(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Nie klikaj! Nie pobieraj! ZUS ostrzega przed fałszywymi SMS-ami

Wiadomości SMS o konieczności odebrania świadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są fałszywe, nie należy klikać w załączone do nich linki ani pobierać załączonych do nich plików, a instytucja nigdy nie prosi o podawanie danych wrażliwych przy pomocy komunikatu wysyłanego na telefon. Przypomina o tym sam pomorski ZUS, ostrzegając przed oszustami.
Jacek
Wierciński
27.05.2023 / 08:33

- Fałszywe wiadomości rozsyłane są przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno w mailach, jak i w wiadomościach SMS ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia. Wiadomości SMS o konieczności odebrania świadczenia z ZUS i wejścia w link, nie są wysyłane przez zakład – wskazuje Krzysztof Cieszyński, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

Publiczna instytucja ubezpieczeniowa rozsyła komunikat, w którym ostrzega przed „fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów”. Jak wskazuje, ZUS nigdy nie wysyła do nikogo wiadomości z linkami ani nie prosi o podawanie danych wrażliwych „niezabezpieczonymi kanałami komunikacji”.

- Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza takiej, która zawiera linki. W razie wątpliwości należy skontaktować się z dowolną placówką ZUS – tłumaczy Krzysztof Cieszyński.

ZOBACZ TEŻ Oszustwa „na wnuczka”, który rozbił samochód

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze