XIV Festiwal Filmów Kaszubskich dobiegł końca. Zaprezentowano na nim cztery nowe produkcje, wszystkie – jak określiło jury – bardzo ciekawe, oryginalne, różnorodne. Tegorocznym laureatem „Filmowego Gryfa” został film „My trzymamy z Bogiem” Dariusza Walusiaka o wybitnym gdyńskim kapłanie ks. dr. prał. Hilarym Jastaku, zwanym Królem Kaszubów.
Wyścigi bryczkami, jazda na oklep i wielka parada – to wszystko (i wiele więcej) działo się w niedzielę, 7 lipca w Szymbarku w ramach jubileuszowej, bo 20., Wielkiej Parady Bryczek i Wozów. Uhonorowano pomysłodawców i inicjatorów tego wydarzenia: Andrzeja Młyńskiego, prezesa Lokalnej Organizacji Turystycznej „Szczyt Wieżyca” i Mariusza Szmidkę, redaktora naczelnego „Zawsze Pomorze”.
Tragiczne okazały się weekendowe upały na Pomorzu. W rzece Reda w Wejherowie oraz w jeziorze Węgorzyno w Sulęczynie utopiły się dwie osoby.
Filmowe spotkania w restauracji „Mùlk” w Miszewku zawsze cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Nie inaczej było w przypadku filmu Piotra Zatonia „Tam, gdzie ptaki są farwné”. Już sam tytuł filmu wzbudził spore zainteresowanie. Mirosława Lehman z Kartuz pytała wprost o znaczenie tego jedynego kaszubskiego słowa w tytule. Wyjaśniano, że chodzi o „kolorowe”.
W ramach trwającego nadal w Kościerzynie Światowego Zjazdu Kaszubów, Kaszubi w sobotę, 6 lipca po raz trzeci spróbowali pobić rekord w jednoczesnej grze na diabelskich skrzypcach. Ciekawostką były na pewno największe instrumenty mierzące ponad cztery metry!
W Kościerzynie w sobotę, 6 lipca trwa Światowy Zjazd Kaszubów. W trakcie oficjalnego otwarcia ogłoszono gospodarza kolejnego zjazdu oraz organizatora Dnia Jedności Kaszubów. Wręczono też nagrody i wyróżnienia, m.in. „Bursztynową Klëkę”.
Od samego rana w sobotę, 6 lipca Kaszubi z całego Pomorza oraz z innych zakątków Polski przybywają do Kościerzyny na XXV Światowy Zjazd Kaszubów. Przed chwilą ulicami miasta w żółto-czarnym korowodzie przeszły tysiące uśmiechniętych i rozśpiewanych osób. I tak będzie już do wieczora.
Zjazdy Kaszubów organizowane są na pamiątkę zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Jako wydarzenie społeczno-kulturalne przyciągają tysiące uczestników i są szczególną okazją do manifestowania dumy ze swoich osiągnięć, promocji kaszubszczyzny, podtrzymywania tradycji regionu, integracji Kaszubów.
To będzie bardzo kaszubski i jubileuszowy weekend na Pomorzu. Najpierw w sobotę, 6 lipca w Kościerzynie odbędzie się 25. Światowy Zjazd Kaszubów, a następnego dnia w Szymbarku – 20. Wielka Parada Bryczek i Wozów.
Kościerzyna w sobotę, 6 lipca, stanie się stolicą Kaszub. 25 raz w historii, a w Kościerzynie po raz drugi, odbędzie się Światowy Zjazd Kaszubów. Odbywające się od 1999 roku Zjazdy Kaszubów to wyjątkowe wydarzenie, w trakcie którego Kaszubi celebrują swoją tradycję, kulturę i język. Bo właśnie w ten jeden dzień, w jedno miejsce na Pomorzu, zjeżdżają się tysiące Kaszubów z całego kraju, a także z zagranicy.
Całe Pomorze – od Odry po Gdańsk – to były Kaszuby, to jest ojczyzna Kaszubów – cytuje śp. Gerarda Labudę w rozmowie z „Zawsze Pomorze” Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.
To jedyne takie muzeum w Polsce. W Łebczu koło Pucka można zobaczyć pamiątki po sportowcach z małych klubów nie tylko Pomorza i poznać lepiej nasz region.