Gdańsk: Rusza budowa fabryki. Do 150 wież wiatrowych rocznie

31 sierpnia zainaugurowano budowę w Gdańsku nowej fabryki wież offshore. Inwestycję realizuje Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. razem z partnerami strategicznymi: GRI Renewable Industries S.L. oraz firmą Baltic Towers Sp. z o.o. Zakład produkcyjny, zaprojektowany i wybudowany zgodnie ze standardami Industry 4.0, będzie posiadać moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie.
Karol
Uliczny
2.09.2023 / 09:32

W Gdańsku będą budować turbiny wiatrowe

Budowa nowej fabryki wież offshore w Gdańsku, będąca wspólnym przedsięwzięciem ARP S.A. oraz hiszpańskiej i polskiej spółki, ma przyczynić się do postępu w rozwoju sektora energetyki wiatrowej w kraju. W ramach nowej inwestycji, zlokalizowanej w Gdańsku z dostępem do nabrzeża, zostanie wybudowana hala do produkcji wież offshore dla największych planowanych turbin wiatrowych o mocy powyżej 15 MW. Zakład będzie posiadać moce produkcyjne zdolne do realizacji ponad 150 wież rocznie. Utworzonych zostanie ponad 500 wysoko wyspecjalizowanych miejsc pracy.

PRZECZYTAJ TEŻ: Elektrownia jądrowa na Pomorzu. PEJ złożyły wniosek ws. decyzji lokalizacyjnej

W uroczystości wbicia pierwszej łopaty udział wzięli m.in. Jon Riberas, właściciel spółki GRI Renewable Industries oraz Ramiro Fernández Bachiller, ambasador Hiszpanii w Polsce.

- Jesteśmy dumni, że możemy uczestniczyć w tym kluczowym dla energetyki wiatrowej w Polsce projekcie. Ma on na celu osiągnięcie zrównoważonego rozwoju i neutralności emisyjnej. To wspólne przedsięwzięcie tworzy światowego lidera na rynku offshore, który przyczyni się do osiągnięcia ambitnych celów w zakresie instalowania odnawialnych źródeł energii w następnej dekadzie – podkreślał Jon Riberas.

- Agencja Rozwoju Przemysłu od lat dba o odbudowę przemysłowego potencjału polskiej gospodarki. Z kolei nowa strategia ARP to więcej inwestycji w transformację energetyczną. Jestem przekonany, że budowa fabryki wież dla morskiej energetyki wiatrowej w Gdańsku to wiatr w żagle dla całej polskiej gospodarki. To projekt, który łączy interesy gospodarcze i te dotyczące strategicznego bezpieczeństwa energetycznego Polski i Europy – dodawał Cezariusz Lesisz, prezes zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Otwarcie fabryki planowane jest w drugim kwartale 2025 r. Obiekt powstanie w obszarze południowego krańca wyspy Ostrów.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze