Nie żyje Anna Gwiazda. Artystka i radna sejmiku

Po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Anna Gwiazda - malarka, rzeźbiarka, radna sejmiku województwa pomorskiego z Prawa i Sprawiedliwości, młodsza siostra Andrzeja Gwiazdy, opozycjonisty z czasów PRL Andrzeja Gwiazdy. Miała 74 lata.
Ryszarda
Wojciechowska
17.11.2023 / 10:35

Tę smutną wiadomość przekazała w mediach społecznościowych Anna Fotyga, europarlamentarzystka Prawa i Sprawiedliwości.

"Odeszła od nas Anna Gwiazda, osoba niezwykle nam bliska, wielostronnie utalentowana artystka, ale także niezwykle błyskotliwy analityk. Była wrażliwa na ludzką niedolę, zawsze gotowa do pomocy bliźniemu. Świetna towarzyszka rozmów, zawsze inspirująca. Potrafiła zjednywać ludzi. Dla nich realizowała się także w pracy samorządowej. Od lat dzielnie walczyła z podstępną chorobą. Aniu, będzie nam Ciebie bardzo brakowało. Odpoczywaj w pokoju” – napisała Fotyga.

Anna Gwiazda urodziła się 3 listopada 1949 roku. W 1973 roku została absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, a w 1978 roku Wydziału Malarstwa Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Gdańsku.

Na portalu samorządu województwa pomorskiego można przeczytać, że zajmowała się rysunkiem, akwafortą i malarstwem. W swoim dorobku miała kilkanaście wystaw indywidualnych, a także udział w krajowych i zagranicznych wystawach i konkursach zbiorowych. Jej prace prezentowano m.in. w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Niemczech czy Francji.

Ale nie skupiała się tylko na pracy artystycznej. Działała także w samorządzie. Przez dwie kadencje była radną sejmiku województwa pomorskiego jako radna Prawa i Sprawiedliwości. W sejmiku także  koncentrowała się przede wszystkim na sprawach kultury.

Była młodszą siostrą Andrzeja Gwiazdy działacza opozycji w czasach PRL i pierwszej Solidarności. Sama także działała w niej w latach 80.

Odeszła po długiej i ciężkiej chorobie.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze