Kiermasz książek w Sztumie

Antykwariat z przeznaczeniem na pomoc uchodźcom z Ukrainy zorganizowano w sztumskim starostwie powiatowym, potrzebne są też książki w języku ukraińskim (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Poszukiwane książki
w języku ukraińskim. Może macie takie
u siebie?

Pomóc uchodźcom z Ukrainy mogą również miłośnicy czytelnictwa, przysłowiowe „mole książkowe”. Bardzo przydatne mogą być wszelkie książki wydane w języku ukraińskim, o które już proszą biblioteki. Może być też inna droga – Starostwo Powiatowe w Sztumie zorganizowało antykwariat-kiermasz książek z przeznaczeniem dla uchodźców. Naśladownictwo jak najbardziej wskazane!
Piotr
Piesik
19.03.2022 / 09:00

Uchodźców z Ukrainy przybyło do nas bardzo wielu. Warto jak najszybciej przełamywać bariery językowe, podejmować rozmaite zajęcia, lecz również zapewnić przybyszom możliwość wypełnienia wolnego czasu. Uciekając przed działaniami wojennymi, raczej nie zabierali ze sobą książek. Dlatego Biblioteka Publiczna w Dzierzgoniu zwróciła się z apelem do wszystkich mieszkańców Powiśla o przekazywanie książek w języku ukraińskim. Będą służyć uchodźcom, którzy przecież, jak wszyscy obywatele Polski, mogą korzystać z księgozbioru biblioteki.

Książki dla uchodźców. Poszukiwane publikacje w języku ukraińskim

Na Powiślu mieszka wiele osób narodowości ukraińskiej, mających swoje korzenie na Kresach Wschodnich, znających język ukraiński i mających w domach książki w tym języku. W powiecie sztumskim jest już ponad trzystu uchodźców. Warto więc przejrzeć domowe biblioteczki oraz przekazać książki w języku ukraińskim.

PRZECZYTAJ TEŻ: Konwój z pomocą ruszył z Gdańska na Ukrainę

W sztumskim starostwie powiatowym znaleziono jeszcze inny sposób pomocy uchodźcom związany z książkami. Zorganizowano antykwariat-kiermasz książek. Poproszono mieszkańców o przyniesienie zbywających im już pozycji, które potem sprzedawano – nabywcy wrzucali do specjalnej puszki kwotę, jaką uznali za właściwą. Książki, które pozostały niesprzedane, posłużą do zainicjowania bookcrossingu w starostwie.

Obok znalazło się też stoisko Zakładu Aktywności Zawodowej w Sztumie, na którym nabyć można było wyroby rękodzielnicze wykonane przez podopiecznych ZAZ. Cały przychód przeznaczony został również na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Wyroby ZAZ dla Ukrainy, Sztum

Na stoisku ZAZ można było nabyć wyroby wykonane przez wychowanków zakładu (fot. Piotr Piesik | Zawsze Pomorze)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze