(fot. OSP Rokity) 

400 prosiąt padło w pożarze chlewni koło Czarnej Dąbrówki

Co najmniej 400 sztuk trzody chlewnej spłonęło w nocnym pożarze, do którego doszło w miejscowości Mydlita, w gminie Czarna Dąbrówka. Akcja strażaków trwała około 7 godzin. Pożar gasiło 20 zastępów straży pożarnej.
Krystyna
Paszkowska
1.09.2022 / 19:00

Strażacy informację o pożarze chlewni otrzymali za pośrednictwem tzw. formatki z numeru alarmowego 112 w czwartek po godz. 02.30.

- W działaniach gaśniczych łącznie brało udział 20 zastępów straży pożarnej – mówi bryg. Krzysztof Rychter, oficer prasowym Komendanta Powiatowego PSP w Bytowie. - Budynek chlewni podzielony był na dwie części. W jednej był starszy inwentarz, w drugiej młodszy.

(fot. OSP Rokity)

Rzecznik wyjaśnił, że w miejscu, w którym znajdował się starszy inwentarz, nie było żadnych wskazań, że dymy, gazy pożarowe przedostały się do tej części budynku.

- Strażakom udało się zapobiec przedostaniu ognia w ten sektor – mówi rzecznik. - Największe straty są w tej części, w której przebywał młodszy inwentarz. Na tę chwilę to około 400 sztuk prosiąt, które zginęły w pożarze. Trzeba jednak pamiętać, że sporo tego młodego inwentarza przez to silne zadymienie może spowodować jeszcze większe skutki.

(fot. OSP Rokity)

Jak przyznał rzecznik, gospodarz liczy się z tym, że paść może jeszcze więcej zwierząt ze względu na podtrucie gazami pożarowymi. Wstępnie strażacy szacują, że przyczyną pożaru była wada urządzeń elektrycznych. Urządzenia grzewcze można wykluczyć – na razie nie są jeszcze włączane.

Akcja strażaków była utrudniona. 

- W tym pomieszczeniu chlewu była podsufitka, która również się dymiła – wyjaśnia bryg. Krzysztof Rychter. - To powodowało straszne zadymienie, utrudniające m.in. ewakuację z obiektu. Strażacy działali w sprzęcie ochrony powietrznej. Do dyspozycji strażaków przy tej akcji dostępny był także samochód ze specjalistycznym sprzętem.

(fot. OSP Rokity)

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze