Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia

Startuje Gdański Tydzień Demokracji. ECS zaprasza na szereg wydarzeń

Od poniedziałku do najbliższej niedzieli, w Europejskim Centrum Solidarności, trwać będzie 6. Gdański Tydzień Demokracji. Wydarzenie nawiązywać ma do Międzynarodowego Dnia Demokracji, przypadającego co roku 15 września, które ustanowiła Organizacja Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy integralną częścią imprezy są Gdańskie Targi Książki.

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

W Gdańsku świętuje się demokracje. Od poniedziałku, 12 września do niedzieli 18 września w ECS organizowany jest Gdański Tydzień Demokracji. I edycja wydarzenia miała miejsce w 2016 roku. Jej inicjatorem był ówczesny prezydent miasta Gdańska, Paweł Adamowicz. Celem Tygodnia Demokracji są wykłady ekspertów, dyskusje i poszukiwanie rozwiązań dla aktualnych problemów.

W programie znajdują się takie wydarzenia jak:

12-13 września

Solidarni w rozwoju – Aktywni dla rozwoju, czyli kongres w ramach Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022 w ECS. Jego tegoroczne hasła to: społeczeństwo - solidarność - rozwój - wspólnota - demokracja w czasach permanentnego kryzysu.

- Celem kongresu jest wypracowanie rekomendacji na przyszłość, które mogą stać się podstawą do wprowadzenia zmian ustawowych, systemowych oraz społecznych, w tym zmian w obszarze uregulowań ustawowych i rozwiązań samorządowych – informuje Patryk Rosiński z Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Wstęp wolny, ale z obowiązującą wcześniej rejestracją. Zapisy prowadzone są drogą elektroniczną: https://solidarniwrozwoju.pl/kongres2022/

13 września – godz.17

Porozmawiajmy przy stole. Spotkanie mieszkańców dzielnic: Orunia Górna – Gdańsk Południe z prezydentką Gdańska, Aleksandrą Dulkiewicz w dziedzińcu Szkoły Podstawowej nr 19 w Gdańsku. W tym roku w ramach tego cyklu odbyły się już spotkania w 3 dzielnicach: Ujeścisko-Łostowice, VII Dwór i Zaspa-Młyniec. Wstęp wolny.

14-15 września

Gdańskie Lekcje Obywatelskie. Tegoroczny cykl akcji rozpocznie się o godz. 9 mini wykładami dla uczniów i nauczycieli w audytorium ECS.

Uczniowie w trakcie zajęć będą mogli dowiedzieć się, w jaki sposób można angażować się w rozwiązywanie problemów społeczności lokalnej. Zostaną zapoznani z różnymi formami osiągania celów, m.in. budżetem obywatelskim, panelami obywatelskimi, wolontariatem czy Młodzieżową Radą Miasta Gdańska.

Pierwszego, jak i drugiego dnia organizowane zostaną także debaty: „Wojna to strach, ból i...dezinformacja. Jak obronić się przed fake newsem?” i „Dziennikarstwo śledcze na straży prawdy i demokracji. Misja, a nie sensacja” (rekrutacje na nie są już zamknięte) oraz warsztaty dziennikarskie – wstęp wolny.

16-18 września

Czwarta edycja Gdańskich Targów Książki, czyli największej inicjatywy poświęconej literaturze na Pomorzu odbędzie się w ECS. W związku z nią zorganizowane zostaną spotkania autorskie, wystawy około 50 wydawnictw z całej Polski czy warsztaty dot. estetyki i projektowania książek. Wstęp oraz udział we wszystkich wydarzeniach będzie bezpłatny.

17 września

9. sezon Dnia Kreatywnej Pedagogiki, zainauguruje w audytorium ECS o godz. 10.00. wykład: „Bez tabu. O czym nie mówi się w szkole (edukacja, prawo, zdrowie)”. Później zorganizowane zostanie 6 równoległych wykładów dla nauczycieli. Konferencja jest bezpłatna i otwarta dla wszystkich. Zgłoszenia na nią za pośrednictwem formularza online.

Transmisje z większości wydarzeń będzie można obejrzeć na stronie: http://www.gdansk.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaHossa Wiczlino Gdynia
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka