Atrakcją wystawy jest eksponat złożony z dwóch widokówek pokazujących panoramę Głównego Miasta - na zdjęciu jedna z części  (Fot. Muzeum Miasta Gdańska)

1000 zł za najstarszą gdańską pocztówkę!

Rozpoczęły się ogólnopolskie poszukiwania gdańskiej pocztówki nadanej przed 20 lipca 1889 roku. Wyznaczono nagrodę 
Redakcja
Zawsze Pomorze
20.05.2022 / 11:29

Od wprowadzenia do obiegu urzędowej karty pocztowej minęły 153 lata. Na właśnie otwartej wystawie „Poszukiwana” w Ratuszu Głównego Miasta będzie można zobaczyć, m. in. ponad 150 gdańskich widokówek z końca XIX wieku. Wiele z nich, głównie ze zbiorów prywatnych dwóch kolekcjonerów Piotra Popińskiego oraz Mirosława Podeszwika, zostanie zaprezentowanych po raz pierwszy. Muzealnicy rozpoczynają również ogólnopolskie poszukiwania gdańskiej pocztówki nadanej przed 20 lipca 1889 roku. Za informację, bądź widokówkę wyznaczono 1000 zł nagrody.  

Waldemar Ossowski
dyrektor Muzeum Gdańska

- Przyjmuje się, że najstarszą datowaną pocztówką gdańską jest karta z Westerplatte wysłana 20 lipca 1889 roku. Wystawa to również zaproszenie mieszkańców Gdańska oraz całej Polski do poszukania w swoich domach, albo wśród znajomych widokówki starszej niż ta, którą prezentujemy na wystawie

Wystawa prezentuje też wielkoformatowe wydruki, które uzmysławiają, ile pracy należało włożyć w przygotowanie trójkolorowej widokówki. Jest tu też kamień litograficzny, w którym rysikiem, bądź innymi narzędziami, wyżłabiano rysunek oraz litery.  

Niewątpliwą atrakcją wystawy jest eksponat złożony z dwóch widokówek, pokazujących panoramę Głównego Miasta. Zostały one wysłane przez tego samego nadawcę do tego samego adresata w Berlinie, ale z niewiadomych powodów, w ciągu 150 lat, jedna część znalazła się w antykwariacie w Polsce, a druga – w Niemczech. Dzięki zabiegom kuratora wystawy Jerzego Wojciecha Wołodźko z Muzeum Gdańska spotkały się ponownie.

Jak każdy kolekcjoner szukam najciekawszych przykładów dawnych widokówek. Każda jest odkrywaniem ciekawych historii, ale czasem historię można napisać samemu. Jedną parę widokówek udało mi się połączyć ze sobą po ponad 120 latach. Pewnego dnia, w jednym z antykwariatów, natrafiłem na egzemplarz z serii XIX-wiecznych widokówek prezentujących Główne Miasto, które dawniej sprzedawano w parach. Bez namysłu zakupiłem ją do mojej kolekcji – mówi Jerzy Wojciech Wołodźko. – Ku mojemu zdziwieniu dwa miesiące później, podczas kwerendy internetowej aukcji w Niemczech, natrafiłem na niepozorną aukcję. Spojrzałem na zdjęcie obiektu aukcji, porównałem daty nadania i charakter pisma. Okazało się, że przypadkiem odnalazłem drugi element serii. Musiałem ją mieć za wszelką cenę. Dziś obie widokówki można zobaczyć na wystawie.    

Muzealnicy i kolekcjonerzy liczą, że uda się odnaleźć najstarszą gdańską pocztówkę. Dla odkrywcy i posiadacza najstarszej gdańskiej pocztówki, albo osoby która przekaże o niej informacje czeka nagroda w wysokości 1000 zł. Na pocztówce musi widnieć data dzienna nadania poprzedzająca 20 lipca 1889 roku – mówi Mirosław Podeszwik, kolekcjoner i fundator nagrody.

Ogólnopolska akcja poszukiwania najstarszej gdańskiej pocztówki kończy się 31 lipca 2022 roku. Zgłoszenia należy kierować na adres: [email protected] 

Wystawę będzie można oglądać do 31 lipca 2022 roku w Galerii Palowej Ratusza Głównego Miasta. W maju i czerwcu odbędą się sobotnie oprowadzania kuratorskie po wystawie z twórcami ekspozycji i kolekcjonerami historycznych pocztówek – Jerzym Wojciechem Wołodźko, Piotrem Popińskim oraz innymi.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze