Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Makurat Serwis Audi w Gdańsku

W Porcie Gdańsk powstanie agroport. Inwestycja ma kosztować 500 mln zł

W Porcie w Gdańsk już wkrótce powstać ma agroport – specjalistyczny port do przeładunku towarów żywnościowych i nawozów. Informację tę przekazał Polskiej Agencji Prasowej Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury. Inwestycję ma zrealizować powołana do tego celu spółka – Agroport S.A.
Pirs Rudowy w Porcie Gdańsk. Czy w jego sąsiedztwie powstanie agroport, tego na razie nie wiadomo (Fot. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk)

– Zapadła decyzja, że w Gdańsku powstanie agroport. Chcemy też tym przedsięwzięciem zainteresować port w Świnoujściu – powiedział PAP wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski.

Prace nad budową agroportów w Gdańsku i w Świnoujściu mają rozpocząć się jeszcze w 2022 r. Zgodnie z zapowiedziami ministra Witkowskiego, eksportowane miałyby być tam mięso, warzywa i owoce. Do Polski natomiast trafiałyby nawozy.

Za budowę agroportów odpowiedzialny ma być Agroport S.A. – spółka powołana przez ministra rolnictwa. Na ten cel, zarówno w Gdańsku, jak i w Świnoujściu, ma zainwestować z budżetu państwa po 500 mln zł.

Będzie agroport w Porcie Gdańsk. Gdzie powstanie?

Gdzie w Porcie Gdańsk powstanie nowa inwestycja, tego na razie nie wiadomo. Jako potencjalna lokalizacja wskazywany jest teren o łącznej powierzchni ponad 27 ha, bezpośrednio przy Pirsie Rudowym w Porcie Północnym. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk w październiku 2021 r. ogłosił przetarg na jego oddanie w najem długoterminowy.

(Zarząd Morskiego Portu Gdańsk)

– Naszym zadaniem jest stwarzanie możliwości i tak też czynimy. Jeśli teren jest uporządkowany, dobrze uzbrojony, skomunikowany, znajdzie się inwestor. W Porcie Gdańsk mamy jeszcze ok. 120 ha, na których mogą zostać zrealizowane inwestycje. Naszym atutem jest też to, że jesteśmy portem bez ograniczeń, wolnym od zalodzenia, głębokowodnym. Baseny portowe mają do 17 m głębokości, co umożliwia przyjmowanie największych kontenerowców świata oraz największych masowców, które wpływają na Bałtyk – mówił Łukasz Greinke, prezes Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Wyniki przetargu nie są jeszcze znane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama Kampania 1,5 % Fundacja Uśmiech dziecka