Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Interpretacyjny galimatias w sprawie uchwał. Radni pobierali za wysokie diety?

Uchwały samorządów z województwa pomorskiego dotyczące zasad przyznawania oraz wysokości diet radnych są nieważne. Zdaniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego podejmowane w ostatnich latach przez radnych uchwały w tej sprawie powinny być publikowane w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Tak się jednak nie działo i zdaniem WSA uchwały te... nie weszły w życie, a więc radni niesłusznie pobierali przez te lata wyższe diety.
EKATERINA BOLOVTSOVA z Pexels
Zdjęcie ilustracyjne

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że uchwały w sprawie ustalenia zasad przyznawania i wysokości diet dla radnych, jako akty prawa miejscowego stanowione przez organ gminy, podlegają ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego. Natomiast samorządy z województwa pomorskiego (ale również i z całego kraju), uważają, iż uchwały rad gmin nie stanowią aktu prawa miejscowego. Jako dowód wskazują chociażby stosowane w większości do 2021 roku orzecznictwo sądów administracyjnych, czy też decyzję wojewody pomorskiego, który nawet w połowie 2023 roku roku uznał, że uchwała w sprawie wysokości diet radnych ze Słupska, którzy chcieli „naprawić” zakwestionowane uchwały, nie stanowią aktu prawa miejscowego (wojewoda nie opublikował w wojewódzkim dzienniku urzędowym uchwały radnych ze Słupska z 28 czerwca 2023 roku).

 

Mając na uwadze ustawowo zagwarantowane prawo należy uznać, że zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją w przeszkodzie nadaniu wstecznej mocy uchwały w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych oraz zwrotu kosztów podróży.

Beata Chrzanowska / przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku

W związku z tym zdaniem słupskich radnych uzasadnione było podjęcie nowej uchwały, określając datę jej wejścia po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia wraz z nadaniem jej wstecznej mocy.
Podejmując uchwały w sprawie diet i zwrotów kosztów podróży radni zawsze wypełnili obowiązek dokonania regulacji w tych sprawach mówi przewodnicząca Rady Miejskiej w Słupsku Beata Chrzanowska. Różne interpretacje organów nadzoru oraz zmienna linia orzecznictwa stworzyły niepewność co do charakteru tych uchwał. Mając na uwadze ustawowo zagwarantowane prawo należy uznać, że zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją w przeszkodzie nadaniu wstecznej mocy uchwały w sprawie zasad przyznawania i wysokości diet radnych oraz zwrotu kosztów podróży. Bez nadania wstecznej daty w uchwale nie będzie możliwości realizowania ustawowego celu w sposób zgodny z obowiązującymi przepisami prawa na zasadach określonych w uchwale według aktualnego poglądu stanowiącego akt prawa miejscowego.

W Chojnicach głosowano od nowa

Nową uchwałę w sprawie zasad przyznawania diet radnych oraz zwrotu kosztów podróży służbowych radnych podjęła również Rada Miejska Chojnic. Tutaj bowiem również wpłynęła skarga z Prokuratury Rejonowej na uchwałę w sprawie diet radnych z... 2007 roku zmienianą później uchwałami z 2012 r., 2018 r., i 2021 r.

Asesor zarzucił istotne naruszenie prawa tj. przepisów Konstytucji, ustawy o samorządzie gminnym oraz ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych poprzez zaniechanie opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Pomorskiego pomimo, że uchwała jest aktem prawa miejscowego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uwzględnił wniesioną skargę i stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały. Skutkiem wyroku Sądu Administracyjnego jest powrót obowiązywania uchwały regulującej kwestię diet podjętej przez Rade Miejską w Chojnicach z grudnia 2000 r. czytamy w uzasadnieniu nowej uchwały z 30 października 2023 roku podpisanym przez radcę prawnego urzędu.
Za uchwałą w Chojnicach głosowało czternastu radnych, pięcioro wstrzymało się od głosu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama