Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Żeglarska integracja i edukacja w Pucku

Regaty o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego odbyły się w piątek, 22.09 w Pucku. Dzieci i młodzież mogły uczestniczyć w morskim pikniku edukacyjnym.
Na Zatoce Puckiej żeglarze ścigali się na łodziach typu "Mariner"

Autor: Fot. Jacek Sowa | UMWP

W tegorocznych regatach uczestnicy regat wystartowali w trzech grupach: młodzieżowej I, czyli początkujących i młodzieżowej II, czyli zaawansowanych oraz oficjalnej reprezentacji gmin. W regatach startowali uczestnicy projektu „Pomorskie Żagle Wiedzy”, czyli uczniowie i ich instruktorzy a także pracownicy gmin, urzędów miast i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Projekt „Pomorskie Żagle Wiedzy” organizowany przez Pomorski Związek Żeglarski realizowany jest dzięki wsparciu ze środków Unii Europejskiej. Uczestniczy w nim 120 szkół z całego regionu, łącznie ok. 7 tys. uczniów i 750 nauczycieli.

- Dwa miesiące temu otwieraliśmy w Pucku nową marinę, która ma wam służyć. Chcemy, by ten obiekt i łodzie które kupiliśmy sprawdzały się, bo wiemy jak ważny jest sport i żeglarstwo – mówiła burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Polską banderę na maszt wciągnął wraz z uczniami Piotr Myszka, olimpijczyk i mistrz świat w żeglarstwie, który jest Ambasadorem Mariny Puck.

- Regaty i piknik to forma integracji dzieci i młodzieży z pomorskich gmin, jest o tyle cenna, że ci młodzi ludzie na co dzień nie mają ze sobą kontaktu – mówi Piotr Myszka. Idea żeglarska, regaty i piknik – to najlepsze edukacyjne narzędzie. W tę stronę powinna pójść w Polsce szkolna edukacja.

Podczas pikniku edukacyjnego, który odbywał się na „Zielonej Plaży” puckiej mariny uczestnicy zdobywali punkty uczestnicząc w realizacji zadań związanych z żeglarstwem.

W pikniku edukacyjnym wzięli udział reprezentanci szkół z takich miejscowości jak: Cedry Wielki, Cedry Małe, Wocławy, Kłodawa, Czersk, Gdańsk, Brodnica Góra, Kępice, Konarzyny, Puck, Łeba, Choczewo, Malbork, Straszyn, Wojanów, Łęgowo, Sierakowice, Gowidlino, Kończewo, Sycewice, Słonowice, Sztum, Czernin, Gościszewo, Nowa Wieś i Objazda.

W regatach, w których ścigano się na jachtach typu „Mariner” 3. miejsce w grupie początkujących zajęła załoga z Karsina, 2. pozycję zdobyła załoga Cedrów Wielkich a zwyciężyła Kobylnica. W grupie zaawansowanych 3. miejsce zajęła gmina Puck, 2. miasto Puck, a wygrały Cedry Wielkie. W grupie reprezentacji gmin 3. miejsce zajęły Cedry Wielkie, 2. miejsce wywalczyli reprezentanci Czerska a zwycięzcami okazali się reprezentanci Kosakowa.

W uroczystości zakończenia regat i pikniku w Pucku wziął udział marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

- Wiem, że zaczynacie żeglować, ale przyjdzie taki moment, że na większych jednostkach przypłyniecie do Pucka – powiedział Mieczysław Struk. Chce wam podziękować, że jesteście tu w Pucku, ale także dziękuję wójtom gmin, bo dzięki nim mogliśmy kupić łodzie, uruchomić szkolenie i zachęcić nauczycieli i instruktorów, by z wami tu byli. To wielka sprawa.

Podczas uroczystości zakończenia regat wyróżniono także osoby szczególnie zasłużone dla rozwoju edukacji i żeglarstwa w województwie pomorskim. W Pucku takie wyróżnienia otrzymali: Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz Kartuz, Janusz Goliński, wójt gminy cedry Wielkie i Wacław Liskiewicz, wybitny konstruktor jachtów, żeglarz, komandor Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku, Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego i wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak i burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama