Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza

Zawsze Historia

Walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W Kwidzynie uczczono jego pamięć

Rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczczono także w Kwidzynie. Złożono kwiaty na mogile mjr Władysława Wolniewicza, uczestnika walk w Wielkopolsce, pochowanego na kwidzyńskiej nekropolii.

28.12.2021 11:57    1    1
Pierwszą gdańską obwodnicę zbudowano nie dla samochodów, a dla pociągu. Torów już nie ma, ale historia została

Najbardziej interesuje mnie to, co jeszcze nie opowiedziane i nie opisane. Lubię kolejowe historie, ale jeszcze bardziej lubię zbierać okruchy tego, co po nich zostało w dokumentach czy zdjęciach i tworzyć z nich nową historię - mówi Henryk Jursz, pasjonat gdańskiej historii, autor niedawno wydanej książki „Koleją z Kokoszek do Gdyni”

25.12.2021 18:19
Unikatowe szable [nl] w Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. To pamiątkowe egzemplarze

Zbiory Muzeum Marynarki Wojennej wzbogaciły się u unikatowe przedmioty. To pamiątkowe szable, które należały do admirała Jerzego Świrskiego i komandora Zbigniewa Przybyszewskiego. Pozyskano je z rąk prywatnego polskiego kolekcjonera.

22.12.2021 09:49
Reklama
Grudzień ‘70. Lista rannych pacjentów skropiona łzami lekarza

Pamięć po ponad 50 latach o dramacie Grudnia 1970 roku zanika w ludzkich opowieściach, pozostając jednie na stronach opracowań historycznych. Dane mówią o 41 zabitych, o ponad tysiącu rannych i trzech tysiącach zatrzymanych ludzi, którzy między 14 a 17 grudnia na ulicach Gdańska, Gdyni, Elbląga i Szczecina protestowali przeciw drastycznym podwyżkom żywności, a tak naprawdę w obronie własnej godności. I o drugiej stronie – tysiącach milicjantów, żołnierzy, z których część biła protestujących, strzelała do nich. Była jeszcze trzecia grupa – ci, którzy ratowali wszystkich poszkodowanych, bez względu na to, po której stronie stali. Lekarze, pielęgniarki, ratownicy, kierowcy karetek.

17.12.2021 09:57
Obchody 40. rocznicy stanu wojennego [nl] w Gdańsku

Gdańsk w poniedziałek, 13 grudnia wspominał 40. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego. Wieczorem pod pomnikiem Poległych Stoczniowców 1970 zapalono 40 zniczy pamięci i po polsku i białorusku odśpiewano pieśń „Mury” Jacka Kaczmarskiego. Wcześniej w sali BHP w Gdańsku odbyły się uroczystości IPN Gdańsk i NBP.

13.12.2021 20:38
Człowiek pod gruzami zawalonego domu. Pamiętniki Dariusza Kobzdeja

Dariusz Kobzdej – gdański lekarz, działacz opozycyjny w PRL, jeden z założycieli Ruchu Młodej Polski, ukrywał się od wprowadzenia stanu wojennego do grudnia 1982 roku. W tym czasie prowadził pamiętnik, pisany w formie listów do matki. Po 40 latach od jego powstania, rodzina zmarłego w 1995 r. autora podjęła starania o jego wydanie. Publikujemy fragment tego pamiętnika dotyczący wydarzeń związanych bezpośrednio z wprowadzeniem stanu wojennego, poprzedzony wstępem syna Dariusza Kobzdeja, Piotra.

13.12.2021 13:39
Reklama
Stan wojenny. Solidarność była kompletnie nieprzygotowana

W drugiej połowie 1981 roku w Solidarności brały górę radykalizmy. Związek się dzielił. Można nawet postawić takie pytanie, czy Solidarność w niedługim czasie i tak by się nie rozpadła. Tymczasem stan wojenny spowodował, że utrzymał się mit potężnego ruchu, który komuniści zdusili dopiero siłą – mówi dr Przemysław Ruchlewski, zastępca dyrektora ds. naukowych, Europejskie Centrum Solidarności.

12.12.2021 18:54
Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia '70 w Trójmieście

Wystawy, akcja społeczna, odznaczenia, dyskusja online, quizy, spacery historyczne i gry mobilne... Tak w skrócie można opisać bogaty program uroczystości związanych z obchodami 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia ‘70, przygotowany przez oddział IPN w Gdańsku. Na Uniwersytecie Gdańskim w czwartek o godz.13 otwarta zostanie wystawa "Ścigany. Bogdan Borusewicz" , planowane jest też spotkanie z Bogdanem Borusewiczem.

08.12.2021 14:01
88. urodziny Dworca Morskiego w Gdyni – polskiego okna na świat

Miejsce pożegnań z krajem, powitań z bliskimi, okno na świat. 8 grudnia 1933 roku, czyli dokładnie przed 88 laty, otwarto Dworzec Morski w Gdyni, jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych miasta, zaprojektowany przez architektów z niemieckiej spółki Dyckerhoff & Widmann i wybudowany przez firmę Skąpski, Wolski, Wiśniewski. Z gdyńskim Dworcem Morskim wiążę się wiele opowieści, anegdot, wspomnień.

08.12.2021 13:56
Reklama
Rusza rewitalizacja najstarszych gdańskich drzwi. Mają niespełna 650 lat...

Gdzie znajdują się najstarsze drzwi w Gdańsku? W kościele Świętego Mikołaja, Bazylice Mariackiej, a może na krużgankach Muzeum Narodowego w Gdańsku? Nie. Znajdują się w Ratuszu Głównego Miasta i oddzielają Wielką Salę Wety od tzw. Wielkiego Krzysztofa – dawnego archiwum miejskiego. W styczniu 2022 r. zostaną zrewitalizowane.

08.12.2021 12:22