Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

IKM w Gdańsku zmienia siedzibę. Przeniesie się do Kunsztu Wodnego

W najbliższy weekend, 22-24 września nastąpi otwarcie nowej siedziby Instytutu Kultury Miejskiej, która znajdzie się w Kunszcie Wodnym, przy Targu Rakowym 11, który po latach zostaje oddany do użytku.
Kunszt Wodny, Gdańsk

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

- Instytut Kultury Miejskiej to instytucja działająca od kilkunastu lat blisko mieszkańców i mieszkanek Gdańska. Proponuje wydarzenia, które odkrywają miasto przez sztukę, literaturę, działania społeczne i aktywności w przestrzeni miejskiej. Streetwaves, NARRACJE czy Lokalni Przewodnicy pokazują potencjał wielu dzielnic i silne lokalne społeczności, które aktywnie budują kulturę w Gdańsku. W nowej siedzibie IKM, w budynku Kunsztu Wodnego przy Targu Rakowym 11, zyskujemy nową przestrzeń do rozwoju, uczestnictwa w kulturze, spotkań, prezentacji nowych inicjatyw - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Na piątek, 22 września, zaplanowano widowisko w choreografii Kasi Wolińskiej z udziałem lokalnych tancerzy i tancerek. Instalacja, którą zobaczymy na fasadzie i wewnątrz budynku została zaprojektowana przez kolektyw artystyczny IP Group z Anną Haudek, Tea Andreoletti i Ero Yli-Vakkuri. Tego samego dnia odbędzie się też występ didżejski.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: 5 lat po wybudowaniu Kunszt Wodny doczeka się otwarcia?

Za to sobota rozpocznie się śniadaniem z artystami tworzącymi zaimprowizowany w sercu budynku Bar Wody. Tea Andreoletti i Ero Yli-Vakkuri będą oferować wodę pochodzącą z różnych części Gdańska. Dodatkowo od rana do wczesnego popołudnia zaplanowano kilka tematycznych spacerów:

  • z Aleksandrą Szymańska, dyrektorką IKM, dotyczących założeń i planów działań w nowej siedzibie
  • z Anną Mituś i Natalią Cyrzan dotyczący programu artystycznego IKM
  • z Anną Perz i Łukaszem Darskim na temat historii Targu Siennego i Rakowego
  • i przyrodniczo-ornitologiczny z Włodzimierzem Chojniackim i Jakubem Typiakiem

Po południu nastąpi otwarcie instalacji dźwiękowej Marcina Dymitera „Linie i fale”, a później w kinie IKM będziemy mogli zobaczyć gdańską produkcję „Genius Loci”, film w reżyserii Macieja Jarczyńskiego, wyprodukowanego przez Piotra Gładkowskiego. Po pokazie będzie możliwość rozmowy z twórcami.

ZOBACZ TAKŻE: Podpisano umowy na aranżację Kunsztu Wodnego

W sobotę w Kunszcie Wodnym odbędzie się pierwsza z cyklu rozmów o stanie świata z udziałem Stefana Chwina, Małgorzaty Lebdy, Magdaleny Kicińskiej, Dariusza Rosiaka i Tomasza Stawiszyńskiego. Rozmowę m.in. o tym jak wpłyną relacje między ludźmi na miejsce człowieka w świecie oraz jakie książki i idee mogą być dobrymi przewodnikami w czasie zmian i kryzysów poprowadzi Dagny Kurdwanowska.

Wieczorem IKM zaprasza na koncert prowadzony przez Kamila Patera zespołu Wodecki Twist ’90 z Natalią Przybysz i Pauliną Przybysz, wokalistami: Wiktorem Dydułą, Piotrem Odoszewskim, Dawidem Tyszkowskim i Wiktorem Waligórą oraz muzykami: Michałem Ciesielskim, Hubertem Pilarskim, Anną Prokopczuk-Kwapniewską, Andrzejem Rękasem, Kubą Staruszkiewiczem, Olem Walickim, Michałem Wandzilakiem i Tomaszem Ziętkiem.

(fot. Karol Makurat | Zawsze Pomorze)

Niedzielny program otwarcia będzie dotyczył głównie rodzin z dziećmi. Rozpocznie się on porankiem filmowym, warsztatami literackimi i taneczno-ruchowymi dla najmłodszych. Dodatkowo IKM zaprasza młodych czytelników na spotkanie z Weroniką Ancerowicz, autorką książek „Mój kumpel jest dziewczyną” i „Maybe You”. Po południu obędzie się też koncert zespołu Czereśnie.

Większość wydarzeń w weekend otwarcia jest bezpłatna, a na warsztaty, koncerty, filmy i spacery obowiązują zapisy na stronie www.bilety.ikm.gda.pl. Na stronie IKM dostępny jest również pełen program otwarcia.

Kunszt Wodny został nową siedzibą Instytutu Kultury Miejskiej. W IKM znajduje się sala audytoryjna, wyposażona m.in. w system dźwięku immersyjnego, w której odbywać się będą cykliczne pokazy filmowe, spotkania i festiwale literackie, kameralne koncerty, działa performatywne, a także wykłady czy konferencje.

Oprócz tego w budynku znajdują się trzy sale szkoleniowe, Bistro Miasto oraz księgarnia, która w swojej ofercie będzie miała wydawnictwa gdańskie, poezję, dotyczące przekładu, architektury, urbanistyki i sztuki oraz sekcję nowości i reportaży. IKM oferuje także specjalne zajęcia edukacyjne i warsztaty dla szkół i grup nieformalnych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama