Nowa tężnia solankowa już stoi na malborskim osiedlu Południe (Fot. Piotr Piesik)

Tężnia solankowa w Malborku już stoi. Będzie kolejna?

Malbork dołączy wkrótce do listy miejscowości, które posiadają czynną tężnię solankową. Obiekt jest już niemal gotowy, lada dzień po charakterystycznej konstrukcji z gałązek popłynie roztwór solanki. Tężnia powstaje w ramach budżetu obywatelskiego, natomiast w identycznym budżecie na rok przyszły znalazł się projekt kolejnej tężni.
Piotr
Piesik
12.09.2022 / 14:05

Jeszcze kilkanaście lat temu z dobroczynnych właściwości oddychania rozpuszczonym w powietrzu aerozolem solanki można było korzystać jedynie w Ciechocinku czy Inowrocławiu, gdzie znajdują się słynne, ogromnej wielkości tężnie, w oparciu o miejscowe złoża wód solankowych. Jednak coraz więcej miejscowości zaczęło budować u siebie niewielkie tężnie zasilane roztworem solanki, dostarczanym z zewnątrz i systematycznie uzupełnianym. Nie trzeba szukać daleko, podobna tężnia działa m.in. w Sztumie.

Projekt budowy tężni w Malborku został przyjęty w budżecie obywatelskim, opiewa na kwotę 200 tysięcy złotych. Konstrukcja tężni już została ustawiona w pobliżu placu zabaw, na terenie rekreacyjnym osiedla Południe, między ulicami Michałowskiego i Kwiatkowskiego. W tym miejscu przewija się wielu mieszkańców, dla których tężnia powinna być dodatkową atrakcją. Gotowa jest najważniejsza część - charakterystyczna budowla z gałązek, po których spływać będzie solanka. W pobliżu stoją też okazałe zbiorniki z roztworem solanki w ilości 4 ton. Brakuje jeszcze ławek i uporządkowania całego otoczenia.

Wśród projektów zgłoszonych do budżetu obywatelskiego na rok 2023 znalazła się budowa następnej tężni, która byłaby ustawiona w Parku Miejskim. Inwestycja szacowana jest na kwotę 240 tysięcy złotych. 

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze