Eurofighter Typhoon EF-2000

Cztery włoskie maszyny Eurofighter Typhoon w czasie czteromiesięcznej misji w Polsce spędziły ponad 500 godzin w powietrzu. Z końcem listopada powróciły do włoskich baz

Włoskie Eurofightery odlatują z Malborka

1 grudnia dobiega końca czteromiesięczna misja czterech włoskich samolotów wielozadaniowych Eurofighter Typhoon EF-2000 bazujących na lotnisku 22 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Królewie Malborskim. Piloci wykonywali zadania w ramach zespołu operacyjnego "White Eagle", polegające na zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej państw członkowskich NATO. W tym czasie 23 razy startowali w trybie alarmowym na przechwycenie obcych maszyn zbliżających się do ww. przestrzeni.
Piotr
Piesik
30.11.2022 / 14:10

Włoskie samoloty przybyły do Królewa Malborskiego w ramach misji Baltic Air Policing. W tym samym czasie węgierskie maszyny Gripen wykonywały podobne zadania z terenu Litwy, natomiast niemieckie Eurofightery strzegły granic Estonii. To nie pierwsza wizyta tego typu lotników z innych państw członkowskich NATO w Malborku, nad miastem pojawiały się już samoloty ze znakami identyfikacyjnymi Turcji, Portugalii, Niderlandów czy Belgii.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Włoscy piloci znaleźli bezdomnego kota, przygarnął go wójt gminy Stare Pole

Szczegółowe informacje dotyczące misji samolotów włoskich Aeronautica Militare (czyli Sił Powietrznych) nie zostały ujawnione. Podano jedynie, że w trakcie czteromiesięcznej misji piloci spędzili w powietrzu ponad 500 godzin, 23 razy startowali w trybie alarmowym. Gotowość operacyjna włoskich samolotów wynosiła 97 procent, co jest bardzo wysokim wynikiem. Świadczy to o doskonałym przygotowaniu służb zabezpieczenia technicznego, przygotowujących maszyny do ponownych startów. Także o dobrej współpracy z polskimi żołnierzami z lotniska w Królewie Malborskim.

Odlot włoskich Eurofighterów nie oznacza, że nad Malborkiem przestaną się pojawiać zgrabne odrzutowce z hukiem silników, ciągnące za sobą smugi spalin. W 22 Bazie Lotnictwa Taktycznego nadal pełnią służbę polskie MiG-29. Ponadto udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, że w przyszłym roku do Malborka przybędą ponownie samoloty jednego z państw Paktu NATO. Nie wiadomo jeszcze, z którego kraju i kiedy to nastąpi.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze