Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Mariusz Szmidka

redaktor naczelny
Mariusz Szmidka

4 artykuły

Redaktor, dziennikarz, były korespondent radiowy i telewizyjny; ostatnio, przez blisko 9 lat był redaktorem naczelnym „Dziennika Bałtyckiego”, a wcześniej przez dekadę zastępcą redaktora naczelnego tego tytułu. Jest Kaszubą zakochanym w regionie. Uważa, że Kaszuby to Mazury i Bieszczady razem wzięte. Ale całe Pomorze zna jak własną kieszeń i uznaje za najpiękniejszy region Polski. W kręgu jego dziennikarskich zainteresowań są: problematyka Kaszub i Pomorza, polityka, samorządność, sprawy społeczne i religia. Prawda – w jego opinii – musi być wartością fundamentalną dla dziennikarskiej twórczości, a niezależność i wolność słowa - podstawą dziennikarskiej misji. Uhonorowany wieloma nagrodami, medalami i wyróżnieniami, m.in. Honorowym Medalem Europejskim, Statuetką Bursztynowego Drzewa i tytułem Ambasadora Kaszub.


Artykuły

Wybierzmy ludzi oddanych lokalnej społeczności
Wybierzmy ludzi oddanych lokalnej społeczności

Po przełomowych wyborach parlamentarnych 15 października 2023 roku, już w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia czekają nas kolejne ważne głosowania w Polsce lokalnej. Tym razem wybieramy składy samorządów gminnych, powiatowych i sejmiku wojewódzkiego. Wynik tych wyborów samorządowych będzie kluczowy przede wszystkim dla mieszkańców, ale też dla przyszłości partii politycznych. Koalicja 15 października liczy, że jej reprezentanci w wyborach do sejmików wojewódzkich powtórzą wynik z wyborów parlamentarnych. Dla PiS słaby wynik w wyborach samorządowych będzie sygnałem do pogłębienia trendu spadkowego w sondażach opinii publicznej.

04.04.2024 05:00    1
Nadziei, że Dobro przyjdzie i zwycięży
Nadziei, że Dobro przyjdzie i zwycięży

Wielkanoc to wyjątkowy czas, w którym Polacy obchodzą i celebrują Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, najważniejsze święto w Kościele katolickim. Jednak z drugiej strony w tym roku będziemy je obchodzić w okolicznościach szczególnych.

29.03.2024 21:05    1
Rządowa studniówka
Rządowa studniówka

Mija sto dni rządu Donalda Tuska, który jako pierwszy w historii powstał w tzw. drugim kroku konstytucyjnym. Jest to rząd stworzony przez „Koalicję 15 października”, zawiązaną między Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Koalicja otrzymała ogromne poparcie wyborców, którzy odsunęli PiS od władzy, obdarzyli zaufaniem te trzy komitety wyborcze, a teraz – co oczywiste - oczekują realizacji złożonych obietnic. A to wcale nie jest takie łatwe.

23.03.2024 10:00    1
Kaszubi strzegą tych wartości i tego dziedzictwa
Kaszubi strzegą tych wartości i tego dziedzictwa

Fundamentem identyfikacji Kaszubów, oprócz języka kaszubskiego, powinna być znajomość własnych dziejów. Dlatego niezwykle ważne jest upowszechnianie wiedzy i świętowanie Dnia Jedności Kaszubów, który został ustanowiony na pamiątkę pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach z 19 marca 1238 roku, kiedy to w bulli Grzegorza IX szczeciński książę Bogusław I został nazwany „księciem Kaszub”.

15.03.2024 18:50
Podziel się