Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Hossa nowa oferta Wiszące Ogrody - Osiedle doskonale skomunikowane

Jubileuszowa edycja Biegu Westerplatte

W niedzielę, 18 września, na ulicach Gdańska rozegrany zostanie jubileuszowy 60. Bieg Westerplatte. Zapisy potrwają do 2 września.
Jubileuszowa edycja Biegu Westerplatte
(fot. materiał prasowy)

- Pamięć o historii oraz sport stanowią najważniejsze elementy Biegu Westerplatte, ja uważam, że wręcz z akcentem na pierwszą z tych kwestii. Organizacja tej imprezy to olbrzymia odpowiedzialność, właśnie z racji historii stojącej zarówno za samym biegiem, jak i wydarzeniami, do których bieg nawiązuje – zaznacza dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu, Leszek Paszkowski.

Nazwa imprezy została zmieniona na Bieg Westerplatte w 2007 roku, czyli podczas jej 46. edycji. Zawody pod obydwoma szyldami pamięta Włodzimierz Machnikowski, redaktor sportowy, który od wielu lat relacjonuje przebieg rywalizacji na antenie Radia Gdańsk, kontynuujący tym samym dzieło rozpoczęte przez inicjatora zmagań, Jerzego Geberta.

(fot. materiał prasowy)
(fot. materiał prasowy)
(fot. materiał prasowy)

- Z Biegiem Westerplatte jestem praktycznie od samego początku mojej pracy w Radiu Gdańsk, czyli wczesnych lat 90. Zawsze kontekst historyczny był podczas tej imprezy mocno eksponowany: bieg honorowy, złożenie wieńca na Cmentarzu poległych Westerplatczyków, wszelkiego rodzaju symbole nawiązujące do historii u uczestników. Na przestrzeni lat zmieniała się trasa biegu, ale początek był zawsze na Westerplatte. Raz nawet się na Westerplatte…zakończył. Bieg, pod obiema nazwami, jest niekończącą się skarbnicą anegdot i historii – podkreśla redaktor Włodzimierz Machnikowski.

>>>Link do zapisów: https://zapisy.sts-timing.pl/861/<<<

Dziennikarz wspomina też czysto sportową stronę rywalizacji oraz zwycięstwa takich biegaczy, jak Grzegorz Gajdus, Tadeusz Zblewski czy Piotr Pobłocki. Ostatnie rozdziały historii Biegu Westerplatte pisała natomiast…pandemia, podczas której start odbył się w formie symbolicznej i honorowej, ale przede wszystkim Adam Głogowski, który stawał na najwyższym stopniu podium podczas edycji 57 i 59.

- Stając na starcie ma się świadomość, że to najstarszy bieg uliczny w Polsce. Stoi za nim długa historia, to wielka marka, a zwycięstwo to duży prestiż. Jeśli terminy pozwolą, na pewno powalczę tu o trzecią wygraną – mówi zeszłoroczny triumfator Adam Głogowski.

W zeszłorocznej edycji Adam Głogowski ze zwycięstwa cieszył się nie tylko wraz z żoną, najszybszą na mecie wśród kobiet Katarzyną Pobłocką – Głogowską, ale na podium stanął z teściem, wspomnianym już Piotrem Pobłockim. Ot, kolejna karta długiej, ciekawej historii Biegu Westerplatte.

(fot. materiał prasowy)
(fot. materiał prasowy)

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze