Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Ponad 4,5 miliona pasażerów pojawiło się w Porcie Lotniczym Gdańsk od początku tego roku

W trakcie trzech kwartałów bieżącego roku gdańskie lotnisko obsłużyło 4 miliony 511 tysięcy 835 pasażerów i wypracowano ponad 27 mln złotych zysku. Prezes Tomasz Kloskowski jest przekonany, że w 2023 uda się przekroczyć rekordowe wyniki z 2019, Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy odwiedziło 5,4 miliona pasażerów.
Ponad 4,5 miliona pasażerów pojawiło się w Porcie Lotniczym Gdańsk od początku tego roku

Autor: materiały prasowe

Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy odwiedziło w czasie trzech kwartałów 4 miliony 511 tysięcy 835 pasażerów. Najpopularniejszym kierunkiem jaki wybierali, był Londyn  379 541 osób. Ponadto Oslo 332 320 pasażerów oraz Sztokholm  275 185. W grupie lotów czarterowych najwięcej pasażerów skorzystało z połączeń do tureckiej Antalyi 142 625, popularne były też loty do Grecji oraz Egiptu. Najwięcej osób przewinęło się przez lotnisko w lipcu  658 504, najmniej w lutym  315 804.

Mimo, że koszty życia wzrosły, pasażerowie prawdopodobnie oszczędzają na czym innym, a nie na podróżach lotniczych. Ten sezon letni, szczególnie w lotach wakacyjnych, czarterowych był fantastyczny. I to nas bardzo cieszy – stwierdził Tomasz Kloskowski, prezes gdańskiego portu lotniczego.

W trakcie wspomnianych trzech kwartałów przeprowadzono w Gdańsku 37 249 operacji lotniczych. Korzystali z lotniska nie tylko pasażerowie, przyjęto i odprawiono 8315 ton ładunków cargo. Pod tym względem najkorzystniejszy był trzeci kwartał roku, tylko w sierpniu obsłużono 2878 ton cargo.

W siatce połączeń z Gdańska znajduje się obecnie 79 kierunków do 24 krajów, w sumie na 66 lotnisk. Loty wykonuje dziewięciu przewoźników największy udział w liczbie przewiezionych pasażerów mają WizzAir, Ryanair oraz LOT. Siatka połączeń zmieni się na zimową od 27 października. Jesienią, zimą i wiosną prowadzone będą także loty czarterowe do Turcji, Egiptu i na Zanzibar staraniem biur podróży.

Port Lotniczy to również firma przynosząca dochody za trzy kwartały osiągnięto 27,6 miliona złotych zysku, to porównywalna wielkość do wyników z roku poprzedniego, mimo odczuwalnego wzrostu kosztów działania.

Od początku kryzysu energetycznego wszystkie koszty dramatycznie wzrosły. Dla przykładu używane przez nas na co dzień środki do odladzania samolotów zdrożały w ostatnim czasie o 100 procent. Dlatego wzrost liczby pasażerów nie przekłada się wprost na duży skok przychodów spółki. W kontekście wysokich kosztów wypracowany w ciągu trzech kwartałów zysk uważam za rewelacyjny” – podkreśla prezes portu Tomasz Kloskowski.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama