pług, Gdańsk

Gdańsk: Zima nie zaskoczy drogowców? W gotowości 125 specjalistycznych pojazdów

W Gdańsku zapewniają, że są przygotowani na przyjście zimy. W gotowości czekają 125 specjalistycznych pojazdów oraz tysiące ton kruszywa i środków chemicznych. A do odśnieżania są prawie 1000 kilometrów dróg, 80 kilometrów ścieżek rowerowych i chodniki.
Olek
Knitter
7.11.2023 / 13:05

Zima nie zaskoczy drogowców? W Gdańsku w gotowości 125 specjalistycznych pojazdów

W Gdańsku do odśnieżenia jest w przybliżeniu 960 kilometrów dróg. Ponadto w tym roku śnieg usuwany będzie też na dziesięciu głównych trasach rowerowych w mieście o łącznej długości 82 kilometrów. Do tego odśnieżone i posypane piaskiem zostaną chodniki, ciągi rekreacyjne czy przystanki autobusowe. W budżecie miasta „na zimę” przeznaczono 9 mln zł (na ten rok) oraz zabezpieczona będzie kwota 25 mln zł na przyszły rok.

PRZECZYTAJ TEŻ: Trzy standardy odśnieżania w Człuchowie

– Gdański Zarząd Dróg i Zieleni ma podpisane umowy z profesjonalnymi wykonawcami, którzy zostali wyłonieni w ramach postępowań przetargowych na utrzymanie dróg i infrastruktury drogowej – mówi Anna Bobrowska, zastępca dyrektora GZDiZ ds. infrastruktury i remontów.

PRZECZYTAJ TEŻ: To będzie droga zima na drogach

W gotowości czekają już pługoposypywarki, pługi, ciągniki, a w szczególnych przypadkach użyty będzie też dodatkowy sprzęt: samobieżne ładowarki hydrauliczne czy pługi wirnikowe.

Mariusz Bogusz
prezes PreZero Service Północ

Sprzęt, którym dysponujemy, to m.in. 40 sztuk pługoposypywarek, z czego 12 wyposażonych jest w urządzenia umożliwiające zraszanie nawierzchni roztworem solanki. Do tego 16 pługów, które, w przypadkach wystąpienia dużych opadów śniegu, towarzyszą pługoposypywarkom i usuwają zalegający śnieg z nawierzchni jezdni. Dodatkowo mamy pług wirnikowy, który jest w stanie przebić się właściwie przez każdą zaspę śnieżną.

W sumie w zimowych akcjach do dyspozycji jest 125 pojazdów.

– Sprzęt, którym dysponujemy, to m.in. 40 sztuk pługoposypywarek, z czego 12 wyposażonych jest w urządzenia umożliwiające zraszanie nawierzchni roztworem solanki. Do tego 16 pługów, które, w przypadkach wystąpienia dużych opadów śniegu, towarzyszą pługoposypywarkom i usuwają zalegający śnieg z nawierzchni jezdni. Dodatkowo mamy pług wirnikowy, który jest w stanie przebić się właściwie przez każdą zaspę śnieżną – mówi Mariusz Bogusz, prezes PreZero Service Północ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Pierwsze opady śniegu słono kosztowały samorządy

Ponadto zabezpieczono już 9 tys. ton soli.

– To odpowiada 85 proc. zeszłorocznego zużycia, ale mamy podpisane kontrakty na dostawę soli, więc pod tym względem też jesteśmy zabezpieczeni – dodaje Bogusz.

Kto jest odpowiedzialny za odśnieżanie chodników w mieście?

Jednak pamiętać trzeba, że właściciele mają obowiązek odśnieżania terenów przyległych do ich, np., kamienic, budynków, centrów handlowych czy biurowców.

  • Jeśli chodniki przylegają do nieruchomości (np. domu, sklepu, garażu, budynku szkoły itp.), to za ich utrzymanie zimowe odpowiada właściciel lub zarządca.
  • Za chodniki na terenie spółdzielni mieszkaniowych odpowiadają spółdzielnie.
PRZECZYTAJ TEŻ: Miasto Gdańsk gotowe na nadejście zimy. Służby czekają na śnieg

– To nie jest tak, że całe odśnieżanie zimowe spoczywa wyłącznie na barkach miasta Gdańska. To bardzo ważne, żeby mieć świadomość, dokąd sięga odpowiedzialność gminy, a dokąd właścicieli terenów – podkreśla Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Gdzie w Gdańsku zgłaszać potrzebę odśnieżenia ulicy lub chodnika?

Sprawy związane z utrzymaniem zimowym można zgłaszać za pomocą Gdańskiego Centrum Kontaktu. Zgłoszenia przyjmowane są całodobowo przez siedem dni w tygodniu:

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze