Kocia celebrytka na pokładzie Daru Pomorza

17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Z tej okazji przedstawiamy wyjątkową piękność, na widok której smartfony i aparaty idą w ruch. Oto Fela z Daru Pomorza.
Ryszarda
Wojciechowska
17.02.2023 / 05:00

Na imię ma Fela, a właściwie Felicja. Dziś już nikt nie pamięta, który z marynarzy tak ją nazwał. Ale ważne, że imię się przyjęło. Fela to kocia celebrytka, która od 14 lat buja się w hamaku historycznego żaglowca Dar Pomorza, będącego oddziałem Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku. I stanowi nie lada atrakcję dla zwiedzających.

Kiedy tylko turyści zobaczą Felę na pokładzie w ruch idą telefony i aparaty fotograficzne. Ale Feli to nie przeszkadza. Przyzwyczajona jest do tego, że zwraca uwagę. Jakby wiedziała, że to ona jest gwiazdą na pokładzie.

Jan Janosiński – marynarz wachtowy mówi, że kotka lubi spędzać czas w hamakach.

Fela ma swoje przyzwyczajenia. Jeśli chce być widoczna i głaskana – wybiera hamak po prawej stronie, jeśli chce mieć całkowity spokój i ciszę – kładzie się na hamak przy lewej burcie. Goście widzą tylko wówczas kota skulonego w kłębek - tłumaczy marynarz.

I dodaje, że dziś już nikt z załogi nie wyobraża sobie „Daru Pomorza” bez Feli.

- Chcielibyśmy być z nią jak najdłużej, nawet jeśli czasami z nami pogrywa: idzie w miasto, wraca o 4 rano, potem prosi o jedzenie, a następnie kładzie się spać. Śmiejemy się wtedy, że traktuje statek jak hotel – dodaje Jan Janosiński.

Jan Janosiński
marynarz wachtowy

Chcielibyśmy być z nią jak najdłużej, nawet jeśli czasami z nami pogrywa: idzie w miasto, wraca o 4 rano, potem prosi o jedzenie, a następnie kładzie się spać. Śmiejemy się wtedy, że traktuje statek jak hotel

Dlatego on czasami pieszczotliwie nazywa Felę… łajzą.

Katarzyna Bryk pracownica Daru Pomorza pamięta, że Fela trafiła na pokład 14 lat temu. Nazwano ją Felicja, zdrobniale Fela. I tak zostało.

Ulubionym zajęciem Feli jest wylegiwanie się. Czasami pokazuje, że nadal ma łowiecki instynkt i dumnie przynosi upolowaną na pokładzie zdobycz. Ale – jak wyjaśnia Katarzyna Bryk – kotka najchętniej poluje na własny… ogon. Zabaw z nim nie ma końca.

17 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kota. Fela też pewnie dostanie coś miłego od załogi „Daru Pomorza”.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze