Zatrzymanie jednego z oszustów przy paczkomacie

Wyłudzili dane klientów, zawierali fałszywe umowy - zostali zatrzymani

Dwaj bracia, mieszkańcy Malborka, zostali zatrzymani przez policję pod 39 zarzutami dokonania oszustw. Posługiwali się danymi jednej z sieci telekomunikacyjnych, na ich podstawie zawierali z operatorem umowy na prowadzenie usług, do których przypisany był sprzęt elektroniczny. Zdążyli pozyskać urządzenia wartości 74 tys. złotych, wkrótce mieli odebrać kolejne na blisko dwa razy większą kwotę. Każdemu z braci grozi teraz kara do osiem lat pozbawienia wolności.
Piotr
Piesik
28.11.2023 / 16:09

Dlaczego osoby fizyczne jak też instytucje powinny z największą uwagą chronić dane? Pokazuje to dochodzenie prowadzone przez policjantów z Malborka zajmujących się sprawami kryminalnymi. Funkcjonariusze zatrzymali dwóch braci w wieku 18 i 20 lat, których podejrzewali o dokonanie szeregu oszustw.

Czytaj też: Tczew kupi luksusowy samochód dla prezydenta, radni protestują

Jaki był sposób ich działania? Bracia pozyskali dane klientów jednej z sieci telekomunikacyjnych widać nie były należycie chronione. Na podstawie tych danych od 17 listopada zawierali z operatorem umowy na prowadzenie usług, do których to umów przypisany był sprzęt elektroniczny. 18-latek został zatrzymany na gorącym uczynku, kiedy z paczkomatu odbierał wyłudzony sprzęt. Jego brat kilka minut później został zatrzymany w miejscu zamieszkania. W trakcie przeszukania lokalu znaleziono telefony, laptopy, konsole oraz akcesoria elektroniczne o wartości ponad 74 tys. złotych.

Sprzęt elektroniczny pozyskany na podstawie fałszywych umów został zabezpieczony

Policjanci zabezpieczyli również umowy ratalne zawarte na ten sprzęt jak również urządzenia mogące służyć do popełnienia przestępstwa. Na podstawie znalezionych dokumentów ustalono, że bracia zawarli kolejne umowy, na mocy których w najbliższym czasie mieli odebrać kolejny sprzęt o wartości prawie 146 tys. złotych. Mało tego, w czasie zatrzymania przy starszym z braci znaleziono zawiniątko z białym proszkiem badania wykazały, że to amfetamina.

Obaj bracia trafili do policyjnego aresztu. Przedstawiono im 39 zarzutów dokonania wspólnie i w porozumieniu oszustw. 20-latek usłyszał jeszcze jeden zarzut, dotyczący posiadania narkotyków. Za popełnione przestępstwa braciom grozi do ośmiu lat więzienia.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze