Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Można już składać wnioski o dodatek węglowy

Wnioski o rządowe wsparcie, tzw, dodatek węglowy, dla gospodarstw domowych, w których głównym źródłem ogrzewania są węgiel lub paliwa węglopochodne, można składać od środy, 17 sierpnia. Kto może ubiegać się o to świadczenie? Ile wynosi dodatek węglowy? Gdzie w gminach na Pomorzu można składać wnioski? Sprawdziliśmy.
węgiel

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Prezydent Andrzej Duda w piątek, 5 sierpnia podpisał ustawę o dodatku węglowym. We wtorek, 16 sierpnia natomiast minister klimatu i środowiska Anna Moskwa poinformowała o podpisanym przez nią rozporządzeniu w sprawie wzoru wniosku o dodatek węglowy.

Dodatek węglowy. Kto może ubiegać się o to świadczenie?

Dzięki wejściu w życie rozporządzenia, od środy, 17 sierpnia gospodarstwa domowe,

  • których głównym źródłem ogrzewania są:
    • kocioł na paliwo stałe,
    • kominek,
    • koza,
    • ogrzewacz powietrza,
    • trzon kuchenny,
    • piecokuchnia,
    • kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe,
  • zasilane paliwami stałymi, co rozumie się jako:
    • węgiel kamienny,
    • brykiet lub pellet, zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego,
  • zgłoszone lub wpisane do centralnej ewidencji emisyjności budynków,

mogą ubiegać się o jednorazowe wsparcie finansowe ze strony państwa w wysokości 3 tys. złotych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Będzie nowy dodatek energetyczny. Komu przysługuje?

W przypadku gospodarstw domowych wieloosobowych dodatek przyznany zostanie wnioskodawcy, który złożył dokument jako pierwszy.

Na potrzeby składania wniosków o wypłatę dodatku węglowego przyjmuje się, że jedna osoba może wchodzić w skład tylko jednego gospodarstwa domowego.

Dodatek węglowy. Komu nie przysługuje świadczenie?

Świadczenie nie przysługuje tym gospodarstwom domowym, które korzystały i korzystają ze wsparcia w postaci paliwa stałego zakupionego po cenie i od przedsiębiorcy przewidzianego w art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 23 czerwca 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców niektórych paliw stałych w związku z sytuacją na rynku tych paliw.

Dodatek węglowy. Do kiedy i gdzie można składać wnioski?

Wnioski o wypłatę dodatku można składać do 30 listopada 2022 roku na piśmie bądź drogą elektroniczną (wtedy wniosek opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub uwierzytelnia z wykorzystaniem profilu zaufanego).

Dodatek ma być wypłacany w ciągu miesiąca od dnia, w którym złoży się wniosek.

Dodatek węglowy. Gdzie można złożyć wniosek w gminach na Pomorzu?

Na Pomorzu wnioski można składać w urzędach gmin, a w niektórych przypadkach w gminnych lub miejskich ośrodkach pomocy społecznej czy pomocy rodzinie.

Przykładowe adresy gmin z województwa pomorskiego, na które można składać wnioski. przedstawiamy poniżej.

Gdańsk

W Gdańsku wnioski można składać osobiście do Gdańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Kartuskiej 32/34, 80-104 Gdańsk, za pośrednictwem poczty, a także wysłać drogą elektroniczną poprzez platformę ePUAP jako pismo ogólne do urzędu.

Gdynia

W Gdyni wnioski o dodatek węglowy przyjmuje Urząd Miasta Gdyni przy ul. 10-go Lutego 24 i al. Marsz. Piłsudskiego 52/54 za pośrednictwem „wrzutni na dokumenty” czynnej 7 dni w tygodniu przez całą dobę, poczty adresowanej na: Urząd Miasta Gdyni, Wydział Spraw Społecznych, ul. 10 Lutego 24, 81- 364 Gdynia, lub platformy ePUAP jak pismo ogólne do urzędu.

Malbork

W Malborku wnioski można składać w formie elektronicznej lub papierowej do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Malborku przy ul.Słowackiego 74.

PRZECZYTAJ TEŻ: Posłowie PO: To PiS odpowiada za stan gospodarki morskiej i brak węgla

Żukowo

W Żukowie wnioski o wypłatę dodatku węglowego są przyjmowane w budynku Urzędu Gminy w Żukowie przy ul. Gdańskiej 52 – wejście II, w następujących godzinach:

  • Poniedziałek: 7:30-17:00,
  • Wtorek, środa: 7:30-15:30,
  • Czwartek: 7:30-15:00,
  • Piątek: 7:30-14:30.

Wejherowo

W Wejherowie wnioski można składać osobiście do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, dział świadczeń dla rodzin, pok.110, przy ul. Osiedle Przyjaźni 6, poprzez operatora pocztowego na ten sam adres, a także za pośrednictwem platformy ePUAP.

Bytów

W Bytowie wnioski można dostarczyć do budynku głównego Urzędu Miejskiego w Bytowie: do punktu informacyjnego bądź sekretariatu, wysyłając je na adres Urzędu Miejskiego w Bytowie lub przy pomocy elektronicznej platformy ePUAP.

PRZECZYTAJ TEŻ: Węgla w Kopytkowie nie ma. Przedsiębiorca wypowiedział umowy na dostawę ciepła

Czersk

W Czersku wnioski należy złożyć do Centrum Usług Społecznych, mieszczącego się w budynku przy ul. Dworcowej 31, I piętro, pok. nr 15, od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem środy, w godzinach od 7:30 do 14:30, lub drogą elektroniczną poprzez e-PUAP / MGOPS-CZERSK/.

Lębork

W Lęborku wnioski o przyznanie dodatku węglowego są przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, w pok. 118, 121, w następujących godzinach:

  • Poniedziałek: 9:00-16:00,
  • Wtorek: 8:00-14:00,
  • Środa: 8:00-14:00,
  • Czwartek: 8:00-14:00.

Kwidzyn

W Kwidzynie wnioski o wypłatę dodatku węglowego należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. 11-go Listopada 27/4 82-500 Kwidzyn,

PRZECZYTAJ TEŻ: Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski

Nowy Dwór Gdański

W Nowym Dworze Gdańskim wnioski o dodatek węglowy przyjmuje urząd miejski przy ul. Wejhera 3, w obsłudze mieszkańca na parterze, pokoju 114 na parterze, sekretariacie, w  pokoju 206 na I piętrze lub poprzez platformę ePUAP.

Słupsk

W Słupsku za przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia odpowiada Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie przy ul. Słonecznej 15 d, pok. nr 12, w godz. 8:00-14:00 w dni powszednie. Wypełnione wnioski złożyć można także do wystawionej urny lub wysłać za pomocą platformy ePUAP.

Starogard Gdański

W Starogardzie Gdańskim wnioski są przyjmowane i rozpatrywane przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej znajdujący się przy ul. Bolesława Prusa 45, 83-200 Starogard Gdański.

PRZECZYTAJ TEŻ: Nauczyciele chcą dostawać dodatek covidowy. ZNP pisze do premiera

Tczew

W Tczewie wniosek o wypłatę dodatku węglowego można złożyć w formie papierowej w siedzibie Urzędu Gminy Tczew, w Punkcie Obsługi Klienta, za pośrednictwem poczty lub w formie elektronicznej, za pomocą platformy ePUAP.

Sztum

W Sztumie wnioski można składać do Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej przy ul. Mickiewicza 39, 82-400 Sztum.

Chojnice

W Chojnicach wnioski należy składać elektronicznie, na skrzynkę ePUAP Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chojnicach, lub tradycyjnie (papierowo) w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnicach przy ul. 31 Stycznia 56 a, 89-600 Chojnice, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-15:00.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rząd ogłosił tarczę antyinflacyjną. Ma złagodzić skutki drożyzny

Człuchów

W Człuchowie wnioski o dodatek węglowy należy składać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej przy ul. Plantowej 28.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka