Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Osiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa

Chojnice: Czy przy szpitalu powstanie duża spalarnia odpadów?

Szpital Specjalistyczny im. J. K. Łukowicza w Chojnicach przygotowuje się do ogłoszenia przetargu na dzierżawę działki z przeznaczeniem jej na budowę spalarni odpadów medycznych z mocą przerobową do 400 kilogramów odpadów na godzinę. Zgodnie z przepisami może to być spalarnia nawet o zasięgu województwa.
Chojnice: Czy przy szpitalu powstanie duża spalarnia odpadów?

Autor: Canva | Zdjęcie ilustracyjne

Spalarnia odpadów medycznych w Chojnicach?

Obecnie na terenie województwa pomorskiego działają trzy spalarnie odpadów medycznych, a jedna jest w trakcie budowy. Przymiarki do powstania nowej spalarni są również w Chojnicach. Ewentualna firma, która miałaby zrealizować tę inwestycję, ma zostać wyłoniona w przetargu na dzierżawę terenu.

Jak informuje radna, ale i przedstawicielka wojewody w Radzie Społecznej szpitala Mirosława Dalecka zgłosiła się do niej mieszkanka Chojnic, która jest zaniepokojona powstaniem przy szpitalu spalarni odpadów medycznych, która może być wykorzystywana nie tylko na potrzeby samego szpitala, ale może ona być o dużo większym zasięgu zwożenia odpadów. Radna Mirosława Dalecka dopytuje więc w złożonej interpelacji władze powiatu, czy jest to prawdą.

CZYTAJ TEŻ: 8 tys. zł podwyżki dla dyrektora szpitala w Chojnicach

Starosta powiatu chojnickiego Marek Szczepański przyznaje, że placówka jest na etapie przygotowań do ogłoszenia przetargu na dzierżawę sąsiedniej działki właśnie z przeznaczeniem na budowę spalarni odpadów medycznych. Nowa inwestycja planowana jest na działce o powierzchni 4100 m².

- Dopiero po otwarciu przetargu będzie wiadomo czy są firmy zainteresowane realizacją tej inwestycji na tej działce – podkreśla starosta Marek Szczepański. I wyjaśnia, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasięg takiej spalarni może dotyczyć nawet całego województwa pomorskiego.

- Będzie to jednak zależne od logistyki oraz podpisanych umów firmy, która wygra przetarg na budowę inwestycji. Zgodnie z dokumentacją, w której posiadaniu jest Szpital Specjalistyczny w Chojnicach, maksymalna moc przerobowa spalarni nie przekroczy 400 kilogramów na godzinę – mówi Marek Szczepański.

Obecnie Szpital Specjalistyczny w Chojnicach produkuje miesięcznie do 20 ton opadów medycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
ReklamaOsiedle Antares Pruszcze Gdański Deweloper Activa