Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Pat w Lęborku. Radni po raz drugi nie wybrali starosty!

„Dogrywka” nie zdecydowała o wyborze starosty powiatu lęborskiego. Tydzień temu w głosowaniu zarówno Alicja Zajączkowska, jak i Tomasz Litwin, otrzymali po dziewięć głosów (jeden głos był nieważny). Również dziś oboje byli kandydatami i otrzymali znów po dziewięć głosów "za". Podczas sesji radny Krzysztof Pruszak zaapelował do rządzących, aby starostowie – podobnie jak burmistrzowie czy wójtowie – byli wybierani przez mieszkańców w wyborach powszechnych.
Starosta lęborski, Lębork
Radni zdecydowali o kolejnej przerwie w wyborach na starostę powiatu lęborskiego

Autor: Screen

Inauguracyjna sesja powiatu lęborskiego odbyła się 7 maja. Radni, zgodnie z zasadami, odebrali zaświadczenia o wyborze oraz złożyli ślubowanie. Przewodniczącym Rady Powiatu Lęborskiego jednogłośnie został wybrany Mirosław Tandek, zresztą jedyny kandydat na to stanowisko.

Powiat lęborski nadal bez starosty

Takiej jednomyślności nie było już podczas głosowania na starostę. Kandydatów było dwoje – dotychczasowa starosta Alicja Zajączkowska z KWW Koalicja Obywatelska oraz Tomasz Litwin z KWW Jarosława Litwina Czas na Zmiany. I, mimo że liczba radnych jest nieparzysta, w głosowaniu wyszedł... remis. Oboje kandydaci otrzymali po dziewięć głosów. Jeden głos okazał się nieważny. Obrady jednomyślnie przeniesiono na wtorek, 14 maja.
 
I wybór starosty był pierwszym punktem wznowionej sesji. Radna Karina Brozdowska zgłosiła kandydaturę Tomasza Litwina, podkreślając, że mieszkańcy i wyborcy w powiecie lęborskim chcą zmian, gdyż to ich komitetowi wyborczemu (KWW Jarosława Litwina Czas na Zmiany) dali najwięcej, bo sześć mandatów.

Nasi wyborcy zdecydowali, że chcą zmian i oczekują nowego spojrzenia na powiat. My jesteśmy gotowi przyjąć odpowiedzialność za losy powiatu i mamy program, który będziemy realizować. Aby to się udało, na starostę rekomendujemy doświadczonego menadżera Tomasza Litwina. 
Karina Brozdowska 

Natomiast radny Piotr Musianowicz zgłosił kandydaturę obecnej starosty Alicji Zajączkowskiej, podkreślając, że to Koalicja Obywatelska zdobyła najwięcej, bo ponad 6200 głosów od mieszkańców, a na samą Alicję Zajączkowską zagłosowało 1385 osób. 

- Alicja Zajączkowska to kontynuacja programu, bezpieczeństwo, stabilizacja powiatu i mieszkańców – mówił Musianowicz.

Po 9 głosów na kandydatów na starostę lęborskiego

Przed głosowaniem radny Ryszard Wenta próbował dowiedzieć się od kandydatów, kogo zechcą po wyborze mianować na wicestarostę oraz do zarządu, a także jakie mają główne punkty swojego programu wyborczego i od czego zaczną swoją pracę w najbliższych miesiącach. Zarówno Zajączkowska, jak i Litwin na odpowiedź się nie zdecydowali.

PRZECZYTAJ: Najwięksi wygrani i przegrani wyborów na Pomorzu 

Natomiast jeszcze przed wyborem starosty radny Krzysztof Pruszak zaapelował do rządzących, aby zmienili zasady i aby również starosta wybierany był w Polsce w wyborach powszechnych, podobnie jak wójt czy burmistrz, co, jego zdaniem, pozwoliłoby potem uniknąć różnych spekulacji, negocjacji i przeciągania radnych.

W głosowaniu tajnym radni zdecydowali o... remisie. Na Tomasza Litwina oraz na Alicję Zajączkowską oddano po dziewięć ważnych głosów (jeden głos na Alicję Zajączkowską był wstrzymujący).
Na wniosek przewodniczącego rady Mirosława Tandka zarządzono krótką przerwę i ustalono kolejną przerwę w obradach do poniedziałku (20.05) do godz. 16.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Obserwator 20.05.2024 23:36
Osoby około 70 lat nie powinni rządzić powiatem.. to są już starcy i nie powinno się takich ludzi wystawiać na starostę!!

Czytelnik 20.05.2024 23:32
Widać nie odpowiedzialni ludzie dostali się na radnych do powiatu . Brał zdecydowania wyklucza wybór dobrego starosty .. coś tu nie gra!

Zarko 16.05.2024 09:14
Przedewszystkim, pilnie trzeba zlikwidować PARTIOKRACĘ. Pilnie należy wprowadzić DEMOKRACJE ODDOLNĄ, bez, tzw. nieublaganego palca nad-prezesa. Jakiegokolwiek prezesa. Albo DEMOKRACJA, albo PARTIOKRACJA, na czele z jej wynalazcą, czyli SZATANEM jako posiadaczem patentu, pt. DIVIDE ET IMPERA (Dziel i rządź).

Małgorzata 15.05.2024 14:23
Taka mała mieścina a przeciągają stołki że aż wstyd.Tam się wszyscy znają jak łyse konie .Po co ta żenada.Cyrk w biały dzień.

Obiektywny 15.05.2024 10:18
Karierowicze. Lęborska pseudocelebryci

Reklama
Reklama
Reklama