(fot. materiał prasowy) 

Andrzej Kasperek: Żuławy zmieniają się na lepsze

Jak wspominać mijający rok 2021? Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią, politycznymi awanturami, inflacją… Tak mało jest rzeczy, które cieszą. Trzeba zatem powrócić do postawy stoickiej, zachować dystans… A nie zawadzi też po epikurejsku po prostu cieszyć się cudowną jesienią, jaką mieliśmy w tym roku czy zachwycać się białym Bożym Narodzeniem i podziwiać koronkę szadzi na drzewach.
Andrzej
Kasperek
30.12.2021 / 13:37

Dla mnie jako nauczyciela był to kolejny rok pracy zdalnej. Przy wszystkich jej mankamentach warto pamiętać, że daje ona (jednak) uczniom szansę kontynuowania nauki. Ja nauczyłem się mądrzej i skuteczniej wykorzystywać ten sposób uczenia. I chyba z dobrym skutkiem, bo wszyscy moi maturzyści (a było ich przeszło czterdziestu) zdali egzamin dojrzałości z języka polskiego z niezłymi wynikami.

Staram się zawsze słuchać rady ekipy Monty Pythona i „zawsze patrzę na jasną stronę życia”. Dlatego cieszy mnie, że moje miasteczko Nowy Dwór Gdański wiosną znowu będzie kolorowe, bo zakwitną kwiaty na rabatach i klombach, owady będą brzęczeć w zagonach lawendy a ja będę spacerował po bulwarze nad Tugą i patrzył na rowerzystów, wrotkarzy oraz skejterów. Bulwar wybudowano w tym roku, są przy nim przystanie kajaków, jest nowa kładka nad rzeką. Jeszcze trochę i Tuga ożyje, a zwłaszcza, gdy zakończy się remont ściany wodnej przy starostwie i powstanie tam stanica, kolejne miejsce dla wodniaków na Pętli Żuławskiej. Najlepszym dowodem tego, że z Tuga wraca do życia było sierpniowe święto wody, nazwane Wodnostacja. Parada łódek, żaglówek i kajaków, koncerty i targi.

Na Żuławy zaglądają coraz chętniej turyści. W Muzeum Żuławskim jest zawsze sporo zwiedzających. Remontuje się zabytki. W coraz lepszym stanie są domy podcieniowe, ale martwię się o los ostatnich dwóch wiatraków: holendra z Palczewa i koźlaka z Drewnicy. Jeśli nie doczekają się rychłego remontu, to los tych ikon żuławskich może być marny. A wiatrak koźlak pochodzi z 1718 roku!

Wiele gmin wykorzystuje swe szanse na rozwój – Nowy Dwór, Cedry Wielkie, Sztutowo i Ostaszewo zmieniają się z roku na rok na lepsze. Coraz więcej ludzi chce w nich zamieszkać, odwrócił się trend do uciekania stąd. Myślę, że hasło: „Nowy Dwór Gdański – nowa przestrzeń życia” można dziś odnieść do całych Żuław.

Andrzej Kasperek, nauczyciel, pisarz, popularyzator historii Żuław

Wesprzyj nas,

aby mieć wybór, alternatywę i dostęp do obiektywnej, wiarygodnej i rzetelnej informacji.
BEZ PROPAGANDY

Zawsze Pomorze Logo

 

ZAPRENUMERUJ E-WYDANIE

Zaprenumeruj

Komentarze