Spółka C.Hartwig Gdynia sprzedana. Jednego z wiodących spedytorów w Polsce kupiła firma logistyczna Rhenus Beteiligungen International, wchodząca w skład Grupy Rhenus. Mimo zmiany właścicielskiej, gdyńska spółka będzie działała pod dotychczasową nazwą.
Wielka, zielona transformacja, u której progu stoimy odciśnie głębokie piętno na wszystkich dziedzinach naszego życia społeczno gospodarczego. Nie sposób dziś nawet przewidzieć większości jej skutków. Nie miejmy jednak złudzeń – zmiana ta nas dosięgnie, nie uciekniemy od niej i w naszym interesie jest jak najszybsze przyjęcie tego do wiadomości. Tylko od nas zależy, czy potraktujemy ją jako kolosalną barierę rozwoju, czy jako mieszankę kolosalnych szans i wyzwań. Na czym będzie polegało zielone tsunami, które przetoczy się przez całą europejską gospodarkę? Co będzie ono oznaczało dla polskich firm? Jak odnaleźć swoje w miejsce w nowej rzeczywistości?
ORP Orzeł w PGZ Stoczni Wojennej. Jak informuje stocznia, jednostka wchodząca w skład Dywizjonu Okrętów Podwodnych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni przejdzie naprawy bieżące. To jedyny okręt polskiej Marynarki Wojennej – pozostała teraz bez okrętów podwodnych w gotowości bojowej.
Europejski Zielony Ład to wizja gospodarki, która współegzystuje z planetą – przyrodą, surowcami, klimatem – i nie dąży do jej dalszej zachłannej eksploatacji. Idea ta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom najbogatszych, najbardziej „sytych” cywilizacyjnie społeczeństw Europy. Z perspektywy państw takich jak Polska strategia ta – zakładająca m.in. odejście od paliw kopalnych – na pierwszy rzut oka wydaje się być niewygodnym balastem rozwojowym. Warto jednak spojrzeć na nią jako na dziejową szansę, dającą możliwość „przeskoczenia” wielu zastałych od lat zależności gospodarczych i budowania nowych specjalizacji technologicznych.
Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot pracuje nad koncepcją utworzenia klastrów energii na terenie województwa pomorskiego. Wytypowano trzy obszary, które mają największy potencjał rozwoju inwestycji związanych z energią: słoneczną, wiatrową, geotermalną, wody, zasobów biomasy oraz rozwoju technologii pomp ciepła.
Myśląc o dobrej przyszłości Polski, musimy zrozumieć nie tylko siebie, ale także Europę i świat. A tam następuje dziś wielkie przemeblowanie, nowe rozdanie kart. Krystalizują się nowe reguły gry i nowe kierunki rozwoju. Jakie wysiłki powinniśmy podjąć, by móc korzystnie się w tę grę wpisać, a tym bardziej ją współkształtować? Czego powinna dotyczyć nowa, zielona i inkluzywna wizja rozwoju Polski? Czy mamy szansę przeistoczyć się z szarego tygrysa wzrostu w zielonego tygrysa technologii i innowacji?
Polacy od 8.11.2021 r. mogą składać wnioski o dowody osobiste z drugą cechą biometryczną.
Bon energetyczny to nowy pomysł rządu za walkę ze skutkami rosnącej inflacji. Zapowiedział go wiceminister finansów Piotr Patkowski w programie „Sedno sprawy” na antenie Radia Plus. – To będzie kwota zależna od wielkości gospodarstwa domowego – powiedział wiceminister.
Rozpoczęły się wypłaty tzw. czternastej emerytury. Pieniądze otrzyma ponad 9 milionów emerytów i rencistów. Rząd na ten cel przeznaczy prawie 11 miliardów złotych. Komu przysługuje czternasta emerytura, ile pieniędzy otrzymają osoby uprawnione i kto otrzyma świadczenie dopiero w 2022 r.? Sprawdziliśmy.
Trwają prace na budowie przekopu Mierzei Wiślanej. Nowa droga wodna połączy Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym, aż do Elbląga. Obecnie powstają m.in. specjalne przejścia dla dzikich zwierząt, dzięki którym będą mogły one bezpiecznie przepłynąć na drugą stronę nowego kanału żeglugowego. Budowa pierwszej części inwestycji ma zakończyć się w 2022 r.
Reforma podatkowa to jeden z głównych elementów rządowego programu Polski Ład. Zakłada m.in. podniesienie progu podatkowego oraz kwoty wolnej od podatku. Propozycje te oznaczają duże zmiany dla emerytów. Jak informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej, skorzysta na niej ponad 8 milionów emerytów i rencistów, którzy albo zapłacą niższy podatek dochodowy, albo nie zapłacą go wcale. Kiedy zmiany wejdą w życie? W piątek, 29.10.2021 r. Sejm odrzucił propozycje senatorów, które zakładały opóźnienie reformy podatkowej o rok, a to oznacza koniec prac nad nową ustawą. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta. Nowe przepisy mają wejść w życie 1.01.2022 r.
Trzy z siedmiu odcinków Trasy Kaszubskiej, pomiędzy Gdynią a Słupskiem, są w zaawansowanej budowie, kolejne trzy czekają na przygotowanie projektów budowlanych. W przypadku zakończenia procedury przetargowej dla odcinka łączącego obwodnicę Słupska z Bobrownikami, w realizacji będzie znaczący, ok. 105-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S6. Jednocześnie, na połączenie Gdańska ze Szczecinem musimy poczekać co najmniej cztery lata. Choć i ten termin, z uwagi na wciąż toczące się procedury, jest mało realny.