Wiślana Odyseja dobiegła końca – finał w Mikoszewie. Walka o czystość środowiska trwa nadal

Ponad tysiąc kilometrów wzdłuż nurtu królowej polskich rzek przemierzyli uczestnicy akcji Wiślana Odyseja. Ekologiczna wyprawa zakończyła się u ujścia Wisły w Mikoszewie. To także zwieńczenie trzech lat kampanii edukacyjnej #mniejplastiku.
Krystyna
Paszkowska
9.10.2022 / 11:42

Ostatni, dziesiąty etap Wiślanej Odysei prowadził z Tczewa do Gdańska, z przystankiem na finałową akcję sprzątania plaży w Mikoszewie, tuż obok ujścia Wisły do Bałtyku.

– Czujemy w nogach ten długi marsz, ale czujemy także satysfakcję, że tak wiele udało się zrobić – mówi Przemysław Przybylski, rzecznik banku Credit Agricole, jeden z inicjatorów akcji. – Przemierzyliśmy ponad tysiąc kilometrów, spotkaliśmy się z setkami ludzi i zebraliśmy tysiące worków śmieci. Ale najważniejsze, że mieliśmy mnóstwo okazji, by rozmawiać o problemie nadmiaru plastikowych odpadów w środowisku. To jest problem, który dotyczy nas wszystkich i wszyscy musimy się z nim mierzyć.

Ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski podkreśla, że w Polsce także mamy ogromny problem z gospodarką odpadową. Zaledwie około 30 proc. śmieci jest przetwarzanych i ponownie wykorzystywanych. Reszta ląduje bezużytecznie na wysypiskach, w lasach, w rzekach lub w morzu.

– Kiedy maszeruje się brzegiem rzeki doskonale widać, że to nie jest tylko biurowa statystyka – zauważa Dominik Dobrowolski. – To rzeczywistość. Na każdym kroku można napotkać porzucone szkło, puszki, tworzywa, opony, elektroodpady, odpady samochodowe czy budowlane. Musimy to zmienić! Jest nam potrzebny system kaucyjny obejmujący również plastikowe opakowania inne niż butelki, potrzebujemy rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań wprowadzanych na rynek oraz świadomych i odpowiedzialnych konsumentów, którzy rozumieją czym jest recykling i dlaczego należy segregować odpady – apeluje ekolog.

Akcja Wiślana Odyseja jest częścią kampanii edukacyjnej #mniejplastiku, realizowanej wspólnie przez podróżnika – ekologa Dominika Dobrowolskiego, bank Credit Agricole oraz spółkę leasingową EFL. Kampania zachęca pracowników i klientów firm do aktywnego działania na rzecz czystości środowiska oraz ograniczenia ilości plastikowych odpadów.

Finał obecnej akcji zachęca do podsumowania dotychczasowych działań proekologicznych. W ciągu trzech lat prowadzenia kampanii, zrealizowanych zostało kilkanaście ogólnopolskich i lokalnych wydarzeń ekologicznych. Wśród nich Bałtycka Odyseja (2020), Górska Odyseja (2021), Wiślana Odyseja (2022), Akcja Czysta Odra oraz ODROdzenie (2022). W 2021 r. #mniejplastiku nagrodzona została tytułem Eko-inspiracji roku. Natomiast Dominik Dobrowolski, między innymi za realizację ekologicznych odysei, uhonorowany został tytułem Społecznika Roku przez tygodnik Newsweek Polska.

- Łącznie przez te trzy lata pokonaliśmy 2 467 km: pieszo, rowerem, kajakiem, na rolkach – mówi podróżnik – ekolog. - Posprzątaliśmy plaże od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej, góry od Bieszczadów po Sudety i Wisłę od źródeł na Baraniej Górze do Mikoszewa. Odbyliśmy 358 spotkań z mieszkańcami, samorządowcami i dziennikarzami. W naszych akcjach i spotkaniach wzięło udział ponad 30 tys. wolontariuszy. Razem zebraliśmy ponad 16,5 tys. worków śmieci (ok. 160 ton). I to nie jest nasze ostatnie słowo, bo kampania #mniejplastiku będzie trwała nadal – zapewnia Dominik Dobrowolski.

W przyszłym roku ekolog i bank planują organizację kolejnej edycji Akcji Czysta Odra, a także po raz pierwszy Akcję Czysta Wisła. Szczegółowe informacje podane zostaną na stronie mniejplastiku.pl

Warto także wspomnieć, że kampania #mniejplastiku jest polskim nawiązaniem do międzynarodowej inicjatywy „Plastic Odyssey” (Plastikowa Odyseja), która rozpoczęła się w październiku w Marsylii i potrwa do 2025 r. Zainteresowani? Obejrzyjcie film na ten temat: https://www.youtube.com/watch?v=SSNYD3fC8Fk

Dominika Dobrowolskiego można będzie spotkać jeszcze w poniedziałek 10 października o godz. 11.00 na Molo w Gdańsku Brzeźnie przy ostatniej w Polsce ekspozycji wyjątkowej wystawy pt. Śmieci Bałtyku. Wystawę do tej pory obejrzało 3 mln widzów. Zdjęcia można było zobaczyć w blisko 60 polskich miastach.
Warto wiedzieć, że wystawa towarzyszyła najdłuższej w Polsce akcji edukacji ekologicznej.
Dominik Dobrowolski sprzątał polskie plaże, góry i w tym roku Wisłę od źródeł na Baraniej Górze aż po Bałtyk. Na molo w Gdańsku Brzeźnie kończy w poniedziałek 10 października swoją ekologiczną trzyletnią podróż.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze