autobus i tramwaj, Gdańsk

FALA od lipca. Bilety droższe, ale mniej niż zapowiadano

System FALA ma działać od 3 lipca – zapowiada gdański magistrat. Nowe rodzaje biletów będą wprowadzane sukcesywnie, a wzrost ich cen będzie niższy niż pierwotnie zapowiadano.
Redakcja
Zawsze Pomorze
2.02.2023 / 17:26

- Niepokój mieszkańców dotyczący Fali sprawił, że postanowiliśmy dać im więcej czasu na poznanie systemu i związanych z nim zmian – napisał w mediach społecznościowych Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska. - Dlatego wejście w życie nowych taryf odraczamy do czasu uruchomienia wszystkich funkcjonalności, tj. zarówno aplikacji jaki i falomatów. Zgodnie z umową nastąpi to w lipcu. (…) Wcześniejsze testowe uruchomienie Fali będzie zależało od firmy budującej system.

Planowane ceny biletów

Do czasu uruchomienia systemu Fala bilety będą kosztować:

  • w Gdańsku - miesięczne 117 zł
  • w Gdyni - miesięczne: 103 zł za bilety okresowe na linie zwykłe i nocne, a 115 zł za linie zwykłe, nocne i pospieszne
  • w Sopocie - miesięczny 81 zł
  • w Wejherowie 118 zł za bilety miesięczne.

Będą też obowiązywać bilety 75-minutowe - będą kosztować 6 zł, jednoprzejazdowe - 4,8 zł.

Co to jest FALA?

Celem projektu jest ułatwienie podróżowania komunikacją publiczną, przede wszystkim uproszczenia taryf.  FALA to system złożony z aplikacji mobilnej, portalu pasażera, oraz 6 tys. czytników  i terminali zainstalowanych w ok. 1000 pojazdach oraz na stacjach i przystankach kolejowych. Jego celem jest ułatwienie podróżowania komunikacją publiczną po Pomorzu poprzez zaoferowanie prostego sposobu płacenia za przejazdy komunikacją publiczną, niewymagającego znajomości taryf oraz planera podróży. Za podróżowanie będzie można płacić kartą płatniczą już w pojeździe. 

Nowy termin na uruchomienie FALI, czyli 3 lipca, wynika - jak mówią urzędnicy - z kontraktu zawartego między InnoBaltica a Asseco Data Systems. 

- Chcemy pogłębić testy aplikacji FALA, chcemy mieć pewność, że będzie ona prosta w użyciu i będzie mogła konkurować z obecnymi rozwiązaniami - mówi Marcin Stefański, prezes firmy InnoBalitca. - Stąd zdecydowaliśmy o  przesunięciu testowego upublicznienia aplikacji o przynajmniej kilka tygodni.

Debata o Fali

W czwartek od godz. 17 w budynku Rady Miasta w Gdańsku odbywa się debata poświęcona systemowi FALA - z udziałem ekspertów od komunikacji, przedstawicieli spółki Innobaltica, radnych i mieszkańców.  Debatę organizują radni opozycji, dyskusja dotyczy m.in. obaw związanych z wprowadzaniem systemu - m.in. cenami biletów, rejestrowaniem wejść i wyjśc z pojazdów czy ochrony prywatności. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze