Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

88. urodziny Dworca Morskiego w Gdyni – polskiego okna na świat

Miejsce pożegnań z krajem, powitań z bliskimi, okno na świat. 8 grudnia 1933 roku, czyli dokładnie przed 88 laty, otwarto Dworzec Morski w Gdyni, jeden z najciekawszych obiektów architektonicznych miasta, zaprojektowany przez architektów z niemieckiej spółki Dyckerhoff & Widmann i wybudowany przez firmę Skąpski, Wolski, Wiśniewski. Z gdyńskim Dworcem Morskim wiążę się wiele opowieści, anegdot, wspomnień.
Dworzec Morski w Gdyni, 1935 r. (Fot. Henryk Poddębski \ archiwum cyfrowe Muzeum Miasta Gdyni \ www.gdyniawsieci.pl)

Był to przed wojną najbardziej reprezentacyjny budynek Gdyni, określany jako perła polskiego modernizmu. Fasadę Dworca Morskiego ozdobiono dwoma płaskorzeźbami orłów polskich.

Perła modernizmu z orłami na fasadzie

Budynek miał powierzchnię 2,5 tys. m kw., wyposażono go w urządzenia pozwalające na odprawę i przyjmowanie pasażerów. W środku powieszono tablice poświęcone marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu i prezydentowi Ignacemu Mościckiemu.

Pożegnania i przywitania

Mówiono, że Dworzec Morski był ostatnim budynkiem. który zostawał w pamięci emigrantów opuszczających na stałe Polskę. Przy nabrzeżu cumowały legendarne polskie transatlantyki, takie jak   MS „Piłsudski” czy MS „Batory”. Dworzec był macierzystą bazą pasażerskiej floty transatlantyckiej „Gdynia-Ameryka Linie Żeglugowe SA”. W budynku dworca przed wojną organizowano także bale sylwestrowe, zabawy ludowe, wiece, a nawet zawody sportowe.

Zniszczenia wojenne

W czasie okupacji, naziści rozpoczęli „porządki” na dworcu od zniszczenia orłów zdobiących fasadę, strącono tez pamiątkowe tablice. W środku urządzono biura. Alianckie bombardowanie portu w październiku 1943 r. zniszczyło część hali pasażerskiej od strony północnej i północno-zachodniej. Zniszczenia naprawiono prowizorycznie. Prowizorka utrzymała się aż do 2013 roku.

Pusty Batory żegnany orkiestrą

Do 1957 r. przy Dworcu Morskim organizowano dziwaczne pożegnania transatlantyka MS Batory. Ze względu na sytuację polityczną, pasażerowie wsiadali na statek pasażerski dopiero w Kopenhadze oraz Southampton. W Gdyni statek wypływający jedynie z załogą był żegnany przez orkiestrę i przemawiających oficjeli. Po wznowieniu ruchu pasażerskiego, sytuacja się zmieniła, pasażerowie mogli wchodzić na pokład już w Gdyni.

Dworzec i filmy

Dworzec Morski zagrał w kilku powojennych filmach. Najsłynniejsze i najczęściej powtarzane do dziś w stacjach telewizyjnych to „Żona dla Australijczyka” z Wiesławem Gołasem i Elżbieta Czyżewską, oraz jedna z części trylogii o losach rodzin Karguli i Pawlaków – „Kochaj albo rzuć”.

Muzeum Emigracji

Biurowiec i magazyn – tym stał się legendarny dworzec po wstrzymaniu żeglugi pasażerskiej na linii transatlantyckiej w 1987 roku. Trzy lata później budynek wpisano do rejestru zabytków, ale dopiero rozpoczęty w 2013 r. remont przywrócił mu dawny kształt. Dwa lata później Dworzec Morski stał się siedzibą Muzeum Emigracji, dokumentującego długą, czasem dramatyczną historię osób, które musiały z różnych względów opuścić swój kraj.

Z okazji urodzin

Z okazji 88. urodzin Dworca Morskiego organizowane są dwa wydarzenia:

  • spotkanie o architekturze dworca
  • oraz wyjątkowy audiospacer po budynku, którego premiera będzie miała miejsce właśnie 8 grudnia

– informuje portal gdynia.pl.

„O architekturze Dworca Morskiego” – spotkanie

Poznajcie fascynującą historię Dworca Morskiego, która trwa już 88 lat! Jaką funkcję pełnił budynek w przeszłości? Jakim modernizacjom i przebudowom ulegał na przestrzeni lat? Jak zmieniał się jego obraz w oczach mieszkańców Gdyni i Trójmiasta? O tych i wielu innych tematach porozmawiają Anna Orchowska-Smolińska oraz Grzegorz Piątek. Rozmowę poprowadzi Szymon Jocek.

Spotkanie będzie również transmitowane na muzealnym kanale YouTube. Rozmowa będzie tłumaczona na Polski Język Migowy.

Audiospacer

Audiospacer po siedzibie Muzeum Emigracji w Gdyni to nie tylko kompendium wiedzy o modernistycznej architekturze Dworca Morskiego, ale również niezwykła opowieść, przekazywana z perspektywy bohaterki, której głosu udzieliła Magdalena Cielecka. To spacer po budynku, wciągająca historia z elementami storytellingu, i wyjątkowe doznania słuchowe. Audiospacer zaprojektowano jako immersyjne doświadczenie, pozwalające zanurzyć się słuchaczom i słuchaczkom w historię przewodniczki – zdolnej architektki, która z Dworca Morskiego wyrusza do „wielkiego świata” na pokładzie transatlantyku.

Audiospacer będzie dostępny bezpłatnie na stronie muzeum. Najlepiej odsłuchać go na miejscu, w budynku Dworca Morskiego. Ze względu na udźwiękowienie, organizatorzy sugerują użycie słuchawek. Czas trwania wynosi około godziny.Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama