Rugby. Polska-Portugalia

Po meczu z Portugalią Polacy staną przed kolejnym sportowym wyzwaniem w Gdyni 

Rugby. Polska - Belgia. Aleksander Nowicki: Musimy szybko odrobić lekcje

W przedpołudnie na sopockim stadionie jest dość głośno. To efekt komunikacji rugbistów reprezentacji Polski, która przygotowuje się do sobotniego (18.02.) meczu z Belgią w Gdyni. Początek spotkania o godz. 21.15.
Adam
Mauks
15.02.2023 / 14:11

Polska - Belgia. Rugby Europe Championship. Mecz już 18 lutego w Gdyni

Zanim nasi rugbiści przeniosą się do Gdyni na drugi, popołudniowy trening, ciężko pracują na tym pierwszym, w Sopocie. Atmosfera – jak zawsze – jest bardzo dobra, słychać śmiech i żarty, ale nikt nie przechodzi obok zajęć, bo chyba wszyscy wiedzą, o co toczy się gra. W składzie zawodników, których Christian Hitt powołał na zgrupowanie przed meczem z Belgami, jest kilka zmian, ale to akurat jest w kadrze... stała.

Kontuzje, choroby, praca – to zawsze destabilizowało możliwość gry reprezentacji rugby w stałym, optymalnym zestawieniu. W poniedziałek i wtorek, 13 i 14 lutego do Trójmiasta przyjechało kilku zawodników, którzy w kadrze dawno już nie grali. Jest też Australijczyk Brandon Olow, którego mama jest Polką. Gra w Perth Bayswater Rugby Union Club, czyli najstarszym klubie rugby w zachodniej Australii. Brandon na przedpołudniowym treningu trochę narzekał na mięsień czworogłowy uda, ale w drugiej części sopockich zajęć już skakał do piłek wrzucanych z autu. Jak zapewnia Michał Czerwiowski ze sztabu reprezentacji, Brandon Olow ma być na sobotę, 18 lutego gotowy. Zostanie w Polsce do marcowych meczów reprezentacji o miejsca w Rugby Europe Championship.

PRZECZYTAJ TEŻ: Polscy rugbiści mają dwa tygodnie na poprawę gry

Zanim do nich dojdzie, biało-czerwoni zagrają z Belgią swój trzeci mecz na poziomie REC. Dwa pierwsze wysoko przegrali:

  • z Rumunią (27:67)
  • i Portugalią (3:65).

Teraz jest większa szansa na zwycięstwo, ale niespełna rok temu w Brukseli rywal pokonał nas 41:11.

PRZECZYTAJ TEŻ: Portugalska lekcja rugby w Gdyni

Tamten mecz był ostatnim spotkaniem w kadrze dla Aleksandra Nowickiego.

– W belgijskiej kadrze trochę się pozmieniało od tamtego czasu. Niedawno zmienił się trener. Teraz jest nim Anglik Mike Ford, który ma znakomite trenerskie CV, ale jest z nimi od dwóch tygodni – mówi Aleksander Nowicki. – Wiem, że nie wszyscy ich zawodnicy, grający we Francji, przyjadą do Gdyni.

Aleksander Nowicki

My jednak musimy patrzeć na siebie, dostaliśmy dwa zimne prysznice i teraz musimy lepiej odrobić lekcje. To znaczy, że musimy zacząć grać w rugby na poziomie, na którym jesteśmy. Adaptacja musi nastąpić jak najszybciej. Nie mamy wyjścia, okres mówienia o problemach musi się skończyć. Wychodzimy na boisko, robimy swoje albo nie pasujemy do tego poziomu.

– Po tych dwóch meczach trudno o super energię, ale uważam, że nie zawsze na zwycięstwach buduje się morale kadry – dodał Aleksander Nowicki.

Mateusz Bartoszek po raz ostatni grał w kadrze w pamiętnym meczu Polska - Niemcy w Gdyni w listopadzie 2021 roku.

– Na Belgię rok temu mnie w klubie nie puścili, na Litwę podobnie. Z Rumunią byłem powołany, ale byłem krótko po operacji, potem znowu przyplątała się kontuzja i nie mogłem grać. Teraz jest już lepiej, grałem w lidze cztery mecze. Widzę, że każdy ma ochotę grać i dać z siebie maksa. Moim zdaniem, powinniśmy się w meczu z Belgami szybciej przemieszczać w defensywie. Oczywiście, będzie ciężko, ale wszystko jest w naszych rękach i głowach – powiedział Mateusz Bartoszek.

PRZECZYTAJ TEŻ: Takiego zgrupowania kadra rugbistów jeszcze nie miała

Mecz na stadionie rugby w Gdyni zacznie się w sobotę, 18 lutego o godz. 21.15. Bilety można kupować w Internecie na stronie kupbilet.pl. Transmisja meczu w TVP Sport.

Polska - Belgia. Rugby Europe Championship. Zawodnicy

Zawodnicy powołani na mecz z Belgią: Jakub Burek, Thomas Fidler, Piotr Zeszutek, Wojciech Piotrowicz, Sylwester Gąska, Mateusz Plichta, Jan Mroziński, Adam Piotrowski (wszyscy Ogniwo Sopot), Michał Krużycki, Robert Wójtowicz, Grzegorz Buczek, Mateusz Kolas (wszyscy Lechia Gdańsk), Vaha Halaifonua, Jan Cal, Arkadiusz Janeczko (Skra Warszawa), Dawid Banaszek, Adam Zapędowski (Arka Gdynia), Grzegorz Szczepański (Budowlani Lublin), Dawid Plichta (Orkan Sochaczew), Adrian Stańczykowski (KS Budowlani Łódź), Artur Klis (Racing 92 Antony, Francja), Jakub Malecki (Ebbw Vale RFC, Walia), Kacper Palamarczuk (Westport RFC, Irlandia), Jake Wisniewski (Cross Keys RFC, Walia), Peter Hudson (Bishop Burton University, Anglia), Ross Cooke (Tynedale RFC Corbridge, Anglia), Craig Bachurzewski (Alnwick RFC, Anglia), Max Loboda (Preston Grasshoppers RFC, Anglia), Sean Cole (Nicois Espoirs, Francja), Dominik Morycki (Enniscorthy RFC, Irlandia), Tom Pozniak (Esher RFC, Anglia), Zenon Szwagrzak (Selkirk RFC, Szkocja), Jędrzej Nowicki (CA Pontarlier Rugby, Francja), Mateusz Bartoszek (RC Bassin D’Arcachon, Francja), Kamil Bobryk (CS Vienne Rugby, Francja), Brandon Olow (Perth Bayswater RUC, Australia), Aleksander Nowicki (RC Hyères Carqueiranne La Crau, Francja).

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze