Członkowie narkotykowego gangu trafią przed sąd

Dzięki pracy CBŚP oraz gdańskich prokuratorów, 18 osób łączonych z międzynarodowym gangiem zajmującym obrotem papierosami oraz narkotykami zasiądzie na ławie oskarżonych. Śledczy zarzucają im m.in. udział w zorganizowanej grupie przestępczej, przemyt i produkcję wyrobów tytoniowych, podrabianie dokumentów czy pranie pieniędzy.
Karol
Uliczny
18.01.2023 / 10:51

Sprawa jest wielowątkowa i dotyczy funkcjonowania międzynarodowej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, zajmującej się sprowadzaniem na terytorium Unii Europejskiej znacznych ilości narkotyków, głównie kokainy i haszyszu, pochodzących z państw Ameryki Południowej oraz Afryki Północnej, a także obrotem papierosami oraz praniem pieniędzy pochodzących z przestępstw.

Śledztwo jest prowadzone od 2017 r. przez policjantów gdańskiego zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Dotychczas policjanci wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego zlikwidowali m.in. fabrykę papierosów w powiecie żuromińskim. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że nielegalnie wyprodukowane papierosy przemycane były z Polski do innych krajów Europy, w tym do Hiszpanii. Według śledczych oskarżeni mogli wyprodukować ponad 20 mln szt. papierosów, co spowodowało uszczuplenie należności publicznoprawnych w wysokości 17 mln zł.

W ostatnim czasie skierowano akt oskarżenia wobec 18 osób, którym przestawiono łącznie 83 zarzuty dotyczące m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełniania przestępstw związanych z przemytem czy produkcją wyrobów tytoniowych, a także podrabiania dokumentów, posługiwania się nimi oraz popełniania przestępstw karnoskarbowych oraz prania pieniędzy. W trakcie przeprowadzonych czynności zabezpieczono mienie należące do oskarżonych o łącznej wartości prawie 10 mln zł.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze