Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia '70 w Trójmieście

Wystawy, akcja społeczna, odznaczenia, dyskusja online, quizy, spacery historyczne i gry mobilne... Tak w skrócie można opisać bogaty program uroczystości związanych z obchodami 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i 51. rocznicy Grudnia ‘70, przygotowany przez oddział IPN w Gdańsku. Na Uniwersytecie Gdańskim w czwartek o godz.13 otwarta zostanie wystawa "Ścigany. Bogdan Borusewicz" , planowane jest też spotkanie z Bogdanem Borusewiczem.
(fot. Instytut Pamięci Narodowej)

Na początek, w poniedziałek, 13 grudnia w godz. 15:30-16:40 w Sali BHP zostaną zaprezentowane okolicznościowa moneta NBP „Pamięci ofiar stanu wojennego” i broszura IPN „Różne oblicza stanu wojennego. Tego samego dnia o godz. 17:00 na placu Solidarności w Gdańsku zostaną złożone kwiaty i zapalone znicze oraz odczytane oświadczenia pod pomnikiem Poległych Stoczniowców.

Obchody rocznicy stanu wojennego i Grudnia '70 w Trójmieście. „Zapal światło wolności”

W akcji „Zapal światło wolności” może wziąć udział każdy. Wystarczy w poniedziałek, 13 grudnia – najlepiej punktualnie o godz. 19:30, zapalić świeczkę albo znicz w oknie, przy pomniku, krzyżu, aby w ten sposób upamiętnić ofiary stanu wojennego. Ta społeczna akcja nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 roku wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. Na znak jedności z rodakami świecę w oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapalił także papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał również prezydent USA Ronald Reagan, apelując o to w bożonarodzeniowym orędziu do narodu.

„Czy stanu wojennego można było uniknąć?”

Niezwykle interesująco zapowiada się dyskusja online (która będzie prezentowana na Facebooku gdańskiego oddziału IPN) pt. „Czy stanu wojennego można było uniknąć”?

W tym dyskusyjnym panelu startującym 13 grudnia o godz. 17:00 wezmą udział profesorowie: Antoni Dudek i Wojciech Polak, oraz doktorzy: Piotr Hac i Grzegorz Majchrzak. Dyskusję poprowadzi dr Piotr Brzeziński.

Z kolei we wtorek, 14 grudnia o godz. 18:00 w gdyńskiej Bibliotece Wzgórze nastąpi prezentacja albumu „Orła WRONa nie pokona. Stan wojenny w Gdyni (lata 1981-1983)”. O tym albumie rozmawiać będą m.in. Małgorzata Sokołowska i Robert Chrzanowski.

W siedzibie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku w dniach 10-29 grudnia będzie można oglądać wystawę IPN „Stan wojenny 1981-1983”. Wystawa dostępna będzie także on-line w Internecie.

Również 51. rocznica Grudnia '70  w Gdyni obchodzona będzie na różne sposoby.

17 grudnia o godz. 11:00 pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa złożą kwiaty pod tablicą poświęconą młodym ofiarom Grudnia '70 w Gdyni na stacji SKM Wzgórze św. Maksymiliana oraz będą kolportować broszurę „Grudzień 1970 na Wybrzeżu Gdańskim. Pamięci ofiar zbrodni komunistycznej”. Ponadto w rocznicę Grudnia '70 pracownicy Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa zapalą znicze na grobach ofiar pochowanych na trójmiejskich cmentarzach.

Obchody rocznicy stanu wojennego i Grudnia '70 w Trójmieście. Konkursy, spacery historyczne i quizy

Dr Jan Hlebowicz, rzecznik gdańskiego oddziału IPN mówi, że Instytut Pamięci Narodowej szczególną uwagę chce skierować na młodsze pokolenie. Dlatego do młodych adresowana jest nieco inna oferta dotycząca tamtego mrocznego czasu. Młode pokolenie może tamte dramatyczne wydarzenia poznawać poprzez quizy i konkursy on-line poświęcone historii stanu wojennego i Grudnia '70. Quizy przygotowane są w specjalnej aplikacji, którą już wykorzystywano przy innych rocznicach.

– Obserwujemy duże zainteresowanie młodzieży tą formą poznawania historii. Przygotowaliśmy również gry mobilne poświęcone tamtym wydarzeniom. I poprzez aplikację w telefonie komórkowym każdy chętny może wziąć udział w spacerze historycznym opowiadającym o stanie wojennym i Grudniu ‘70, opracowanym przez IPN – tłumaczy dr Jan Hlebowicz.

Cały program obchodów obu rocznic znajduje się na stronie internetowej oddziału IPN w Gdańsku.

Ścigany. Bogdan Borusewicz. Wystawa i spotkanie

Z okazji 40. rocznicy wprowadzenia Stanu Wojennego Dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego dr. hab. Arkadiusz Janicki prof. UG, Biuro Marszałka Bogdana Borusewicza oraz Europejskie Centrum Solidarności zapraszają na otwarcie wystawy pt. "Ścigany. Bogdan Borusewicz. 40. Rocznica Wprowadzenia Stanu Wojennego" oraz spotkanie z Marszałkiem Bogdanem Borusewiczem, które odbędzie się w czwartek, 9 grudnia o godz. 13 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Gdańskiego.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama