Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

„Cudownie” [nl] na noworocznym spotkaniu w Baninie

„Zéńdzenié bëło baro ùdóné”, „Było cudownie”, „Jak na gwiôzdã przëstało, móm i jô legitimacjã ZKP” – takie i wiele innych komentarzy pojawiło się na forach internetowych po spotkaniu opłatkowo-noworocznym Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Baninie. Pokazało ono, że ludzie pragną się spotykać, chcą brać udział w życiu społeczności, a nawet współtworzyć jej kulturowy obraz.
(Fot. Eugeniusz Pryczkowski)

Ten aspekt pewnie najbardziej wypłynął na spotkaniu. Na telebimie zaprezentowano nowe pieśni, zwłaszcza kolędy, teledyski i całe programy, w tym kilka streamingowych, zrealizowane w trudnym czasie pandemii. Wykonawcami są ludzie związani z partem w Baninie: zespół „Spiéwné kwiôtczi”, Weronika Ceynowa, Marek Munch, „Mùlczi”, liczne grono młodych z klubu „Cassubia” i wielu innych. Ogromny aplauz zdobyła siedmioletnia Lidka Szałkowska z Żukowa, która zaśpiewała kolędę „Wilijny wieczór”.

Nie mniejszym uznaniem uhonorowano występ kaszubskich gwiżdży w wykonaniu członków „Cassubii”. Młodzi wędrowali z przedstawieniem w okresie świątecznym, co zauważyły stacje telewizyjne. Pokazywano ich niemal w każdym programie informacyjnym. Występ w Baninie, jak i całe spotkanie, również zarejestrowała kamera gdańskiej Panoramy, czego efektem był news w jej wieczornym wydaniu.

Wśród ogromnego wachlarza działań w minionym roku, szczególnie zaakcentowano ostatnią wielką inicjatywę uhonorowania ofiar ostatniej wojny. Stanął już w centrum Banina obelisk, wkrótce powstaną tablice, tak by w maju mogło dojść do jego odsłonięcia i poświęcenia. Wielkimi osiągnięciami minionego roku były organizacja II Kongresu Młodych Kaszubów w Wejherowie, sfinalizowanie konkursu na najpiękniejszą pieśń o bp. Konstantym Dominiku, a także wydanie kilku publikacji książkowych o Baninie i Tuchomiu. 

Te i inne dzieła tworzą ludzie oddający się pasji społecznikowskiej. Są wśród nich także osoby, które odebrały na spotkaniu legitymacje członkowskie rąk burmistrza Gminy Żukowo Wojciecha Kankowskiego, przewodniczącego Rady Miejskiej Witolda Szmidtke oraz prezes oddziału w Baninie Elżbiety Pryczkowskiej.

– Bardzo się cieszę, że mogę przekazywać za pośrednictwem Internetu choć trochę poczucia dumy z bycia Kaszubą – podkreślała Karolina Stankowska, znana kaszubska influencerka, która wkroczyła właśnie w szeregi ZKP. Swej satysfakcji nie kryli również Beata Petryńska, Piotr Małszycki, Krzysztof Patok i Magda Zawistowska.

– Mieszkam w pobliskim Klukowie i uczę się kaszubskiego, choć nie pochodzę z tych stron – podkreślała Magda Zawistowska, na co dzień dyrektorka SP im. Jana Pawła II w Przyjaźni.

Wielość inicjatyw i podejmowany trud organizacyjny dają owoce. Do oddziału wstępują kolejne osoby, rodzą się nowe pomysły, realizowane są coraz to ambitniejsze przedsięwzięcia. Szczególną radością napawa udział młodych, którzy wykazują, że język i kultura kaszubska są bardzo atrakcyjne, są znakomitą kuźnią talentów, płaszczyzną, na której można się realizować w różny sposób, zwłaszcza artystyczny, ale także naukowy, czy dziennikarski. Dzięki ich postawie odpowiedniego szacunku doznają także starsi i zasłużeni członkowie. Dlatego tak ważne jest zrozumienie, że trzeba uczynić wszystko, by właśnie młodzi zechcieli przejmować stery organizacji. W przeciwnym razie, następować będzie jej powolny zanik.

(jd)



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama