Alert RCB dla Pomorza! Zamiecie, mrozy i bardzo silny wiatr

Prognoza pogody dla Pomorza. Jaka będzie? Synoptycy ostrzegają, że przed nami trudny tydzień. W regionie wiać mają silne północne wiatry, a spodziewane są zamiecie i zawieje śnieżne. „Zostań w domu, jeśli możesz” – apeluje w alercie rozesłanym w wiadomości SMS do mieszkańców Pomorza Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Niska, ale dodatnia temperatura sprawiła, że po porannych, niewielkich opadach, śnieg – przynajmniej w Trójmieście – znacząco stopniał, ale najgorsze dopiero przed nami.
Jacek
Wierciński
12.12.2022 / 14:53

Prognoza pogody dla Pomorza. Jest alert RCB

„Uwaga! Dziś (12.12) silny wiatr, zawieje i zamiecie śnieżne. Bardzo trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz” – komunikat o tej treści za pomocą wiadomości SMS rozesłało na telefony osób przebywających w województwie pomorskim w poniedziałek 12 grudnia 2022 r. rano Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, a wkrótce później ostrzeżenie zamieścił również Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku: „Prognozuje się (do jutra, 13 bm,, do godz. 10) opady śniegu (pokrywa od 10 cm do 15 cm) i wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 85 km/h, z północy i z północnego zachodu. Uważajcie na siebie” – czytamy.

Porannym opadom śniegu towarzyszyła jednak dodatnia temperatura, co w znacznym stopniu spowodowało stopnienie zalegającej w ostatnich dniach pokrywy śnieżnej, ale synoptycy przestrzegają, że w nadchodzących dniach musimy liczyć się z trudnymi warunkami pogodowymi.

Poniedziałek (12 grudnia)

- Na północy oraz na południowym zachodzie opady mogą być intensywne – miejscami spadnie tam do 10-15 cm świeżego śniegu. Jedynie nad samym morzem padał będzie deszcz ze śniegiem. Pod wieczór na Pomorzu miejscami występować będzie oblodzenie mokrych nawierzchni dróg i chodników – zapowiadają eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jak zapowiadają w bardziej szczegółowej, krótkoterminowej prognozie dla regionu, po południu i wieczorem powinniśmy spodziewać się dużego zachmurzenia oraz okresami przelotnych opadów śniegu, krupy śnieżnej, a nad morzem również deszczu ze śniegiem. Zjawiska te powodować mogą lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej od 5 do 10 centymetrów, natomiast temperatura maksymalna wynieść ma od 1°C do 3°C.

Dodatkowo spodziewać powinniśmy się umiarkowanego i porywistego północnego i północno-zachodniego wiatru, który nad morzem i na wschodzie województwa może być dość silny i silny: od 40 km/h do 55 km/h, a w porywach sięgać nawet 85 km/h. Wicher wraz z opadami śniegu powodować będzie zawieje śnieżne, ograniczające widzialność okresami do 200 metrów.

Pomorski Alarm Pogodowy ostrzega przed oblodzeniem

Noc poniedziałek/wtorek (12/13 grudnia)

Jak się dowiadujemy, intensywne opady śniegu miejscami występować będą na Pomorzu również w nocy z poniedziałku na wtorek. Gdzieniegdzie ma spaść wówczas do 10 cm świeżego śniegu, a lokalnie nawet 15 cm.

- Nad morzem nadal wiał będzie dość silny, okresami silny wiatr, który w porywach osiągać może do 85 km/h. Lokalnie na północy kraju możliwe są zamiecie i zawieje śnieżne – informuje IMGW. Temperatura minimalna na Pomorzu wynosić ma od -5°C do -3°C, a nad morzem: około 0°C. Miejscami zawieje śnieżne, mogą powodować ograniczenie widzialności do 100 metrów.

Wtorek (13 grudnia)

Na wtorek synoptycy przewidują w Pomorskiem zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i przelotne opady śniegu, które miejscami oznaczać mają jednak przyrost grubości białej pokrywy o ok. 5 centymetrów. Opadom towarzyszyć mają mrozy, a minimalna temperatura wynosić ma tego dnia od -3°C do -1°C, zaś nad samym morzem: do 2°C. Początkowo spodziewać powinniśmy się dość silnego, zachodniego wiatru - „w porywach do 65 km/h”, a w rejonie Zatoki Gdańskiej nawet 75 km/h, ale podmuchy stopniowo mają słabnąć.

Noc wtorek/środa (13/14 grudnia)

Znacznego ochłodzenia na Pomorzu powinniśmy spodziewać się już wieczorem, a noc przynieść ma temperatury spadające do -6°C, -8°C, a lokalnie – nawet -10°C. Niewiele cieplej ma być nad samym morzem, gdzie termometry wskażą około -4°C – tam również spodziewać się można przelotnych umiarkowanego wiatru i opadów śniegu. W pozostałej części województwa wiać ma „słabo”, ale na drogach groźnie zapowiadają się z kolei silne zamglenia.

Środa (14 grudnia)

W dzień spodziewane jest w naszym regionie zachmurzenie małe i umiarkowane, a temperatura maksymalna prognozowana jest w granicach od -5°C do -3°C, przy czym - nad morzem: około -2°C. Nie powinno padać, a spodziewana siła południowego wiatru będzie raczej słaba lub umiarkowana, choć nad morzem zdarzyć się mogą również porywiste porywy.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kosmiczne lodowisko ruszyło w Gdańsku

Noc ze środy na czwartek (14/15 grudnia) i kolejne dni

Druga połowa tygodnia nie została na razie objęta równie precyzyjną prognozą. Według zapowiedzi synoptyków, w ostatnich dniach przed weekendem w województwie przygotować się należy na zimne noce od –10°C do –6°C (jedynie nad morzem około –2°C), a w dzień nieco wyższe – sięgające zera temperatury (2°C nad samym morzem). Lokalnie spodziewane są także opady śniegu.

Z kolei w sobotę i niedzielę – według synoptyków – na Pomorzu możliwe jest ocieplenie, któremu towarzyszyć mogą opady deszczu i deszczu ze śniegiem lub śniegu. Miejscami możliwe są gołoledzie, a temperatura powinna być zbliżona do zera, czemu na wybrzeżu towarzyszyć może dość silny i porywisty wiatr.

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze