Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Ziaja kosmetyki kokos i pomarańcza
Reklama

Józef Wybicki jak żywy. Skarszewy uhonorowały autora Hymnu Narodowego pięknym pomnikiem

W Skarszewach uroczyście odsłonięto pomnik Józefa Wybickiego - wybitnego patrioty, humanisty i męża stanu, który napisał w 1797 roku słowa Pieśni Legionów we Włoszech, która stała się naszym Hymnem Narodowym, znanym pod nazwą „Mazurek Dąbrowskiego”. Mieszkańcy z przekonaniem podkreślają, że to najpiękniejszy pomnik Wybickiego na świecie.

Autor: UM Skarszewy

Dotychczas w Skarszewach Józef Wybicki uhonorowany był dwiema tablicami. Pierwsza widnieje na kamieniu pamiątkowym stojącym na środku rynku opadającego w dół. To tam przez lata mieszkańcy składali wiązanki kwiatów. Została tam umieszczona z okazji 800-lecia miasta w roku 1998. Drugą tablicę ufundowało Zrzeszenie Prawników Polskich. Z okazji Roku Józefa Wybickiego obchodzonego w 1972, tablicę umieszczono na ścianie dawnego zamku Joannitów, w którym za czasów Wybickiego mieściła się siedziba Sądu Grodzkiego.

CZYTAJ TEŻ: Co Polacy wiedzą o Wybickim?

Teraz jest jeszcze jedno miejsce szczególnie odzwierciedlające ścisłe związki miasteczka z Wybickim. To była niezwykle podniosła, a zarazem widowiskowa chwila. Uroczystość rozpoczął przemarsz wszystkich uczestników wydarzenia z Orkiestrą Reprezentacyjną Marynarki Wojennej na czele – z Placu gen. Hallera przed pomnik znajdujący się na – notabene – ul. Wybickiego.

– Nie mam wątpliwości, że odsłaniamy jeden z najpiękniejszych pomników Józefa Wybickiego, który będzie z nami nie tylko fizycznie, ale mam nadzieję, że będzie tworzył też serca młodych Polaków, których mamy tutaj dzisiaj, uczniów skarszewskich szkół ze sztandarami, mieszkańców, którzy zdają sobie sprawę, że takie chwile budują siłę naszego miasta i naszego narodu – podkreślił Jacek Pauli, burmistrz Skarszew.

Burmistrz dodał, że twórcą projektu pomnika jest artysta plastyk, rzeźbiarz Jakub Ostoja-Lniski z Czarnej Wody, potomek matki Józefa Wybickiego. Na uroczystości byli też inni członkowie rodziny Ostoja-Lniskich. Pomnik odlano w odlewni w Sobowidzu.

– Sama podstawa tego pomnika, ten kamień, waży około 3,5 tony – mówi Jacek Pauli. – Natomiast Józef Wybicki jest wiernie odzwierciedlony, jeżeli chodzi o przekaz o jego wzroście. Jest naturalnych wymiarów. Jego pomnik stoi przy wjeździe na stadion. I on wskazuje prawą ręką kierunek ulicy Wybickiego. Dosłownie i w przenośni wyznacza nam kierunek postępowania względem ojczyzny, a w lewe ręce trzyma karty zapisane hymnem narodowym.

Odsłonięcia pomnika dokonali wspólnie: burmistrz Skarszew Jacek Pauli, doradca prezydenta RP Piotr Karczewski, poseł Patryk Gabriel, senator Ryszard Świlski, Józef Sarnowski z Zarządu Województwa Pomorskiego, Jakub Ostoja-Lniski i dyrektor Muzeum Hymnu Narodowego Przemysław Rey. Pomnik został poświęcony przez ks. dziekana Ryszarda Konefała, proboszcza Parafii pw. św. Michała Archanioła w Skarszewach.

W trakcie uroczystości oddana została salwa honorowa przygotowana przez bractwa kurkowe, których delegacje ze Skarszew i z innych miast przybyły na uroczystość. Na koniec poszczególne delegacje złożyły kwiaty przed pomnikiem.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama