Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Literacka Podróż Hestii. Nagrodzona książka to komiks!

Literacka Podróż Hestii corocznie wskazuje najciekawsze nurty w literaturze dla młodych czytelników i czytelniczek. W 3. edycji konkursu Nagrodą wyróżniono komiks „Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk, wydany nakładem Kultury Gniewu. Autorka otrzymała 50 tysięcy złotych. Mecenasem konkursu jest ERGO Hestia, organizuje go Fundacja Artystyczna Podróż Hestii w partnerstwie z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Literacka Podróż Hestii. Nagrodzona książka to komiks!

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Nagroda Literacka Podróż Hestii. Oto zwycięzca

Kapituła dokonała wyboru spośród 5 nominowanych książek, a werdykt ogłoszono 15 września br. podczas uroczystej Gali Nagrody Literacka Podróż Hestii w Sopocie. 

Wśród nominowanych książek znalazły się:

  • Biuro dzieci znalezionych” Andrzeja Marka Grabowskiego (wydawnictwo Literatura).
  • Wolność albo śmierć” (t.1) Aleksandry Herzyk (wydawnictwo Kultura Gniewu).
  • Uciekaj. Hydropolis (t.1)” Zygmunta Miłoszewskiego (wydawnictwo W.A.B./GW Foksal).
  • Antosia w bezkresie” Marcina Szczygielskiego (Instytut Wydawniczy Latarnik im. Zygmunta Kałużyńskiego).
  • Przyjaciel Północy” Ilony Wiśniewskiej (wydawnictwo Agora dla Dzieci).

Nagrodą wyróżniono  „Wolność albo śmierć” Aleksandry Herzyk, wydany nakładem Kultury Gniewu. Autorka otrzymała 50 tysięcy złotych.

- Książka wyróżniona w tym roku Nagrodą Literacka Podróż Hestii to komiks, który w dodatku jest niejako pierwszym sezonem bardzo emocjonującego serialu kostiumowego. Komiks tak zrobiony, że czytając go – sami obsadzamy w nim wyobrażonych aktorów, sami dopisujemy dialogi, bo komiks pozostawia nam – między klatkami – mnóstwo przestrzeni do zapełnienia. Ba, zachęca nas do tego. A także do poszerzania swojej wiedzy historycznej, od której w szkole wiało nudą. Zostajemy uwiedzeni do oglądania jego doskonałą, profesjonalną grafiką, atrakcyjną formą, ale zarazem uwiedzeni do czytania. To jest książka, która zachęca do czytania, i to nie tylko do czytania jej samej. Gratulujemy i czekamy na kolejne sezony tego serialu! – tak decyzję Kapituły komentuje prof. Michał Rusinek, prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej.

Aleksandra Herzyk vel. Herzyk to ilustratorka i autorka komiksów. Absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Jej pierwszy pełnowymiarowy komiks „Wolność albo śmierć” toczy się w realiach rewolucji francuskiej. Poza fascynacją epoką oświecenia, autorka znana jest ze swojego zaangażowania w działania proekologiczne, szczególnie promocję energetyki jądrowej. Jest feministką, identyfikuje się ze społecznością osób aseksualnych, a jej głos ma duże znaczenie dla demaskowania body shamingu oraz transfobii w mediach. Wraz z Patrycją Wieczorkiewicz pracuje nad publikacją dotyczącą zjawiska inceli. Od kilku lat publikuje swoje komiksy w sieci. Współpracowała m.in. z Amnesty International, Kampanią Przeciw Homofobii, Krytyką Polityczną, Magazynem Kontakt i TVN24. Tworzyła też ilustracje i komiksy do książek popularnonaukowych. Mieszka w Krakowie ze swoimi psami Zosią i Wojtkiem.

- Kompletnie nie spodziewałam się tej nagrody – powiedziała podczas gali autorka ubrana w strój z epoki. W krótkiej przemowie wyznała, że miała obawy, iż komiks może być postrzegany jako niższa dziedzina literatury, na pewno dotychczas niedoceniona.

Jej ulubione książki z dzieciństwa to powieści historyczne, których akcja rozgrywa się w XIX wieku. Stały się inspiracją.

O nagrodzonej książce czytamy w nocie wydawniczej Kultury Gniewu:

Kwiecień 1792 roku, twierdza Szpilberg. Niebezpieczną więźniarkę Franciszkę Barre niespodziewanie odwiedza cesarski oficer Juliusz von Mensdorff. Czego może oczekiwać od zniszczonej więzieniem morderczyni? I co może jej w zamian zaoferować? Wkrótce Franciszka pod fałszywym imieniem i nazwiskiem trafia do Paryża, na którego ulicach wrze od rewolucyjnych emocji. Jedną niewłaściwą uwagę można przypłacić tam życiem, a to, jakie poglądy uchodzą za rewolucyjnie poprawne, zmienia się niesłychanie szybko. Bohaterka „Wolności albo śmierci” musi błyskawicznie odnaleźć się w zupełnie nowych realiach, wydeptać w nich własne ścieżki i ocenić, od kogo uzyska to, czego poszukuje i komu może zaufać. Czy będzie to Gaspard, znajomy malarz i republikanin idealista, którego oburza przemoc rewolucji? Czy może obywatelka Klara Lacombe, której nawet rana postrzałowa nie zmusi do opuszczenia pola bitwy o republikę?

Aleksandra Herzyk vel. Herzyk

Fundatorem Nagrody Literacka Podróż Hestii jest ERGO Hestia. Konkurs Literacka Podróż Hestii realizowany jest przez Fundację Artystyczna Podróż Hestii w ramach współpracy ERGO Hestii i Fundacji Wisławy Szymborskiej. Zakłada ona długoterminowe wsparcie działalności Fundacji Wisławy Szymborskiej przez ERGO Hestię. ERGO Hestia jest również partnerem strategicznym Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz mecenasem Programu Rezydencji Literackich Fundacji Wisławy Szymborskiej.

- W ciągu trzech lat istnienia konkursu Literacka Podróż Hestii udało nam się stworzyć wyjątkową kolekcję nagrodzonych i nominowanych tytułów. To książki, które doceniliśmy za literacki kunszt, współczesny język i wartościowe tematy, odpowiadające realnie na potrzeby młodych czytelników i czytelniczek. W naszych wyborach reagujemy na to, co najbardziej aktualne. Bardzo cieszę się z faktu, że tegoroczną Nagrodę otrzymuje komiks - medium mające olbrzymi potencjał do opowiadania każdej historii w ciekawy sposób – mówi Artur Borowiński, prezes Grupy ERGO Hestia, przewodniczący Kapituły.

Organizatorzy konkursu Literacka Podróż Hestii stawiają sobie za cel promowanie współczesnej polskiej literatury pięknej – tych powieści i opowiadań, które mają szansę długo pozostać w świadomości młodych czytelników i czytelniczek. Wspólnie z autorami i autorkami nominowanych co roku książek pojawiają się na ogólnopolskich festiwalach literackich. Włączają się też w dyskusje o roli i kondycji literatury dziecięcej i młodzieżowej w Polsce podczas spotkań branżowych i wydarzeń czytelniczych.

Wyboru najlepszej tegorocznej książki dokonała Kapituła, w składzie: Artur Borowiński – przewodniczący Kapituły i prezes Grupy ERGO Hestia, Michał Rusinek – pisarz, tłumacz, wykładowca na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej, Katarzyna Kasia – doktor filozofii, prodziekan Wydziału Zarządzania Kulturą Wizualną Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Katarzyna Wasilkowska, autorka dwukrotnie nominowana już do Nagrody Literacka Podróż Hestii za książki „Świat Mundka” (edycja 2021) oraz „Już, już!” (edycja 2022); Joanna Olech – autorka książek dla dzieci i młodzieży oraz ilustratorka; Maciej Wojtyszko – reżyser filmowy, teatralny i telewizyjny, pisarz, autor książek dla dzieci, dramaturg, profesor Akademii Teatralnej w Warszawie oraz Natalia Wiercińska – członkini Zarządu Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. Funkcję sekretarz Nagrody pełni Paulina Bandura.

Książki wyróżnione Nagrodą Literacka Podróż Hestii:

Wolność albo śmierć” Herzyk (Kultura Gniewu) – edycja 2023.
„Stan splątania” Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel (Wydawnictwo Literackie) – edycja 2022.
„Lato na Rodos” Katarzyny Ryrych (wydawnictwo Nasza Księgarnia) – edycja 2021.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama