Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Gdynia: Gdzie będzie pracować dotychczasowy wiceprezydent Michał Guć?

Na rządowej stronie Komitetu ds. Pożytku Publicznego ukazała się informacja o zakończeniu pierwszego etapu konkursu na stanowisko dyrektora Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego. Wśród 11 osób, które przeszły do drugiej tury konkursu znalazł się ustępujący wiceprezydent Gdyni, Michał Guć. – Kierowanie NIW byłoby kontynuacją tego, co robiłem na niwie ogólnopolskiej w czasie, gdy byłem wiceprezydentem Gdyni - mówi Guć.
Gdynia: Gdzie będzie pracować dotychczasowy wiceprezydent Michał Guć?

Autor: BIP Gdynia

Michał Guć dyrektorem Narodowego Instytutu Wolności?

Narodowy  Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego został powołany w 2017 r. Jego głównym pomysłodawcą był ówczesny wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński. Powstanie NIW budziło zastrzeżenia części organizacji pozarządowych, m.in obawiano się, że negatywnie wpłynie to na relacje administracji z NGO. Obecne władze nie likwidują instytutu, ale zmieniają jego kierownictwo. Ponad miesiąc temu, 13 marca 2024 r. przewodnicząca Komitetu ds. Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska odwołała Wojciecha Kaczmarczyka ze stanowiska dyrektora. Ogłoszono tez konkurs na jego następcę.

CZYTAJ TEŻ: Gdy Wojciech Szczurek zaczynał rządzić Gdynią, to prezydentem USA był jeszcze Bill Clinton. Kończy się pewna epoka

Do konkursu zgłosiło się 13 osób, z których 11 – wśród nich obecny jeszcze wiceprezydent Gdyni Michał Guć – przeszło do drugiego etapu.

Etap drugiego naboru obejmuje weryfikację kompetencji kierowniczych, a do trzeciego etapu przejdzie pięć osób, które  w najwyższym stopniu spełniają kryteria zweryfikowane na II i III etapie postępowania. Wybrane osoby wezmą udział w wysłuchaniu publicznym , na którego podstawie przewodnicząca Komitetu do spraw Pożytku Publicznego Agnieszka Buczyńska wybierze dyrektora NIW – CRSO.

Od kandydatów wymagano m.in. ma wykształcenia wyższego, nieposzlakowanej opinii  doświadczenia w zarządzaniu zespołem i przynajmniej pięcioletniego doświadczenia w organizacjach pozarządowych lub innych zorganizowanych formach społeczeństwa obywatelskiego.

– Kierowanie NIW byłoby kontynuacją tego, co robiłem na niwie ogólnopolskiej w czasie, gdy byłem wiceprezydentem Gdyni – mówi Michał Guć. – Byłem m.in. współautorem ustaw i rozporządzeń, dotyczących organizacji pozarządowych. Byłem też przewodniczącym zespołu ds. nowelizacji ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, który działał w Kancelarii Premiera, a obecnie jestem członkiem takiego zespołu powołanego przez minister Agnieszkę Buczyńską.

Michał Guć był z Zarządzie Miasta Gdyni od 1999 r. W ostatnich wyborach, zdobywając 1650 głosów, został jednym z pięciorga radnych wybranych z listy Samorządności Wojciecha Szczurka.

Więcej o autorze / autorach:
Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Wawa 28.04.2024 16:15
Znając opinię o jego działaniach w celu kontrolowania organizacji pozarządowych, instytut wolności jest ostatnim miejscem pracy dla niego.

gda 27.04.2024 14:20
czyli Guć po raz kolejny oszukał ludzi, kandydował chociaż nie chce być radnym, który to już raz? to jawna kpina z demokracji lokalnej i społeczeństwa obywatelskiego

Kazik Madej 27.04.2024 09:07
Dom mody mógłby założyć, z fantazyjną garderobą męską. Kołnierzyki, guziczki, paseczki, niteczki, w paski, w zygzaki, w ciapki... Ubranka tego gościa są tak fikuśne, że czasem wygląda jak ksiądz, dyktator z bananowej republiki afrykańskiej i czarny charakter z Dżejmsa Bona w jednej osobie. Au revoir, notre créatrice de mode!

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama