Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Posprzątali Trójmiejski Park Krajobrazowy

Fundacja Earth Day Everyday zorganizowała po raz kolejny akcję „Polskie Lasy w Twoich Rękach". Rzesze wolontariuszy włączyli się w sprzątnie lasów. Tym razem śmieci zbierano w Gdyni, Elblągu oraz Krakowie. Znalazła się także grupa, która przystąpiła do sprzątania w Gdańsku.
Posprzątali Trójmiejski Park Krajobrazowy

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Tym razem organizatorów pozytywnie zaskoczyła bardzo duża frekwencja w Elblągu. Piękna pogoda ściągnęła rzesze miłośników czystych lasów. 

- Duże zainteresowanie naszą akcją odnotowaliśmy także w Krakowie i Gdańsku - mówi Anna Niemiec z Fundacji Earth Day Everyday. - W Elblągu przy pięknej pogodzie w ciągu kilku pierwszych godzin zebrano już 70 worków śmieci. Pogoda spłatała nam psikusa w Gdyni, ale i tak jesteśmy bardzo zadowoleni z akcji. W sprzątaniu lasów coraz częściej uczestniczą całe rodziny. 

Okazało się, że nawet jeżeli ktoś wybrał się jedynie spacer, to widząc sprzątających dołączał do akcji.

- To co nas bardzo cieszy, to fakt, że tych śmieci w lasach nie jest już tak dużo jak dawniej - mówi pani Anna. - Przy głównych szlakach praktycznie nie ma ich w ogóle. Niemal wszystkie lądują w pojemnikach w koszach. Jest poprawa, oczywiście  zdarzają się jakieś butelki, puszki i tym podobne, ale ich ilość jest nieporównywalna do ilości dawniej zbieranych odpadków. Śmieci zbierane są głównie z głębi lasów. Tam jeszcze trochę ich jest. Można pokusić się o stwierdzenie, że wzrosła świadomość ekologiczna wśród mieszkańców.

Okazuje się, że wchodząc na teren objęty akcją, wszystkie zamontowane tam kosze są pełne śmieci. Już coraz rzadziej w lasach można znaleźć stare pralki i lodówki, gruz, butelki, części samochodowe, czy też zepsutą żywność. Lasy Państwowe każdego roku wydają około 20 mln zł na wywóz odpadów porzucanych na terenach leśnych. I choć za wyrzucanie śmieci w lesie grozi mandat do 500 złotych (a osoba, która, np., wjedzie z odpadami do lasu w miejscu niedozwolonym, płaci dwa razy tyle), to nadal zaśmiecanie lasów pozostaje poważnym problemem.

Przypomnijmy cel, jaki przyświeca akcji:

- Chcemy zaangażować lokalne społeczności w codzienne działania środowiskowe i budować świadomość ekologiczną – mówi Anna Niemiec z Fundacji Earth Day Everyday. – Chcemy również uwrażliwić uczestników akcji, w szczególności dzieci i młodzież, na zanieczyszczenie środowisk naturalnych.

Podejmowane działania najwyraźniej zaczynają przynosić efekty. Pierwsza edycja projektu odbyła się w Elblągu w 2022 roku, w lokalnym parku leśnym Bażantarnia. Wzięło w niej udział łącznie ponad 300 osób, które zebrały aż 196 worków śmieci.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze