Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
Reklama

Parada, koncerty, podróż zabytkowym tramwajem. Jak Gdańsk uczci Święto Niepodległości?

Na trzy dni rozciągnie się gdańskie świętowanie z okazji 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas konferencji prasowej pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym przedstawiono gdański program obchodów święta 11 Listopada.
Parada, koncerty, podróż zabytkowym tramwajem. Jak Gdańsk uczci Święto Niepodległości?
(Fot. Krzysztof Ignatowicz)

Autor: Karol Makurat | Zawsze Pomorze

Aleksandra Dulkiewicz: Pokażmy, że jesteśmy patriotami

- Myślenie o niepodległości, w naszym kraju jest czymś szczególnym -  podkreślała Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.- Zwłaszcza teraz, kiedy cieszymy się z obywatelskiego sukcesu, jakim niewątpliwie była rekordowa frekwencja wyborcza. To sukces nas, obywateli i obywatelek w czasach, kiedy nie trzeba walczyć w Polsce z bronią w ręku i ryzykować życia za kraj naszych marzeń. Święto Niepodległości tworzymy od wielu lat wspólnie, ponad podziałami. Parada Niepodległości w Gdańsku to współpraca mieszkańców, szkół, przedszkoli, seniorów i rekonstruktorów, każdy może przyjść i cieszyć się z wolnej i demokratycznej Rzeczypospolitej. Mam nadzieję, że w tym roku także pojawią się także nasi bracia i siostry ze Wschodu, zarówno z Białorusini, jak i Ukraińcy, którzy u nas znaleźli swój dom uciekając przed wojną. Zachęcam wszystkich mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych i gdańskich flag. Pokażmy, że jesteśmy patriotami.

Kotyliony ozdobią budynki

Tak naprawdę gdańskie świętowanie rozpocznie się już w piątek, 10 listopada o godzinie 11 złożeniem wieńców i wiązanek kwiatów  pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego na gdańskiej Strzyży oraz wspólnym wypuszczeniem gołębi pokoju. Tego samego dnia o godz. 15, z udziałem Aleksandry Dulkiewicz, radnych miasta Gdańska i grupy rekonstrukcyjnej Garnizonu Gdańsk, zostanie podniesiona flaga państwowa na maszt znajdujący na Górze Gradowej. Już wtedy, a także przed rozpoczęciem sobotniej parady na Placu Kobzdeja będą rozdawane flagi i kotyliony. Miasto przygotowało 1200 flag biało-czerwonych, 600 flag gdańskich oraz 3000 małych kotylionów do wpięcia w poły płaszcza.

Długi Targ, Zielony Most oraz budynki Rady Miasta Gdańska i Urzędu Miejskiego ozdobią duże biało czerwone kotyliony, flagi zawisną także na wielu gdańskich ulicach. Okolicznościową iluminacją podświetlony zostanie wiadukt przy ul. Uczniowskiej obok Stadionu Polsat Plus Arena Gdańsk, wiadukt przy Galerii Bałtyckiej w ciągu al. Kościuszki, pomnik Anny Walentynowicz przy al. Grunwaldzkiej, plac Solidarności, pomnik Józefa Piłsudskiego na Strzyży i pomnik Tym, co za Polskość Gdańska w Śródmieściu.

W sobotę już o godz. 9.30 rozpoczną się bezpłatne przejazdy zabytkowym tramwajem na trasie Brzeźno – Siedlce. Tramwaj będzie kursował co 1,5 godziny, zakończenie przejazdów zaplanowano na godz. 16.30.

Parada Niepodległości - 20 lat tradycji

Na godz. 10.30 zaplanowano start Parady Niepodległości (formowanej od godz. 9  ulicy Podwale Staromiejskie), którą zainauguruje bicie w ważącego niemal 2,5 tony dzwonu "Pokój i Pojednanie" z kościoła św. Katarzyny. Parada Niepodległości  organizowana jest w Gdańsku od 20 lat.

- W pierwszej paradzie wzięło udział około 5 tys. osób - wspominał  Lech Parell, prezes zarządu Stowarzyszenia SUM, organizator wydarzenia. - Teraz w każdej z parad bierze udział, w zależności od warunków, od 20 do 30 tys. mieszkańców Gdańska, Pomorza, całej Polski i turystów z zagranicy. Warto przypomnieć, że nasza gdańska parada była pierwszą taką zorganizowaną w całej Polsce, a dziś w jest jedną z największych w naszym kraju. Zapraszam wszystkich do udziału w tym wydarzeniu. Przynieście ze sobą biało-czerwone emblematy, przyjdźcie z rodziną, znajomymi, sąsiadami lub indywidualnie. Wszyscy jesteście mile widziani, bo gdańska parada to wielkie wydarzenie o charakterze składkowym. To wspaniała rodzinna impreza, na której świętujemy patriotyzm wspólnie owinięci biało-czerwonymi barwami.

Uczestnicy parady przejdą  przez Stare i Główne Miasto ulicami: Podwale Staromiejskie, Podmłyńską, Rajską, Heweliusza, Korzenną, Kowalską i Targ Drzewny, Świętego Ducha, Kołodziejską, Tkacką, z której wejdą na Długą i na Długi Targ. Pod Zieloną Bramą zostanie odśpiewamy Hymn Narodowy oraz zrobione rodzinne zdjęcie. Zaplanowano także wspólne śpiewanie polskich pieśni i piosenek. Na ulicach pojawią się także wolontariusze ze specjalnie oznakowanymi puszkami, którzy będą zbierać datki na funkcjonowanie Hospicjum im. Ks. Dutkiewicza.

Organizatorzy informują, że chęć przyjazdu pojazdem zabytkowym należy zgłosić pod adresem [email protected]. Pojazdy bez specjalnego identyfikatora, nie będą wpuszczone w szyk parady. Jest to podyktowane względami bezpieczeństwa.

Patriotyczne koncerty

Paradę zakończy o godz. 13.15 koncert carillonowy  z wieży Ratusza Głównego Miasta. Mazurka Dąbrowskiego, pieśni patriotyczne oraz utwory Stanisława Moniuszki i Fryderyka Chopina oraz tradycyjną muzyką gdańską zagrają: Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska oraz trębacze Paweł Hulisz i Kamil Kruczkowski.

W niedzielę, 12 listopada trzydniowe obchody zamknie Koncert Muzyki Polskiej organizowany przez Radę Miasta Gdańska. O godz. 16 w Sali Herbowej Nowego Ratusza, wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis. Wstęp jest bezpłatny, ale pisząc na adres e-mail: [email protected]. należy zarezerwować miejsce.

Plan gdańskich obchodów Święta Niepodległości

Piątek, 10 listopada

11.00, uroczystość przy pomniku Józefa Piłsudskiego na Strzyży. W programie m.in. złożenie wieńców i wiązanek kwiatów u stóp pomnika oraz wspólne wypuszczenie gołębi pokoju.

15.00 podniesienie Flagi Narodowej na najwyższy w mieście maszt na Górze Gradowej i rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom

Sobota, 11 listopada

od godz. 9.00 na ul. Podwale Staromiejskie formowanie Parady Niepodległości 

Plac Kobzdeja, rozdawanie flag i kotylionów mieszkańcom

godz. 10.30: Start Parady, którą zainauguruje bicie w dzwony kościoła św. Katarzyny 

Wspólne zdjęcie oraz śpiewanie pieśni i piosenek (również na Długim Targu).

godz. 13.15: koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta w wykonaniu Moniki Kaźmierczak, carillonistki z Muzeum Gdańska i trębaczy

Zabytkowy tramwaj będzie kursował na trasie Brzeźno-Siedlce. Pierwszy kurs z Brzeźna o godz. 09.30.

Dodatkowo:

Gra miejska na patriotycznych motywach, związanych z Polską i Gdańskiem,

Specjalne spacery z przewodnikami miejskimi po miejscach ważnych dla naszej tożsamości narodowej;

Oferta gastronomiczna przygotowana przez kawiarnie, restauracje i foodtrucki, inspirowana motywami patriotycznymi, już od wieczora 10 listopada.

Gadżety, w tym te przygotowane ręcznie przez panie z Klubu Seniora Motława w Gdańsku: kotyliony i szaliki biało-czerwone.

Niedziela, 12 listopada

16.00, Sala Herbowa Nowego Ratusza, Koncert Muzyki Polskiej organizowany przez Radę Miasta Gdańska. Wystąpi wybitny skrzypek Konstanty Andrzej Kulka przy akompaniamencie Cappelli Gedanensis

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama