Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

Na Pomorzu rośnie liczba niezaszczepionych dzieci! Rok do roku jest ich o 1000 więcej

Jeszcze na koniec stycznia 2022 wiadomo było o 5067 dzieciach z Pomorza, które nie poddały się obowiązkowym szczepieniom. Z końcem stycznia 2023 roku liczba ta wzrosła do 6152 dzieci. - Skutki unikania szczepień są przeważnie odroczone w czasie. To żniwo będziemy zbierać za rok, dwa, trzy - mówi dr Sławomira Niedźwiecka, specjalista chorób zakaźnych.
Na Pomorzu rośnie liczba niezaszczepionych dzieci! Rok do roku jest ich o 1000 więcej

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Z danych Państwowego Zakładu Higieny wynika, że nawet sześciokrotnie wzrosła liczba wykrytych przypadków chorób zakaźnych - podaje Dziennik Gazeta Prawna. Najszybciej wzrasta liczba zachorowań na  grypę, szkarlatynę czy krztusiec. Równocześnie w ubiegłym roku aż 69 tys. dzieci nie poddano obowiązkowym szczepieniom ochronnym.

Także na Pomorzu gwałtownie rośnie liczba niezaszczepionych dzieci.

- O ile na koniec stycznia 2022 roku liczba niezaszczepionych dzieci w województwie pomorskim wynosiła 5067, to z końcem stycznia 2023 r. było ich 6152 - informuje Zbigniew Zawadzki, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku. - Najwięcej w powiecie grodzkim Gdańsk (1438), w powiecie kartuskim (788) oraz w powiecie wejherowskim (716). Rodzice uchylają się zarówno od wykonywania wszystkich szczepień u dzieci, jak również od szczepień przeciw wybranym chorobom. Część z nich zaprzestaje również kontynuacji rozpoczętego już programu szczepień.

Rodzice tłumaczą , że chcą np. poczekać aż dziecko urośnie, nie mają czasu, była pandemia.... Dziecko rośnie, szczepienie umyka i dopiero, gdy dochodzi do kontaktu z chorobą zakaźną, robi się nerwowo. Tymczasem każde odstępstwo od  kalendarza szczepień prowadzi do jego zaburzenia

dr Sławomira Niedźwiecka / Pomorskie Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc

Zdaniem lekarzy, na zwiększony odpływ od szczepień dzieci wpłynęła pandemia. Z jednej strony utrudniła szczepienia w terminie, z drugiej - w ostatnich trzech latach w siłę wzrosły ruchy antyszczepionkowe. Protesty wobec szczepień przeciw COVID-19 rykoszetem uderzyły w obowiązkowe szczepienia dzieci. Przeprowadzając wywiad pediatryczny przed przyjęciem do szpitala, coraz częściej lekarze zauważają, że szczepienia zostały przesunięte.

- Rodzice tłumaczą , że chcą np. poczekać aż dziecko urośnie, nie mają czasu, była pandemia.... Dziecko rośnie, szczepienie umyka i dopiero, gdy dochodzi do kontaktu z chorobą zakaźną, robi się nerwowo - twierdzi dr Sławomira Niedźwiecka, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego dla Dzieci w Pomorskim Centrum Gruźlicy i Chorób Płuc. - Tymczasem każde odstępstwo od kalendarza szczepień prowadzi do jego zaburzenia.

Czy i kiedy zaczniemy odczuwać skutki nierespektowania Programu Szczepień Ochronnych u najmłodszych pacjentów?

Dr  Niedźwiecka  tłumaczy, że na razie obecny trend  jeszcze nie przekłada się na zachorowalność.
- Skutki są przeważnie odroczone w czasie - mówi pediatra. -  To żniwo będziemy zbierać za rok, dwa, trzy. Koszty, niestety,  poniesie cała populacja. Wystarczy, że niezaszczepione dziecko w okresie wylęgania choroby zakaźnej wsiądzie do windy z sąsiadem w trakcie chemioterapii. Dziecko przechoruje i wyzdrowieje, ale dla sąsiada takie spotkanie może być wyjątkowo niebezpieczne. U rodziców, którzy świadomie nie chcą szczepić swoich dzieci mamy do czynienia z brakiem wiedzy, empatii, myślenia o innych.

Powrót wirusów na Pomorze

W ostatnich miesiącach na własnej skórze wielu z nas odczuło skutki "obudzenia się" wirusów. Podczas pandemii królował covid, przed pozostałymi zarazkami chroniły nas maseczki i wymuszony dystans społeczny. Wraz z rezygnacją z tzw. środków ochrony indywidualnej poziom zapadalności na liczne choroby zakaźne wrócił do czasów sprzed 2020 roku. Widać to głównie na przykładzie grypy - tylko w ostatnim tygodniu marca w kraju zarejestrowano prawie 223,5 tysiąca nowych przypadków tej choroby.
Na nasza prośbę WSSE w Gdańsku przygotowała dane o pozostałych chorobach zakaźnych, porównując liczbę zachorowań w 2021 i 2022 roku. W większości przypadków można mówić o wzroście liczby chorych w minionym roku.

Rotawirusy

Liczba zgłoszonych zakażeń rotawirusowych w 2022 r. zwiększyła się zdecydowanie w porównaniu do okresu 2020-2021 osiągając poziom zbliżony do okresu sprzed epidemii COVID-19. Zapadalność na 100 tys. w województwie pomorskim w ostatnich latach utrzymuje się na poziomie wyższym od średniej zapadalności w Polsce. O ile w 2021 zanotowano 824 zgłoszonych zachorowań, to już rok później 3284.

Warto dodać,  że od 2021 r. obowiązują szczepienia przeciw rotawirusom. Szczepionka podawana jest dzieciom po ukończeniu 6 tygodnia życia.

Odra

Przed wprowadzeniem szczepień ochronnych współczynniki zapadalności na odrę w Polsce wynosiły 300-600 zachorowań  na 100 tys. osób. Po wprowadzeniu szczepień w 1975 roku liczba zachorowań zaczęła spadać. W latach 2005 – 2017 zapadalność w Polsce kształtowała się na poziomie 0,03-0,34 na 100 tys. osób.

W województwie pomorskim stwierdzano w tym okresie co najwyżej kilka zachorowań rocznie.Sytuacja uległa zmianie w latach 2018-19, w których stwierdzono w Polsce odpowiednio 209 oraz 772 zachorowania. Wpływ na sytuację epidemiologiczną w Polsce miał wzrost zachorowań w innych krajach Europy, w tym głównie w Ukrainie.

Począwszy od 2020 r. liczba zakażeń w Polsce uległa zmniejszeniu i wyniosła w 2020 r. - 29, w 2021 r. – 13, w 2022 r. – 28 przypadków.  W 2022 r. zarejestrowano w województwie pomorskim tylko 1 zachorowanie (zaklasyfikowane jako przypadek możliwy).

Świnka

W województwie pomorskim, podobnie jak w całej Polsce, dzięki powszechnym szczepieniom, zapadalność na świnkę utrzymuje się od kilkunastu lat na stałym niskim poziomie. Przed wprowadzeniem obowiązkowych szczepień w 2003 roku, zapadalność była zdecydowanie wyższa niż notowana dzisiaj, czasem przekraczając poziom 500 zachorowań na 100 tys. osób. W 2022 roku na terenie województwa pomorskiego zanotowano 68 zachorowań na świnkę (w 2021 roku – 43 zachorowania).

Różyczka

Na Pomorzu współczynnik zapadalności na różyczkę w 2022 roku wyniósł 0,6 na 100 tys. osób. Od czasu ogólnopolskiej epidemii wyrównawczej w 2013 roku (zwiększonej zachorowalności nastoletnich chłopców) zapadalność na różyczkę w Polsce i województwie pomorskim utrzymuje się na stałym, niskim poziomie,

Ospa wietrzna

Liczba zachorowań na ospę wietrzną w województwie pomorskim w 2022 r. wróciła do poziomu sprzed epidemii osiągając wartość 11 275 zakażeń. W okresie 2020-2021 liczba zachorowań była ok. trzykrotnie niższa z uwagi na trwającą epidemię COVID-19. Duża liczba zachorowań notowana corocznie wynika z powszechnej wrażliwości na zachorowanie, łatwości przenoszenia się zakażeń (zwłaszcza w środowisku przedszkolnym i szkolnym) oraz niskiej wyszczepialności.

Gruźlica

W 2021 roku w województwie pomorskim zarejestrowano  217 przypadków gruźlicy. W 2022 r. -  już 272 przypadki.

Inwazyjna choroba meningokokowa

W 2022 r. na terenie województwa pomorskiego zarejestrowano łącznie 10 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej (w 2021  r. –  siedem).

Inwazyjna choroba wywołana przez Streptococcus pneumoniae

Wzrosła także liczba zgłoszonych zachorowań na na inwazyjną chorobę pneumokokową. W 2021 roku było ich 136, a w  2022 roku w województwie pomorskim zgłoszono 195 zachorowań.

Inwazyjna choroba wywołana przez Haemophilus influenzae

Wprowadzenie powszechnego szczepienia dzieci przeciwko Haemophilus influenzae w 2007 roku spowodowało znaczny spadek liczby zachorowań wywołanych tym patogenem wśród najmłodszych dzieci. W 2021 roku w województwie pomorskim zarejestrowano 7 przypadków zakażenia Haemophilus influenzae, a w roku ubiegłym 14 przypadków.

Borelioza

W województwie pomorskim zgłaszalność boreliozy od wielu lat rośnie. W 2022 roku zgłoszono w województwie pomorskim 1481 przypadków (w roku 2020 – 898 zgłoszeń, w roku 2021 – 1066). Ale np. w 2019 roku było to 1614 zgłoszonych przypadków. Zmniejszona liczba zachorowań w latach 2020-2021 była spowodowana epidemią COVID-19.

Tężec

W województwie pomorskim od 2018 roku przypadków tężca nie zarejestrowano.

Krztusiec

W 2021 r. zarejestrowano w woj. pomorskim 25 zachorowań.. W 2022 roku –  29.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaPomorskie dla Ciebie - czytaj pomorskie EU
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka