Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska nową wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego

Spore zmiany w Radzie Powiatu Tczewskiego. Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska zastąpiła Witolda Sosnowskiego jako wiceprzewodnicząca rady powiatu. Nowych przewodniczących mają też trzy komisje stałe.
Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska nową wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego

Autor: Marcin Stolarski

Takiej burzy, jaka rozpętała się podczas poniedziałkowej sesji Rady Powiatu Tczewskiego chyba nikt się nie spodziewał. Porządek obrad wydawało się że niczym nie zaskoczy. To jednak się nie potwierdziło. Już w trakcie sesji Gabriela Makać, przewodnicząca klubu Powiat 2023 złożyła wniosek o odwołanie z funkcji wiceprzewodniczącego Rady Powiatu Tczewskiego Witolda Sosnowskiego.

Składam wniosek o rozszerzenie porządku obrad o wprowadzenie punktu dotyczącego odwołania z funkcji wiceprzewodniczącego Witolda Sosnowskiego zawnioskowała Gabriela Makać Pan wiceprzewodniczący uzyskał co prawda nasze poparcie w ramach porozumienia w 2018 roku, ale od października 2020 roku nie współpracuje z nami, a jego decyzje doprowadziły do odwołania przewodniczącego Marka Modrzejewskiego.

Na reakcję na wniosek klubu nie trzeba było długo czekać. Roman Małecki (PiS) oburzył się, podkreślając, że wniosek jest bezzasadny. Podnoszono kwestię, że nie warto teraz głosować. Lepiej poczekać na koniec kadencji, a wtedy Witold Sosnowski sam zrezygnuje.

Mimo to Witold Sosnowski sam złożył rezygnację z funkcji wiceprzewodniczącego, co radni przyjęli 12 głosami za, przy 10 – wstrzymujących i 1 głosie przeciw.

I po raz kolejny pojawił się wniosek o rozszerzenie porządku obrad. Tym razem Gabriela Makać zawnioskowała w imieniu klubu Powiat 2023 o przeprowadzenie wyboru wiceprzewodniczącego Rady Powiatu. W skład Komisji Skrutacyjnej weszli: Wiesława Tomaszewska – przewodnicząca, Dariusz Godlewski oraz Tomasz Kotlenga.

Powiat 2023 zgłosił kandydaturę Marii Taraszkiewicz-Gurzyńskiej, radnej z Gniewu, podkreślając je doświadczenie w pracy w samorządzie lokalnym (przez trzy kadencje samodzielnie kierowała gminą Gniew).

– Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska nie należy do naszego klubu, ale ma nasze poparcie – podsumowała swoje zgłoszenie Gabriela Makać.

Po tym zgłoszeniu, jeszcze przed zamknięciem listy kandydatów na funkcję wiceprzewodniczącego, Roman Małecki poprosił o kilka minut przerwy na konsultacje w ramach klubu PiS.

Dariusz Godlewski z kolei zgłosił na tę funkcję Gabrielę Makać. Radna Makać podziękowała, ale nominacji nie przyjęła.

W wyniku głosowania w trybie tajnym – 12 głosami za, przy 7 przeciwnych, 1 nieważnym i 3 wstrzymujących się nową wiceprzewodniczącą Rady Powiatu Tczewskiego została Maria Taraszkiewicz-Gurzyńska.

– Bardzo dziękuję koleżankom i kolegom za zaufanie, za to że głosów przeciwko mnie było stosunkowo niewiele – mówiła nowo wybrana wiceprzewodnicząca rady. – Bardzo dziękuję radnemu Witoldowi Sosnowskiemu, że bardzo dobrze sprawował funkcję wiceprzewodniczącego. Mam nadzieję, że będę równie dobra, jak on w uczestniczeniu w prezydium rady powiatu. Mam nadzieję, że nie zawiodę państwa zaufania.

Tym samym, po raz drugi w dziejach samorządu powiatowego prezydium Rady Powiatu Tczewskiego zdominowały kobiety. Jedynie w latach 2014-2018 również w skład prezydium wchodziły trzy kobiety: Barbara Kamińska, Alicja Gajewska i Jolanta Jank.

O ile do tej pory obrady był dość spokojne, to już kolejny punkt porządku obrad wprowadzony pod głosowanie wywołał ostrą wymianę zdań. A wszystko poszło o funkcje przewodniczących trzech komisji stałych: gospodarczej, budżetowej oraz zdrowia. To właśnie dwaj przewodniczący tych komisji: Adam Kucharek oraz Jan Kulas byli najbardziej niezadowoleni z wprowadzenia do obrad wniosku także o zmiany osobowe w tych komisjach. Wnioskodawcą, podobnie, jak w przypadku odwołania wiceprzewodniczącego rady, był klub Powiat 2023.

Podczas toczącej się dyskusji ogromne zdziwienie wywołał wniosek Jana Kulasa, który uważał, że zmiany przewodniczących komisji powinny zostać poprzedzone konsultacjami społecznymi. Nigdy takich procedur w tym zakresie nie było, co wyjaśniała radnemu przewodnicząca rady Barbara Kamińska oraz Waldemar Pawlusek. Także uporczywe dopytywanie się o powód odwołania z funkcji przewodniczących, a właściwie to brak merytorycznego powodu, jak podkreślali odwoływani, nie znalazło uznania. Jak wyjaśniała przewodnicząca rady, we wniosku spełnione zostały wszystkie wymogi prawne konieczne do przeprowadzenia zmian osobowych w komisjach.

Przypomnę, gdy 15 października 2020 roku, radni z klubów opozycyjnych zgłosili zmianę na stanowisku przewodniczącego rady powiatu, wówczas nie padły żadne argumenty. (...) Przyjęliśmy tamtą decyzji, gdyż koalicjanci, którzy byli wtedy z nami, m.in. wymienione osoby, za naszymi plecami, po prostu nas zdradziły.(...) Przyjęliśmy ją z szacunkiem, ale niedotrzymywanie zobowiązań jest dla mnie nie do przyjęcia. Dlatego wnosimy o odwołanie tych osób gdyż nie widzimy dalszej możliwości współpracy.

Gabriela Makać / przewodnicząca klubu Powiat 2023

Kiedy Marek Modrzejewski poprosił o przegłosowanie wniosku o rozszerzenie porządku obrad ponownie głos zabrał Jan Kulas.

– Pan Marek Modrzejewski chyba nie zdaje sobie sprawy, o jakiej skali zmian w tym projekcie uchwały się mówi – stwierdził Jan Kulas. – O zmianach przewodniczących większości komisji. Takiej grabieży politycznej jeszcze w radzie powiatu tczewskiego jeszcze nie było.

Radny Kulas dopytywał dlaczego Gabriela Makać, Marek Modrzejewski oraz inni radni z klubu Powiat 2023 obawiają się konsultacji społecznych. Tymczasem, gdy głosowano odwołanie z funkcji przewodniczącego rady Marka Modrzejewskiego nikt z radnych takich obiekcji nie miał, a przyczyny odwołania również nie były jasno sprecyzowane. Sama szefowa klubu zaznaczała wówczas, że wniosek jest głównie związany z brakiem wpływu klubu radnych PiS na prace rady.

Jan Kulas dopytywał nawet o to czy wniosek o zmiany personalne w komisjach były konsultowane z przewodniczącym Platformy. Koniecznie chciał usłyszeć, dlaczego klub chce odwołać, m.in. jego z funkcji przewodniczącego komisji, skoro komisje dobrze pracowały. Także Adam Kucharek dopominał się o merytoryczne uzasadnienie wniosku o odwołanie z funkcji przewodniczących. Słowna przepychanka w rezultacie sprawiła, że w końcu Jan Kulas usłyszał dlaczego jest wniosek o zmiany, ale chyba nie tego się spodziewał...

– Uzasadnię swoje stanowisko, jako reprezentantka klubu i ograniczę się do swojego wystąpienia – stwierdziła Gabriela Makać. – Jeżeli chodzi o argumenty, odwołanie przewodniczącego Jana Kulasa, jak również pozostałych przewodniczących komisji, czyli Dariusza Godlewskiego oraz Adama Kucharka, to większość z panów pełniła dobrze swoje funkcje.(...) Przypomnę, gdy 15 października 2020 roku, radni z klubów opozycyjnych zgłosili zmianę na stanowisku przewodniczącego rady powiatu, wówczas nie padły żadne argumenty. Gdy Tomasz Kajzer przedstawiał dokonania przewodniczącego Marka Modrzejewskiego, to w ogóle nie zostało to wzięte pod uwagę. Wtedy również nie było żadnych merytorycznych argumentów za odwołaniem z funkcji przewodniczącego pana Marka Modrzejewskiego. Przyjęliśmy tamtą decyzji, gdyż koalicjanci, którzy byli wtedy z nami, m.in. wymienione osoby, za naszymi plecami, po prostu nas zdradziły. Zdradziły klub Porozumienie na Plus. Nie godzimy się, jako członkowie rozszerzonego teraz klubu Powiat 2023, na taką formę przejęcia władzy, jaka nastąpiła. Przyjęliśmy ją z szacunkiem, ale niedotrzymywanie zobowiązań jest dla mnie nie do przyjęcia. Dlatego wnosimy o odwołanie tych osób gdyż nie widzimy dalszej możliwości współpracy.

Jan Kulas, za nic nie chciał przyjąć do wiadomości powodów odwołania. Zaznaczał, że dobrą pracę powinno się doceniać, a nie zwalniać taką osobę.

– To co pani robi teraz, i pani koledzy, to jest zamach na stabilną klasyczną pracę rady – zwrócił się do Gabrieli Makać Jan Kulas.

Radna Makać wycofała się jedynie ze sformułowania, że klub nie widzi możliwości współpracy z odwoływanymi. Stwierdziła, że to było niefortunne określenie. Współpracę widzi jako klub, bo wspólnie pracują dla dobra mieszkańców powiatu.

– Ale to nie znaczy, że nie jest dla nas ważna lojalność – podkreśliła Gabriela Makać.

Jan Kulas nadal nie był zadowolony z otrzymanych informacji i sprawę zmian osobowych w komisjach nazwał rozbiorem politycznym rady. Jeszcze próbował wpłynąć na rezygnację z procedowania zmian w składach komisji na poniedziałkowej sesji. Do głosowania jednak i tak doszło. Głosowało 22 radnych. Za przyjęciem uchwał o zmianach osobowych głosy oddało 12 radnych. 10 było przeciw. Uchwałą została przyjęta.

A na kolejną sesję Rady Powiatu samorząd zaprasza 22 czerwca na godz. 14.00.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka