi Tomasz Dobrosielski. – To obopólna korzyść. Ci, którzy przyjeżdżają, nie dostają kawałka kartonika, tylko wychodzą z czymś, co może się im przydać, i mają pamiątkę. My, tym samym, mamy pewnego rodzaju zwrot za naszą pracę.

Jeśli jeszcze nie odwiedziliście w tym roku plantacji w Radziejewie, to warto się tam wybrać. Widoki są nie do przecenienia.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka