Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

80. urodziny Lecha Wałęsy. Senat uhonorował byłego prezydenta w 40. rocznicę pokojowego Nobla

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki w sali Wety Ratusza Głównego Miasta w piątek, 29 września uroczyście przekazał Lechowi Wałęsie Uchwałę Senatu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie 40. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla.
Tomasz Grodzki, Lech Wałęsa, uchwała Senatu w 40. rocznicę przyznania byłemu prezydentowi Pokojowej Nagrody Nobla

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Lech Wałęsa świętuje 80. urodziny! Senat uhonorował byłego prezydenta w 40. rocznicę pokojowego Nobla

Lech Wałęsa z okazji 40. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla w piątek, 29 września został uhonorowany uchwałą Senatu RP, w której ten wyraża szacunek wybitnemu działaczowi związkowemu, współzałożycielowi NSZZ „Solidarność”, represjonowanemu i oczernianemu przez władze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, pierwszemu demokratycznie wybranemu prezydentowi RP.

PRZECZYTAJ TEŻ: 80. urodziny Lecha Wałęsy. Szykuje się wielka uroczystość

– Kiedy na ostatnim posiedzeniu Senatu, 7 września, jako inicjator i sprawozdawca zarazem przedstawiałem projekt uchwały Senatu w 80. rocznicę urodzin Lecha Wałęsy i w 40. rocznicę przyznania mu Nobla, patrząc w stronę pisowskich senatorów, powiedziałem: „Każdy z was był w tym dniu Lechem Wałęsa, każdy miał prawo się czuć nagrodzony. A przynajmniej ci, którzy byli wierni ideałom Solidarności i czynnie lub biernie stawiali tej władzy opór”. Myślę, że te argumenty spowodowały, że tylko 10 senatorów PiS było przeciwko tej uchwale. A jest ich przecież 47 – mówił senator Sławomir Rybicki w rozmowie z zawszepomorze.pl.

PRZECZYTAJ TEŻ: Tort urodzinowy krój mądrze. Życzenia dla Lecha Wałęsy

Po uroczystości przekazania Lechowi Wałęsie uchwały Senatu Rzeczypospolitej w sprawie 40. rocznicy przyznania mu Pokojowej Nagrody Nobla nastąpiło otwarcie na przedprożach Dworu Artusa wystawy fotograficznej zatytułowanej „Wałęsa. Jeden z dziesięciu milionów”. Towarzyszyło jej wykonanie utworu „Memento” na carillon, specjalnie skomponowanego dla jubilata przez Krzysztofa Meyera.

otwarcie wystawy poświęconej Lechowi Wałęsie, Gdańsk 2023

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama