(Fot. gdynia.pl)

Gdynia świętowała 96. urodziny miasta. Pamiętano o przeszłości
i przyszłości

Dla nas, gdynian, to data, która powoduje, że myślimy również o teraźniejszości i o przyszłości. Miejmy nadzieję, że wychodzimy już z pandemii i znowu będziemy mogli być razem w wielu miejscach. Korzystając z okazji, chciałbym złożyć życzenia wszystkim mieszkańcom Gdyni, by nasze miasto było miejscem, w którym spełniają oni swoje marzenia – mówił podczas obchodów 96. urodzin miasta Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.
Krystyna
Paszkowska
10.02.2022 / 17:09

Gdynia uzyskała prawa miejskie 10 lutego 1926 roku. Z okazji kolejnych urodzin miasta zorganizowano szereg uroczystości. Główne obchody odbyły się w czwartek, 10 lutego o godz. 12:00 przed pomnikiem Polski Morskiej.

– To szczególny dzień w życiu naszego miasta – mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – To także czas, kiedy wracamy do pięknej historii Gdyni, kiedy rodziła się niepodległa Rzeczpospolita, kiedy ziemie Pomorza i Kaszub zostały włączone do Polski, kiedy zrodziła się idea budowy portu. Dla nas, gdynian, to data, która powoduje, że myślimy również o teraźniejszości i o przyszłości. Miejmy nadzieję, że wychodzimy już z pandemii i znowu będziemy mogli być razem w wielu miejscach. Korzystając z okazji, chciałbym złożyć życzenia wszystkim mieszkańcom Gdyni, by nasze miasto było miejscem, w którym spełniają oni swoje marzenia.

Świętując urodziny, trudno zapomnieć o 150. rocznicy urodzin Jana Radtkego, pierwszego wójta Gdyni. Samorządowcy złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową, która znajduje się na fasadzie domu przy ul. 10 Lutego 2. To właśnie Jan Radtke zbudował ten budynek. Warto przypomnieć, że dom pierwszego wójta Gdyni był miejscem spotkań wybitnych gdyńskich mieszkańców i budowniczych portu oraz miasta, artystów, czy pisarzy. Byli wśród nich: Antoni Abraham, Stefan Żeromski, Julian Rummel, Tadeusz Wenda, Adolf Nowaczyński, Feliks Nowowiejski.

Jan Radtke zmarł w 1958 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

W głównych obchodach 96. rocznicy nadania Gdyni praw miejskich przed pomnikiem Polski Morskiej wzięli udział m.in. gdyńscy samorządowcy, przedstawiciele Marynarki Wojennej oraz mieszkańcy.

– Dzisiaj jest bardzo ważny dzień zarówno w historii Polski, jak i naszego miasta – mówiła Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. – 102 lata temu Polska odzyskała dostęp do morza, a 96 lat temu Gdynia uzyskała prawa miejskie. Spotykamy się dlatego, że świętujemy urodziny naszego miasta. Przed chwilą złożyliśmy kwiaty przed domem Jana Radtkego – pierwszego wójta Gdyni. W ten sposób uczciliśmy 150. rocznicę jego urodzin.

Uroczystości odbywały się przy asyście honorowej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej. Na koniec złożono wieńce i wiązanki kwiatów przed pomnikiem Polski Morskiej.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze