Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Bajka dla Ryszarda Jaśniewicza. Po premierze

Sceniczna premiera słuchowiska "Gwiazda" w drugą rocznicę śmierci Ryszarda Jaśniewicza, aktora, reżysera, twórcy gdańskiego Teatru z Polski 6, patrona Sceny Teatralnej w Domu Zarazy w Oliwie.
Bajka dla Ryszarda Jaśniewicza. Po premierze
"Gwiazda", sceniczna premiera słuchowiska odbyła się w oliwskim Domu Zarazy 

Autor: Teatr z Polski 6

Gwiazda" - rzecz dzieje się w dawnym Teatrze Lalek.  Na scenie Stary Aktor Lalkarz, ma długie, siwe włosy, jak zawsze ubrany jest w swój stary frak, w butonierce pachnie biały goździk. Krząta się przed kolejną premierą. Głos jego wciąż mocny, choć on sam bardzo słaby. Bolą go nogi, coś piszczy mu w kościach, bulgocze w głowie, ale cylinder spoczywa na niej godnie, nie daje się Czasowi”...

Tak zaczyna się bajka dla Ryszarda Jaśniewicza napisana przez Gabrielę Pewińską-Jaśniewicz. Premiera słuchowiska uczciła drugą rocznicę śmierci aktora, reżysera, twórcy gdańskiego Teatru z Polski 6, patrona Sceny Teatralnej w Domu Zarazy w Oliwie.

Podobnie jak w „Nitce” wystawionej rok temu, także w oliwskim Domu Zarazy, bohaterem jest tu Stary Aktor Lalkarz. Znów spotykamy go na jego małej scenie. W „Nitce” toczył dialog z Marionetką, była to opowieść o więzi, która trwa na przekór śmierci. Hołd dla życia, które jest Teatrem.

Gwiazda” to rzecz o scenie zawieszonej między światami, widzialnym i niewidzialnym. Tym razem Stary Aktor Lalkarz spotyka na swej drodze Gwiazdkę z nieba. Zamieniają się rolami, Stary Aktor Lalkarz spełnia marzenie i staje na Niebiańskiej Scenie, Gwiazdka schodzi na scenę małego Teatru Lalek, zapuszcza długie, siwe włosy, zakłada stary cylinder, próbuje krzątać się przed premierą...

To rzecz o życiu, które jest, choć go nie ma, o nadziei mimo beznadziei, o cudzie Teatru, gdzie wszystko jest możliwe.

W obsadzie: Katarzyna Lengowska i Krzysztof Janczukowicz

To drugie, w nowym sezonie, przedstawienie Teatru z Polski 6. Sezon otworzyła we wrześniu, sceniczna premiera słuchowiska radiowego „Pajace” z 2021 roku, w którym zagrali Ryszard Jaśniewicz i Krystyna Łubieńska.

Po premierze „Gwiazdy” odbyły się Zaduszki Poetyckie. Przyświecały im słowa Ryszarda Jaśniewicza: »A ja chciałbym, by zamiast kwiatów mówiono mi nad grobem wiersze, różnych poetów! I, oczywiście, całego „Pana Tadeusza”«. Drugą część wieczoru zainaugurował Zdzisław Kordecki, przed laty aktor Teatru Rapsodycznego w Krakowie, który wierszem złożył hołd zmarłym Ludziom Teatru.

A potem Scena została otwarta dla wszystkich, którzy chcieli poezją pokłonić się tym, co odeszli. Jeden wiersz – jeden płomień świecy. Zapłonęło ich ponad pięćdziesiąt.

Na scenie wystąpili głównie uczestnicy warsztatów recytatorskich założonych w Domu Zarazy 15 lat temu przez Ryszarda Jaśniewicza: Regina Chodyko, Anna Furman, Barbara Grzenia, Barbara Dębska, Jerzy Szafirowicz, Lucjan Śmiech, Maria Kraus, Michał Wodziński, Dariusz Wróblewski, Ewa Ilińska, Alina Kolińska.

Oraz gościnnie: Barbara Mielnik-Panow i Anna Klim.

"Gwiazda", premiera odbyła się 5 listopada 2023 roku na Scenie Teatralnej im. Ryszarda Jaśniewicza w Domu Zarazy w Gdańsku - Oliwie. Organizatorem wydarzenia był Teatr z Polski 6

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama
Reklama
Reklama