84. rocznica Nocy Kryształowej w Gdańsku

Gdańsk przypomniał 84. rocznicę Nocy Kryształowej. Protest przeciw faszyzmowi, nacjonalizmowi, rasizmowi i antysemityzmowi

Kilkadziesiąt osób w środę, 9 listopada wieczorem stanęło w milczącym proteście przed Złotą Bramą w Gdańsku w 84. rocznicę Nocy Kryształowej, a następnie udało się do Teatru Szekspirowskiego, gdzie przy makiecie Wielkiej Synagogi odbyła się druga część obchodów. Na całym świecie 9 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem.
Dorota
Abramowicz
10.11.2022 / 11:32

Synagoga w Sopocie spłonęła w piątek, 11 listopada 1938 roku, podpalono także synagogę we Wrzeszczu. Bojówki faszystów zaczęły atakować Żydów na ulicach Gdańska, niszczyć żydowskie sklepy i mieszkania. Tak, kilkadziesiąt godzin po wszczętym w Rzeszy pogromie ludności żydowskiej, Gdańsk dołączył do antysemickiego terroru, noszącego miano Nocy Kryształowej.

Dramatycznym skutkiem zbiorowej nienawiści, skoncentrowanej na mniejszości, były śmierć prawie setki niemieckich obywateli pochodzenia żydowskiego i wysłanie około 20 tysięcy Żydów do obozów koncentracyjnych.

PRZECZYTAJ TEŻ: Ci żydowscy aktorzy są, w jakimś sensie, naszymi przodkami

84. rocznica Nocy Kryształowej w Gdańsku

W rocznicę tamtych wydarzeń Beit Trójmiasto i Komitet Obrony Demokracji Region Pomorze uczcili tę smutna rocznicę w  Gdańsku, zapraszając o godzinie 20:00 najpierw na manifestację przed Złotą Bramą, a następnie organizując spotkanie w Teatrze Szekspirowskim.

– Niestety, faszyzm, rasizm, antysemityzm i ksenofobia wszelkiej maści są nadal narzędziem wielu środowisk i rządów – czytamy w oświadczeniu organizatorów. – Nie ma i nie będzie naszej zgody na mowę nienawiści, marginalizację i ostracyzm względem różnych mniejszości.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze