Promenada Królowej Marysieńki w Gdyni

Gdynia: Lepsze oznakowanie na Promenadzie Królowej Marysieńki w Orłowie. Koniec konfliktu pieszych i rowerzystów?

Promenada Królowej Marysieńki w Gdyni-Orłowie to popularny szlak, z którego chętnie korzystają zarówno spacerowicze, jak i rowerzyści. Jednak dotychczasowe oznakowanie ciągu pieszo-rowerowego nie było dla wszystkich zrozumiałe, a to generowało konflikty pieszych i rowerzystów. Dlatego znaki zostaną wymienione na bardziej intuicyjne.
Patrycja
Lniska
13.09.2023 / 09:00

Nowe oznakowanie zakończy konflikt pieszych i rowerzystów na Promenadzie Królowej Marysieńki w Gdyni?

Z powodu dużego oblężenia Promenady Królowej Marysieńki w Gdyni, szczególnie latem, ponad 10 lat temu zadecydowano o zamknięciu jej dla ruchu rowerowego pomiędzy 15 czerwca a 15 wrześniach w godzinach 10:00-18:00. Informują o tym znaki C-13/16 (droga współdzielona przez rowerzystów i pieszych) z tabliczką T-22, która przedstawia godziny, w których znak obowiązuje. Odcinek o długości około 350 metrów jest więc na ten czas zamknięty dla rowerzystów.

PRZECZYTAJ TEŻ: Rowerowy absurd z Gdyni podbija Internet! Trochę Picassa, trochę Jacka Gmocha
Promenada Królowej Marysieńki w Gdyni

Niestety, dotychczasowe oznakowanie okazało się być nie do końca zrozumiałe dla wszystkich rowerzystów, którzy wciąż nie zsiadali z roweru na wyznaczonym odcinku. Dlatego znaki do przyszłego sezonu letniego mają zostać zmienione na bardziej intuicyjne. Wydłuży się również okres obowiązywania zakazu ruchu rowerowego. Projekt zmiany jest w trakcje opracowywania, a za jego realizację odpowiada ZDiZ.

PRZECZYTAJ TEŻ: Prawie ćwierć wieku roweryzacji Pomorza. Pasmo porażek czy sukcesów?

– Oznakowanie będzie różne w ciągu roku: od 1 maja do końca września będzie znak C-13/16 z tabliczką „Obowiązuje w godz. 19:00-9:00”. Oznacza to, że w ciągu dnia (9:00-19:00) promenada będzie zwykłym chodnikiem, gdzie ruch rowerów możliwy jest tylko w wyjątkowych okolicznościach przewidzianych przepisami. Natomiast w terminie jesiennym, zimowym i wczesnej wiosny stał będzie sam znak C-13/16 bez tabliczki. Znak ten (niezależnie od pory roku) nadaje pierwszeństwo pieszych, jednocześnie umożliwiając spokojny przejazd rowerem – tłumaczy Rafał Studziński, kierownik Referatu Organizacji Ruchu Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta Gdyni.

– Aby upewnić się o właściwym zachowaniu rowerzystów, planujemy, poza znakami, umieścić dodatkową tabliczkę. Taka forma, nasycona pozytywną treścią, w naszym odczuciu, powinna zachęcić do kulturalnego zachowania – dodaje.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze