konferencja Ruchu Samorządowego „Tak! dla Polski” ws. KPO, Leszek Bonna, Sopot

Samorządowcy piszą list do prezydenta w sprawie KPO

Ruch Samorządowy „Tak! dla Polski” zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o zaangażowanie się w odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy. Samorządowcy stworzyli listę 1000 lokalnych inwestycji, które już dziś można byłoby realizować z wykorzystaniem funduszy unijnych.
Karol
Uliczny
10.01.2023 / 16:53

Konferencje samorządowców w sprawie KPO odbyły się we wtorek (10.01.) w kilku miastach, m.in. w: Jeleniej Górze, Opolu, Lublinie, Wrocławiu, Olsztynie, Katowicach, Warszawie, Łodzi czy w Sopocie. Inicjatywa została zorganizowana przez Ruch Samorządowy „Tak! Dla Polski”.

– Rząd polski ma postawiony bankomat, do którego trzeba podejść i wbić kod pin. Tym kodem pin są wartości europejskie – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu oraz prezes ruchu. – A co robi rząd polski? Próbuje zaczepić linę i wyrwać bankomat ze ściany. Jako samorządowcy apelujemy, by wbić pin, jakim są wartości europejskie.

Prezydent Karnowski nawiązał do sporu toczącego się w rządzie, który uniemożliwia zrealizowanie tzw. kamieni milowych, blokujących wypłatę Polsce 158,5 mld zł. Zbigniew Ziobro i jego Solidarna Polska nie zgadzają się na wcześniejsze zobowiązania rządu w zakresie przywrócenia praworządności, i nie wiadomo, czy do wyborów uda się przełamać ten impas.

List samorządowców z Ruchu Samorządowego „Tak! dla Polski” do prezydenta ws. KPO

Lokalni politycy z ruchu zrzeszającego ok. 600 samorządowców napisali list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym apelują o większe zaangażowanie głowy państwa w kwestię uzyskania przez Polskę środków z KPO. Piszą w nim, że nasz kraj wciąż nie uzyskał pieniędzy, które miały służyć odbudowie gospodarki, mimo tego, że Europa wiele miesięcy temu opanowała sytuację w zakresie pandemii.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ruch Samorządowy Tak dla Polski rozmawia o aktualnej sytuacji finansowej polskich samorządów

„W 2023 r. nasz kraj wchodzi z rekordową inflacją, drożyzną i niepewnością co do tego, jak wyglądać będzie przyszłość. Miliony Polek i Polaków wciąż czekają na należne im miliardy złotych w ramach KPO. Te środki są naszym wspólnym dobrem, a niestety stały się zakładnikiem sporów partyjnych. Dlatego jako samorządowcy prosimy Pana o bezpośrednie i skuteczne zaangażowanie w proces odblokowania tych finansów dla obywateli naszego kraju. Wetując zapowiadane przez ministra edukacji narodowej i nauki zmiany w szkolnictwie, stawiając na spokój społeczny pokazał Pan, że potrafi działać ponadpartyjnie, mając na względzie dobro Obywateli. (…) Nie ma już czasu na partyjne rozgrywki i medialne spektakle, które oddalają nas od otrzymania tego wsparcia”.

List samorządowców ws. KPO. Ponad 1000 inwestycji czeka na realizację

Samorządowcy stworzyli listę 1017 lokalnych inwestycji, które już dziś można byłoby realizować z wykorzystaniem unijnych funduszy. Znalazły się na niej również pozycje z pomorskich miast oraz powiatów:

 • Pruszcza Gdańskiego (3),
 • Pelplina (5),
 • powiatów:
  • kwidzyńskiego (15),
  • malborskiego (7),
  • chojnickiego (8),

PRZECZYTAJ TEŻ: Samorządowcy spotkali się z liderami opozycji. Apelowali o wspólny start w wyborach

 • Pucka (18),
 • Wejherowa (1),
 • Gdańska (13),
 • Sopotu (7),
 •  a także całego obszaru metropolii pomorskiej oraz z całego województwa.

  Wymieniono m.in.

  • budowę Obwodnicy Północnej Aglomeracji Trójmiejskiej,
  • zakup taboru autobusowego dla Gdańska,
  • budowę II etapu mariny w Pucku
  • czy rewitalizację sali sportowej przy ZS nr 1 w Kwidzynie.

  PRZECZYTAJ TEŻ: W trakcie gry nie zmienia się jej zasad. Pomorscy samorządowcy krytykuje przesunięcie terminu wyborów na wiosnę 2024

  „Brak pieniędzy z KPO to dla miast i wsi ostry hamulec rozwojowy. Rząd w tej sprawie jest wciąż bierny, a konsekwencje ponoszą mieszkańcy polskich gmin. Domagamy się też jasnych kryteriów w przyznawaniu środków z KPO samorządom oraz jawności procedury uruchamiania projektów” – apelują samorządowcy.

  Wesprzyj nas,

  aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
  BEZ PROPAGANDY

  Zawsze Pomorze Logo

   

  ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

  Zaprenumeruj

  Komentarze